Články / Offtopic / / Komix

Strigiformes (Batman: Soví město)

Strigiformes (Batman: Soví město)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 27.01.2015

V minulých dílech jste viděli: Sovy hřadující na svém oblíbeném trámku se brání přestavbě Gothamu. Vášnivý renovátor Bruce Wayne musí být odstraněn. Batman, bude-li se jim plést do cesty, rovněž… a nyní pokračování:

Poměrně otevřený konec Sovího tribunálu je završen famózním útokem na sídlo Wayneových až v tomto pokračování z dobrého důvodu. Tím je měřítko, se kterým můžou tvůrci pracovat. Poslední konfrontace, s jedním zabijákem tribunálu, přivedla Batmana až na práh smrti a nyní musí Bruce Wayne (jen v pyžamu) čelit stovkám nemrtvých nepřátel, reanimovaných speciálně pro jeho potěchu. A to je teprve začátek.

Scott Snyder a Greg Capullo nabízí v akčních sekvencích nádherný, gradující balet, kde má vše své místo a každý kop i úder je dopředu promyšlen. Exkurze Waynovým sídlem, zakončená v jeskyni pod ním, využívá i ty nejméně očekávané propriety a artefakty. Mince, T-Rex i staré dobré auto. Všechny využívané jako smrtící nástroje, protože díky (ne)mrtvolnosti útočících Pařátů se Batman konečně nemusí držet zpátky. Snyderovo pojetí pro sérii New 52 velice silně připomíná Batmana z Návratu Temného rytíře Franka Millera. Z někoho takového mohl zestárnout v toho psychopata, který si to na stará kolena rozdal v bitce jeden na jednoho se Supermanem. Úplně do puntíku nesedí reálie, ale jde jen o detaily. Tohle uvažování dává smysl a na rozdíl od techno-psychedelických tripů Granta Morrisona, realistické prostředí gothamskému ochránci sedí přece jen více.

Celkový dojem malinko narušuje nekonzistentnost příběhu, kdy jednu jeho část najdeme v jiné knize (Batman Detective Comics 2: Zastrašovací taktiky, vydal BB/Art, 2013) a vadou na kráse je i vedlejší linie představující pana Freeze, v níž za pomoci flashbacků vidíme formující momenty života doktora Victora Friese. Příběh by sám o sobě byl poměrně kvalitní, ale v konečném důsledku pouze zdržuje od dlouho očekávané konfrontace se Sovím tribunálem. Mysteriózní atmosféru si sovy drží velmi dlouho, ale (nutně) akční závěr ji lehce shazuje na druhou kolej a soustředí se na nově objevenou otázku z minulosti.

Závěrečná jednohubka Duch ve stroji osvětluje vztah mezi Harperovou a Temným rytířem - to ona jej zachránila v závěru Sovího tribunálu. Je tak trochu s podivem, že kapitola nebyla zařazena už do minulého svazku, tady slouží jako dovysvětlovací berlička. Hostující kreslíř Rafael Albuquerque (má na svědomí i část bitvy v jeskyni, na začátku knihy) propůjčuje vloženému příběhu o Alfredově otci pohlcující, téměř hororovou atmosféru. Hlavní výtvarník Greg Capullo se vyžívá v akčních scénách a ikonických obrazech (před komiksy mimochodem navrhoval obaly k deskám KoRn: Follow the Leader nebo Disturbed: Ten Thousand Fists), tohle ale tak dokonale neumí a spíše než psychologický teror zvýrazňuje ten fyzický.

Strhující detektivní příběh od začátku až do konce, když jedinými vadami jsou zbytečná drobná zdržení v jinak perfektně fungující nosné linii o sovích pánech města. Překlad Štěpána Kopřivy je stále vynikající. Vydalo nakladatelství CREW, roku 2014, jak v brožované tak i v pevné vazbě. Příběh dále pokračuje dlouho očekávaným návratem Jokera a Smrtí rodiny (recenze ve FullMoonu # 45)!

Info

Scott Snyder / Greg Capullo - Batman: Soví město (Crew, 2014)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=577

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.