Články / Recenze

Stigmata, Hacke a rokenrol (Kill the Dandies!)

Stigmata, Hacke a rokenrol (Kill the Dandies!)

mArcElkrIz | Články / Recenze | 20.09.2013

Atmosféra v klubu zasvěcených houstne v očekávání třetího albového zářezu. Je čas přesvědčit se, že oněch pět srdcí vyhřezlých z kostí garážové matky, z masa čistých linií šedesátých a sedmdesátých let a z kůží sedel elektrických kovbojů bije stále silně a dravě.

Bezejmenné EP přináší jasnou zprávu: Kill the Dandies! se nepřestávají řítit prostorem i časem s přesvědčením a chutí hraničící s posedlostí. Začíná se pálivě třaslavým kytarovým riffem, následovaným westernově pádící rytmikou v úvodní Nightmare in Pink z repertoáru rock & rollových bratří Chrome Cranks. Veškeré poznávací znaky KTD! fungují dokonale: hluboký chvějící se mužský hlas odkudsi ze sklepních prostor versus elegantní porcelánová dívčí frackovitost načichlá fatálností, živočišná rytmika dunící a dusající, silný kytarový zvuk, country a rock & rollové postupy obalené všudypřítomným vzrušením...

Druhým trackem je novinka Give Me s démonickým motivem basy, dominantním Sonjiným zaříkáváním, uhrančivě vyklenutým refrénem a stupňujícím se napětím (kytarové mlhy a tantricky naspeedované bicí). Následuje jedna z perel z produkční líhně alchymisty Joea Meeka – Johnny Remember Me. Někdejší jednička ostrovní hitparády je řádně zjizvena ostrými záseky, které ji vytahují z jednašedesátého roku minulého století skrze hororovou estetiku a osudovou vášeň nad naše hlavy. Zatraceně povedená pocta. S trackem Stigmata, další novinkou na bezejmenném minialbu, přichází excelentní epileptic-dark-dance. Rytmus vtahuje na párty do prostoru pokřivených zrcadel a hlava je unášena kytarovými vpichy a šlehy kamsi do temných koutů. Skvělé. Očekávání třetího řadového alba se stupňuje. Kill the Dandies! stále dýchají, sekera je ostrá a boty pevné a lesklé.

A ještě něco navíc. Minialbum obsahuje na závěr dva remixy. U The Dog – Able Bodied Siren nechal Alexander Hacke (Crime and The City Solution, Einstürzende Neubauten) zmohutnit zvukové stěny hypnotizujícím strohým elektronickým soundem. Je to valivé a po elasticky hybném zářezu Stigmata dokonale padnoucí. A pak ještě klidná finální tečka – nesestřelitelný elegán berlínských světel a stínů Steve Morell patří takřka do rodiny, na jeho krev je možné v tvorbě a samotné existenci KTD! narazit vskutku často. A tak i jím produkovaná symfonická verze And Through The Storm We Get Home je přirozená, nadmíru přiléhavá, a přesto z jiného břehu. Ukazuje další tvář téhle smečky, která míří svojí cestou kamsi za obzor – navzdory zmíněnému prostoru... i času. Jen se svým přesvědčením, touhou a běsy.

Info

Kill the Dandies! – Kill the Dandies! (Drug Me Records, 2013)
www.killthedandies.bandcamp.com

EP vyšlo coby příloha časopisu Full Moon #28>.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková 26.04.2021

Najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem.

Soundtrack k dystopickej realite (Spoiwo)

Lucia Banáková 24.04.2021

Považujem ho za soundtrack k akejsi dystopickej realite, nie je však zrejmé, či sa jedná o nereálny sci-fi výjav alebo odkaz na zvláštnu a osamelú dobu, ktorú žijeme.

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Veronika Jastrzembská 22.04.2021

Neale klade důraz na sdělení, proto celé album provází kontrast mezi tichým instrumentálním podkladem téměř bez basové linky a výrazným, čistým zpěvem.

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Tomáš Kouřil 20.04.2021

Ze vzpomínek na navštívená místa, minulé partnery a kamarády je sice možné snad donekonečna těžit další a další motivy a vzpomínky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace