Články / Recenze

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková | Články / Recenze | 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes. Multimediální společnost, která propaguje nová jména rapové scény tvorbou videoklipů k jejich písním. Pro Bennetta, který se etabloval jako unikátní režisér a producent, představuje All Is Yellow první album, kde zastává roli producenta a selektora, schopného dát dohromady třicet čtyři velmi rozmanitých umělců. Kid Cudi a Lil Dirk, Jack Harlow a Dave? Proč ne.

První skladba Fly Away startuje jemným, melancholickým sborovým úvodem Shecka Wese a pokračuje údernými bars trap-raperů Ski Mask a JID. Trap je typickým pro roster Lyrical Lemonade, a proto dává takový úvod smysl. Těžké basy, trojité hi-haty a monotónní vokály, to je formule platná i pro další tracky.


Tím nejlepším je Doomsday. Zesnulý Juice WRLD s Cordaem rapují na beatu Eminemově staré odvážné klasice konce století Role Model s lehkostí a celý song používají jako metaforu školní lekce pro ostatní rappery („This industry has nothing tooffer beyond fame, Time to take these n*** to school, LeBron James“). To je fúze, která album obzvláštňuje. Doomsday pokračuje druhou částí, kde se objevuje samotný Eminem a hladce pokračuje na stejném beatu v následující písni („I'm back with Cole Bennett and I been at the level J. Cole been at“). Sample známých hitovek využívá i Lil Tracy, Corbin a Black Kray v Hello There, kde každý fanoušek Blink 182 pozná linku I Miss You.

Ve Stop Giving Me Advice se hladká flow charismatického Jacka Harlowa, potkává s lyrizujícím Davem a z nečekané kolaborace je velmi povedené duo. Tezzo přináší poetické texty jako blesk do jinak poklidné, až zasněné písně Hummingbird s UMI v refrénu („The sun only seems to burn when I fly close“). Od hlubokých textů se odvrací First Night, kde Juicy J vystupuje proti známostem na jednu noc.

Album ukazuje, jak může být současný rap stylově bohatý a nabízí řadu povedených tracků. Navíc splňuje Bennetův hlavní cíl: „Vždycky jsem miloval spolupráce umělců z různých světů, protože mi připadaly jako kulturní milníky. O tom to podle mě je.“ Chaos, který je na nahrávce s tolika umělci ve čtrnácti skladbách je vlastně plánovaný, Bennett prostě využil konexí, které si vytvořil. Zlomovým se toto album nestane, ale obohacuje rapový svět nepříliš častým způsobem, jak nahlížet na spolupráce současných hudebníků.

Info

Lyrical Lemonade – All is Yellow (Lyrical Lemonade│Def Jam│Universal, 2024)
Spotify

foto © archiv Lyrical Lemonade

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace