Písně/z/měsíce

O měsíci se napsalo už mnoho písní. V poslední době se objevily velice zajímavé desky a hle, na spoustě z nich se zpívá o kosmickém zrcadle slunečních paprsků. Co je to s měsícem, že se dál objevuje v moderní mytologii? Operační systém zná režim Do not Disturb (nevyrušuj), jehož aktivitu v horní liště signalizuje symbol Měsíce, žena pak signalizuje cyklický čas, neboť periodicita Měsíce se svou noční scenérií je symbolem ducha, který ‚přibývá a ubývá‘ podle toho, jak se přizpůsobuje temným procesům nevědomí.

Na všechny pohanské symboly jsme pro peníze zapomněli, všechna okultní božstva jsme vyhnali z podvědomí a zůstal nám pouze viditelný svět. Nic za ním už není, nebo to alespoň nevidíme, a v blikajících displejích chytrých telefonů těžko zahlédneme. Co nám o tom říká hudba, písničky klasické i moderní, popové i avantgardní? Ve snaze proniknout do hudby úzkou štěrbinou měsíčního svitu shromažďujeme „měsíční“ songy, přesněji písně/z/měsíce, a budeme rádi, když nám s tím pomůžete (své tipy posílejte na info@xplaylist.cz).

Pravidelně je budeme shlukovat do balíčků a komentovaných textů, pravidelně budeme vyhlašovat anktetu o oblíbené písničky, pravidelně budeme nahodilé výherce odměňovat hudebními nosiči. Protože jak dí čínský klasik: „Popíjejíc za svitu luny, zpívám a tančím.“


Písně/z/měsíce (průběžný soupis):
Bear in Heaven – The Sun, the Moon And the Stars (Time Is Over One Day Old, Dead Oceans 2014)
Calexico – Moon Never Rises (Edge Of The Sun, Anti Records 2015)
Hanni El Khatib – Moonlight (Moonlight, Innovative Leisure 2015)
Jose González – This Is How We Walk on the Moon (Red Hot And Arthur Russell, 2014)
Justin Bieber - Moon (2015)
Sinkane – Moonstruck (Mean Love, DFA Records, 2014)

Písně/z/měsíce (komentovaný seriál):
Písně/z/měsíce #1
Písně/z/měsíce #2
Písně/z/měsíce #3
Písně/z/měsíce #4
Písně/z/měsíce #5
Písně/z/měsíce #6
Písně/z/měsíce #7
Písně/z/měsíce #8
Písně/z/měsíce #9
Písně/z/měsíce #10
Písně/z/měsíce #11
Písně/z/měsíce #12
Písně/z/měsíce #13