Články / Recenze

Stigmata, Hacke a rokenrol (Kill the Dandies!)

Stigmata, Hacke a rokenrol (Kill the Dandies!)

mArcElkrIz | Články / Recenze | 20.09.2013

Atmosféra v klubu zasvěcených houstne v očekávání třetího albového zářezu. Je čas přesvědčit se, že oněch pět srdcí vyhřezlých z kostí garážové matky, z masa čistých linií šedesátých a sedmdesátých let a z kůží sedel elektrických kovbojů bije stále silně a dravě.

Bezejmenné EP přináší jasnou zprávu: Kill the Dandies! se nepřestávají řítit prostorem i časem s přesvědčením a chutí hraničící s posedlostí. Začíná se pálivě třaslavým kytarovým riffem, následovaným westernově pádící rytmikou v úvodní Nightmare in Pink z repertoáru rock & rollových bratří Chrome Cranks. Veškeré poznávací znaky KTD! fungují dokonale: hluboký chvějící se mužský hlas odkudsi ze sklepních prostor versus elegantní porcelánová dívčí frackovitost načichlá fatálností, živočišná rytmika dunící a dusající, silný kytarový zvuk, country a rock & rollové postupy obalené všudypřítomným vzrušením...

Druhým trackem je novinka Give Me s démonickým motivem basy, dominantním Sonjiným zaříkáváním, uhrančivě vyklenutým refrénem a stupňujícím se napětím (kytarové mlhy a tantricky naspeedované bicí). Následuje jedna z perel z produkční líhně alchymisty Joea Meeka – Johnny Remember Me. Někdejší jednička ostrovní hitparády je řádně zjizvena ostrými záseky, které ji vytahují z jednašedesátého roku minulého století skrze hororovou estetiku a osudovou vášeň nad naše hlavy. Zatraceně povedená pocta. S trackem Stigmata, další novinkou na bezejmenném minialbu, přichází excelentní epileptic-dark-dance. Rytmus vtahuje na párty do prostoru pokřivených zrcadel a hlava je unášena kytarovými vpichy a šlehy kamsi do temných koutů. Skvělé. Očekávání třetího řadového alba se stupňuje. Kill the Dandies! stále dýchají, sekera je ostrá a boty pevné a lesklé.

A ještě něco navíc. Minialbum obsahuje na závěr dva remixy. U The Dog – Able Bodied Siren nechal Alexander Hacke (Crime and The City Solution, Einstürzende Neubauten) zmohutnit zvukové stěny hypnotizujícím strohým elektronickým soundem. Je to valivé a po elasticky hybném zářezu Stigmata dokonale padnoucí. A pak ještě klidná finální tečka – nesestřelitelný elegán berlínských světel a stínů Steve Morell patří takřka do rodiny, na jeho krev je možné v tvorbě a samotné existenci KTD! narazit vskutku často. A tak i jím produkovaná symfonická verze And Through The Storm We Get Home je přirozená, nadmíru přiléhavá, a přesto z jiného břehu. Ukazuje další tvář téhle smečky, která míří svojí cestou kamsi za obzor – navzdory zmíněnému prostoru... i času. Jen se svým přesvědčením, touhou a běsy.

Info

Kill the Dandies! – Kill the Dandies! (Drug Me Records, 2013)
www.killthedandies.bandcamp.com

EP vyšlo coby příloha časopisu Full Moon #28>.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Soundtrack ke vzpomínkám na dětství (David Boulter)

Jiří Přivřel 20.01.2021

Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.