Články / Offtopic / / Komix

Strigiformes (Batman: Soví město)

Strigiformes (Batman: Soví město)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 27.01.2015

V minulých dílech jste viděli: Sovy hřadující na svém oblíbeném trámku se brání přestavbě Gothamu. Vášnivý renovátor Bruce Wayne musí být odstraněn. Batman, bude-li se jim plést do cesty, rovněž… a nyní pokračování:

Poměrně otevřený konec Sovího tribunálu je završen famózním útokem na sídlo Wayneových až v tomto pokračování z dobrého důvodu. Tím je měřítko, se kterým můžou tvůrci pracovat. Poslední konfrontace, s jedním zabijákem tribunálu, přivedla Batmana až na práh smrti a nyní musí Bruce Wayne (jen v pyžamu) čelit stovkám nemrtvých nepřátel, reanimovaných speciálně pro jeho potěchu. A to je teprve začátek.

Scott Snyder a Greg Capullo nabízí v akčních sekvencích nádherný, gradující balet, kde má vše své místo a každý kop i úder je dopředu promyšlen. Exkurze Waynovým sídlem, zakončená v jeskyni pod ním, využívá i ty nejméně očekávané propriety a artefakty. Mince, T-Rex i staré dobré auto. Všechny využívané jako smrtící nástroje, protože díky (ne)mrtvolnosti útočících Pařátů se Batman konečně nemusí držet zpátky. Snyderovo pojetí pro sérii New 52 velice silně připomíná Batmana z Návratu Temného rytíře Franka Millera. Z někoho takového mohl zestárnout v toho psychopata, který si to na stará kolena rozdal v bitce jeden na jednoho se Supermanem. Úplně do puntíku nesedí reálie, ale jde jen o detaily. Tohle uvažování dává smysl a na rozdíl od techno-psychedelických tripů Granta Morrisona, realistické prostředí gothamskému ochránci sedí přece jen více.

Celkový dojem malinko narušuje nekonzistentnost příběhu, kdy jednu jeho část najdeme v jiné knize (Batman Detective Comics 2: Zastrašovací taktiky, vydal BB/Art, 2013) a vadou na kráse je i vedlejší linie představující pana Freeze, v níž za pomoci flashbacků vidíme formující momenty života doktora Victora Friese. Příběh by sám o sobě byl poměrně kvalitní, ale v konečném důsledku pouze zdržuje od dlouho očekávané konfrontace se Sovím tribunálem. Mysteriózní atmosféru si sovy drží velmi dlouho, ale (nutně) akční závěr ji lehce shazuje na druhou kolej a soustředí se na nově objevenou otázku z minulosti.

Závěrečná jednohubka Duch ve stroji osvětluje vztah mezi Harperovou a Temným rytířem - to ona jej zachránila v závěru Sovího tribunálu. Je tak trochu s podivem, že kapitola nebyla zařazena už do minulého svazku, tady slouží jako dovysvětlovací berlička. Hostující kreslíř Rafael Albuquerque (má na svědomí i část bitvy v jeskyni, na začátku knihy) propůjčuje vloženému příběhu o Alfredově otci pohlcující, téměř hororovou atmosféru. Hlavní výtvarník Greg Capullo se vyžívá v akčních scénách a ikonických obrazech (před komiksy mimochodem navrhoval obaly k deskám KoRn: Follow the Leader nebo Disturbed: Ten Thousand Fists), tohle ale tak dokonale neumí a spíše než psychologický teror zvýrazňuje ten fyzický.

Strhující detektivní příběh od začátku až do konce, když jedinými vadami jsou zbytečná drobná zdržení v jinak perfektně fungující nosné linii o sovích pánech města. Překlad Štěpána Kopřivy je stále vynikající. Vydalo nakladatelství CREW, roku 2014, jak v brožované tak i v pevné vazbě. Příběh dále pokračuje dlouho očekávaným návratem Jokera a Smrtí rodiny (recenze ve FullMoonu # 45)!

Info

Scott Snyder / Greg Capullo - Batman: Soví město (Crew, 2014)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=577

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace