Články / Reporty

Stepní zpěvy Huun-Huur-Tu

Stepní zpěvy Huun-Huur-Tu

Anna Mašátová | Články / Reporty | 05.06.2013

Tuva není zrovna turisticky zajímavou oblastí. Stát dvakrát větší než Česká republika, ve kterém ale žije jen kolem tři sta tisíc obyvatel a mnohonásobně vyšší počet ovcí, koz a koní asi nebude nejzábavnějším místem k trávení letní dovolené. Má však co nabídnout. Najdete tu horké léčivé prameny, velkou koncentraci šamanů, okouzlující přírodu a zpěváky tradičního hrdelního zpěvu khoomei. Mezi přední interprety patří právě Huun-Huur-Tu, personálně spjatí i s rockovějšími Yat-Kha, české publikum však dobře zná i sousední Altai-Kai.

Khoomei či köömei je speciální vokální technikou, umožňující zpěvákům značně rozšířit svůj pěvecký rejstřík, a rozeznít tak své hrdlo i třemi tóny najednou. Huun-Huur-Tu používají nejen tento prastarý způsob, ale také se specializují na stovky let staré písně z tuvinské oblasti. Když na kapelu upozornil slavný fyzik Richard Feynman svého kamaráda, etnografa Teda Levina, asi netušil, že právě díky němu budou jednou Huun-Huur-Tu nahrávat s Frankem Zappou, Ry Cooderem, The Chieftains, Kronos Quartetem či Hazmat Modine. Pastevci ze stepí nepřestávají svým uměním ohromovat hudební svět, nebylo tedy divu, že čtveřice mužů přilákala do pražského divadla U Hasičů velký počet fanoušků.

Večer zahájila dle zvyklostí Huun-Huur-Tu tuvinská modlitba, která vykouzlila téměř chrámovou atmosféru. Hrdelní zpěv z kolébky mnoha národů opěvoval dávné hrdiny i krásu tuvinských princezen za doprovodu téměř primitivních nástrojů. Mohlo by se zdát, že hrdelní hlas může být jen drsný a tvrdý, opak je ale pravdou. Kdo zavřel oči, uslyšel zpěv ptáků, dusot koní, ševelení větru či něžná slova muže vyprávějící o půvabech ženy i své země. Tuvinci totiž věří, že příroda je obývána duchy, se kterými je možno komunikovat, právě pomocí khoomei.

Jiní mohli obdivovat bohatá roucha muzikantů i nejrůznější exotické nástroje. Od dvoustrunného igilu přes čtyřstrunný byzaanchi až po brumli připomínající khomus. Některé kusy byly potažené hadí kůží, jiné zdobeny vyřezávanými koňskými hlavami. Ostatně koně jsou neodmyslitelnou součástí života v Tuvě, neboť železnice nebyla stále zavedena. Huun-Huur-Tu proto ořům věnovala i název své první desky 60 Horses in My Herd. Zazněla také píšťala či koňská kopyta a naleštěná kytara pak působila mezi domácky vyrobenými instrumenty téměř nepatřičně.

Když se po šesti písních zvedli a potlesk stále neustával, pobavil a upokojil sál frontman Sayan Bapa slovy: „My jsme si asi nerozuměli. Za deset, patnáct minut jsme zpět, přestávka.“ Druhou část večera uvedla píseň Altai Sayan Tandy Uula a my pluli po Jeniseji, cválali po mongolských stepích a slyšeli tlukot milujících srdcí v podání bubnu Alexeje Saryglara. Aplaus ve stoje ještě vrátil zpěváky zpět na poslední skladbu a dlouho neutichal ani po jejím doznění. Nadšení návštěvníci pak ještě notnou chvíli okupovali stůl s prodejem desek a DVD.

Málokterý hudební styl baví i po tisíci letech, khoomei si ale dokázal udržet pozici i v jednadvacátém století. U Huun-Huur-Tu zkrátka platí – v jednoduchosti je krása.

Info

Huun-huur-tu (Tuva)
31. 5. 2013, Divadlo U Hasičů, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve zvukové krajině labyrintu Faunu (Faun festival)

Veronika Miksová, Kryštof Kočtář 16.04.2024

Na koncerty chodíme v Brně často, ale sklepní scénu Husy na provázku nebo Komorní sál JAMU jsem ještě nikdy neviděl tolik přeplněné jako během Faunu...

Poslední nádech (Bendik Giske)

Julia Pátá 15.04.2024

Početné publikum pražské Archy+, ve které se letos usadil promotérský kolektiv Heartnoize, kvapem obsazuje místa ve velkém sále multifunkčního prostoru...

Hřejivý folk chladne a tmavne (Tábor + Cardo & Decumanus)

Kryštof Kočtář 13.04.2024

Když jim roku 2020 vyšlo album Liebe, psal mi kamarád nadšeně: „Ty vole, čeští Natural Snow Buildings!“ Přestože jsem s jeho zjednodušením nesouhlasil, radost jsem sdílel.

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace