Články / Recenze

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka | Články / Recenze | 27.12.2021

Duo Ruut se vydává s druhou nahrávkou na další objevování možností, které skýtá hraní v tandemu na jeden nástroj. Kulla Kerguseks (Pro jemnost zlata) je delikátní dílko o pěti skladbách. Přebal je rovněž minimalistický a poměrně nenápadný, avšak kdo drží nosič v ruce, má šanci ocenit kvalitní papír, jemný reliéf grafiky a vkusné fotografie uvnitř. Umírněnost s důrazem na detaily, tak by se dalo EP charakterizovat obecně.

Katariina Kivi a Ann-Lisett Rebane jsou hudebnice s bohatou zkušeností, ale jak samy uvádí, styl společné hry na jednu citeru si vytváří samy. Nástrojová úspornost dává velký prostor jak vokálům, tak tichu. Nastínění příběhů, opakování a refrény, posluchač se s poslechem songy zároveň podvědomě učí. Hudebnice čerpají inspiraci v tradiční lidové tvorbě, nekopírují, vytváří si své nové, lehce baladické lidovky.

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů. Na EP se daří vytvářet s minimálními prostředky magickou atmosféru lidových rituálů. Staré v novém a učesaném hávu. Zvuk strun, ať už citery nebo kytar, se harmonicky prolíná s ženskou jemností. Celek působí uzavřeně, kruhovitě, téměř útulně, což možná podtrhuje fakt, že hudebnice sedí naproti sobě okolo citery, jako by hrály nějakou společenskou hru.

Exotičnost estonštiny zní jako zprávy z jiného světa, jako dětské říkanky. Z pocitu neznámosti vytrhne až skladba Nightingale, která je v angličtině: příběh o lásce připomíná pohádku, napovídá, že o podobných tématech by mohly být i ostatní skladby. Pocitově však nastolují spíše posmutnělou atmosféru, která nutí přemýšlet o tom, jestli jsou všechny konce špatné nebo je lepší se jednoduše smiřovat a splynout.

Nahrávka Kulla Kerguseks je nevtíravým pokusem o rozvoj estonských folklorních motivů s minimálními prostředky. Budování atmosféry pomocí vícehlasů a repetitivnosti funguje, dokáže si podmanit a pomáhá nastartovat fantazie o neznámých krajinách.

Info

Duo Ruut – Kulla Kerguseks (vlastní náklad, 2021)
Spotify

foto © Ergo Pajuväli

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Třetí rozměr aneb Štěstí jistě přijde

Valentýna Žišková 11.12.2021

Šťastná hledá zdroj své tvorby v těch nejběžnějších situacích, ve kterých se snaží objevovat na první pohled skryté napětí – například v rozhovoru dcery a matky.

Ventolin dospívá, ale pořád si hraje

Tomáš Hladký 10.12.2021

Tvůrce lehce bizarních, ale populárních hitů jako Disco Science nebo Sovy se ve své tvorbě nenápadně posunul.

Jiskra nostalgie (Crywank)

Veronika Tichá 23.11.2021

Crywank mohou působit písničkářsky nebo folkově, sami se ale tomuto označení vždycky bránili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace