Festival Struny podzimu mění název na Prague Sounds. Festival za čtvrtstoletí existence svůj původní název výrazně přerostl. Dávno už na něm nezní jen struny, ale důsledně kurátorovaný výběr hudby bez ohledu na žánry. Letos to od 23. října do 24. listopadu potvrdí neoklasický klávesový mág Nils Frahm, charismatická zpěvačka Laura Mvula, svébytný vládce slova Ghostpoet, jazzové all-star kvarteto Redman – Mehldau – McBride – Blade, bubeník Makaya McCraven přezdívaný „beat scientist“, průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble nebo jubilující legenda Jiří Stivín.
„Po završení prvního čtvrtstoletí festivalu Struny podzimu otevíráme novou kapitolu. Nový název festivalu skvěle reflektuje, kam se festival za 25 let od svých začátků vyvinul. Název Prague Sounds je stejně kosmopolitní, jako je jeho současný festivalový program. Prague Sounds evokuje žánrovou otevřenost, akcentuje genia loci Prahy a není vázán na konkrétní roční období roku. Věřím, že nový název festivalu umožní jeho další rozvoj na domácí scéně, tak i větší povědomí o festivalu v mezinárodním měřítku,“ říká ředitel a zakladatel festivalu Marek Vrabec.
Festival zahájí 23. října ve Velkém sálu Lucerny americký band Snarky Puppy. Hned na začátek festivalu se tak návštěvníci mohou těšit na pražský debut kapely, jež úspěšně uniká žánrovým škatulkám a získává ocenění v kategoriích od jazzu po R&B. Mandolínový virtuos, zpěvák a skladatel Chris Thile zavítá 24. října do Rudolfina se svým intimním sólovým recitálem, v němž zazní bluegrass, blues ale i sonáty a partity J. S. Bacha. Odložená festivalová premiéra čeká na berlínské průkopníky akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble, kteří na Prague Sounds zahrají 1. listopadu v Dox+ v rozšířeném, plně akustickém obsazení. O den později se ve Velkém sálu Lucerny představí ikonické jazzové kvarteto ve složení Joshua Redman – Brad Mehldau – Christian McBride – Brian Blade. Společně začínali svoje hvězdné kariéry v první polovině 90. let a jejich opětovné setkání v projektu A MoodSwing Reunion je splněným snem jazzofilů.
Věrní fanoušci festivalu si mohli již před deseti lety užít nastupující hvězdu jménem Ghostpoet. Britský úkaz s jedinečnou hudební a literární vizí se na festival vrátí 3. listopadu už jako etablovaný umělec, aby v Divadle Archa představil svoji nejnovější tvorbu, která se vzpírá jednoduchému zaškatulkování do hip hopového žánru. Další festivalový koncert hostí 13. listopadu La Fabrika, kde se odehraje česká premiéra bubeníka přezdívaného „the beat scientist“. Makaya McCraven ve svých kompozicích organicky mísí prvky jazzu, hip hopu a avantgardy. Do Fora Karlín se 16. listopadu vrátí zpěvačka Laura Mvula. Po úspěšné festivalové premiéře s Filharmonií Brno v roce 2019 se britská soulová hvězda představí v neokoukané hudební podobě a se zbrusu novým repertoárem z ceněného alba Pink Noise. Festival zakončí 24. listopadu ve Foru Karlín německý neoklasický skladatel a klávesový kouzelník Nils Frahm se svojí virtuózní one-man show.
Vedle zahraničních umělců připravil festival Prague Sounds i hudební poctu u příležitosti jubilea legendy domácí hudební scény Jiřího Stivína. Nezkrotitelný hudební živel oslaví svoje osmé kulatiny koncertem 19. listopadu v Rudolfinu a poblahopřát mu přijdou další výrazné osobnosti české hudby.
Festival Prague Sounds je letos pořadatelem Koncertu pro Evropu, na kterém vystoupí Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a sólisté a pod vedením Semjona Byčkova provedou mj. Janáčkovu monumentální Glagolskou mši. Koncert pro Evropu se koná 2. září na unikátní plovoucí scéně na hladině Vltavy u Slovanského ostrova a bude přenášen živě Českou televizí a odvysílán evropským kulturním kanálem TV arte.
více o Koncertu pro Evropu zde
redakce 24.03.2023
Návštěvníci se můžou těšit na deset interpretů, z nichž určitě největší pozornost vyvolá rozpustilý tanečník, milovník disca, starých samplerů a analogových syntezátorů.
redakce 23.03.2023
Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ženské mená súčasnej svetovej hudobnej scény.
redakce 22.03.2023
Program čtvrtého ročníku Moody Moon Noize bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské scény.
redakce 22.03.2023
Tallinn Music Week v květnu již po patnácté zaplní estonské hlavní město hudbou, uměním a nápady zítřka!
redakce 21.03.2023
Dramaturgové třicátého ročníku festivalu pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu.
redakce 21.03.2023
Projekt s oblibou kombinuje moderní popové a rockové hity s klasickými žánry jako jazz a swing.
redakce 21.03.2023
Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.
redakce 18.03.2023
Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.
redakce 18.03.2023
Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox.
redakce 17.03.2023
Vzniklo pásmo písní, které v koncentračních táborech vznikly nebo s romským holocaustem souvisejí.