Zprávy / Festivalové

Studenti oživí bývalou budějovickou továrnu Sfinx

Studenti oživí bývalou budějovickou továrnu Sfinx

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.04.2015

Studentský festival Budějovický Majáles chystá pro letošní rok výraznou novinku. Organizátoři se rozhodli oživit prostory bývalé smaltovny Sfinx a vytvořit zde během festivalu unikátní divadelní scénu.

Organizátoři Budějovického Majálesu se v letošním roce rozhodli rozšířit program o vlastní prostor. Vedle tradiční majálesové kavárny na Sokolském ostrově otevřou od pondělí do čtvrtka 25. - 28. května vlastní divadelní scénu. Tou se stanou prostory bývalé smaltovny Sfinx. Program nabídne zejména zástupce české alternativní divadelní scény jako Spitfire Company, 11:55 nebo D'epog. Každý večer bude následovat hudební program, v rámci kterého se představí např. berlínská DJka Tigerhead, Tvyks nebo místní duo VeitB. Premiérovým představením v tomto prostoru bude již týden před festivalem 19. května inscenace U zdi v podání divadla Continuo. Vzhledem k omezenému počtu míst, budou na představení zavedeny rezervace.


Známý tradiční budějovický podnik Sfinx ukončil po 111 letech výrobu v roce 2005. Od té doby společnost už jen pronajímá bývalé tovární haly. A právě toho se ujali organizátoři festivalu, kteří se s myšlenkou tzv. pop-up klubu seznámili jinde v republice a v zahraničí, kde je tento trend využívání industriálních prostor pro pořádání kulturních akcí stále na vzestupu. Organizátoři tak také náležitě reflektují, že právě letošní rok byl dokonce vyhlášen Evropským rokem industriálního a technického dědictví.

"O vytvoření něčeho podobného jsme se rozhodli už na konci loňského ročníku. Oživování města je hlavním poselstvím festivalu a chtěli jsme jít ještě dál. Prostory jsme dlouho hledali, až jsme objevili tuto halu. Ta splnila všechny naše představy," říká Lucie Bílková, divadelní dramaturgyně festivalu. Prostor je velmi blízko budějovickému nádraží i samotnému centru města, zároveň dostatečně daleko od obytných zón. I proto je ideálním místem pro kulturní dění. Organizátoři doufají, že tento koncept se prosadí a nezůstane jen u několikadenního festivalu.

"Je to zajímavá příležitost vyzkoušet si, zda by nebyla možnost do budoucna pořádat v našich prostorách podobné kulturní akce, a třeba i častěji a ve větším rozsahu. Uvidíme, jak vše dopadne, třeba právě Budějovický Majáles bude startem něčeho nového v těchto prostorách," říká Mgr. Petr Eliáš, ředitel společnosti Sfinx, a. s.

Info

Budějovický Majáles 2015
25. - 29. 5. 2015
České Budějovice

www.facebook.com/events/435620109928442
www.facebook.com/budejovickymajales
www.budejovickymajales.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Arctangent dorazí Opeth, Cult of Luna a další

redakce 10.08.2022

Milovníci mathrockových rytmů a anglického bláta se mohou těšit na Lightning Bolt, A. A. Williams, Emmu Ruth Rundle, Mono, Zeal and Ardor, Godlfesh, Amenra a další.

Polský Fest Festival je za rohem

redakce 09.08.2022

Letos se na devíti hlavních scénách a v dalších zónách představí přes 200 umělců z celého světa.

Ugandský festival Nyege Nyege zveřejňuje lineup

redakce 09.08.2022

Na festivalu se předství mimojiné ghansko-nigerijská zpěvačka Adomaa, keňská popová hvězda Kabeaushé a nigerijská rapperka MC Aunty Rayzor.

Mezipatra opět na Prague Pride

redakce 07.08.2022

Polské drama Strachy v nás z prostředí katolického venkova, diskuze o asexualitě nebo pubquiz. Mezipatra přinášejí na Prague Pride bohatý doprovodný program.

Brutal Assault nabídne rekordní počet kapel

redakce 07.08.2022

Brutal Assault se v letošním roce rozrůstá o další festivalový den. Jedna z největších metalových přehlídek v Evropě poprvé začíná už úterním programem.

Chcete hrát na slovinském Mentu?

redakce 06.08.2022

Slovinský festival Ment Ljubljana zve evropské kapely, sólové interprety a živé umělce s koncertními zkušenostmi a veřejně přístupným audio a video materiálem.

Soupiska Prague Gothic Treffen je komplet

redakce 04.08.2022

Na konci srpna se do Prahy opět vrátí největší setkání gotiků ve střední Evropě.

První ročník Mojoy festu

redakce 04.08.2022

Na tomto ročníku s podtitulkem „Songwriters Edition“ se mimo jiné představí grunge-folkový Milo Karvas se svojí „on the road“ tvorbou.

Sound festival na Altenburgu 1964

redakce 02.08.2022

Na clubbery čekají dvě stage, temná atmosféra a především současný berlínský techno sound, který přijede reprezentovat francouzská DJka Léa Occhi.

Festival Sziget příští týden i s českou stopou

redakce 02.08.2022

Dostat se do programu festivalu se letos podařilo hned několika zástupcům české a slovenské scény

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace