Akce

Šumavské Twin Peaks počtvrté: Festival Vivat Vila IV.

Vivat Vila
14. 07. 2023 15:00 - 15. 07.
Živá vila, Prachatice

Po třech úspěšných a vyprodaných ročnících pořádá spolek Živá vila počtvrté multižánrový festival Vivat vila na podporu Kralovy vily v jihočeských Prachaticích. Pořadatelé akce tentokrát spojili síly s budějovickým skate oddílem a promotérskou skupinou Světadíl. Čtvrtý ročník festivalu se uskuteční ve dnech 14. až 15. července 2023.

Novým spolupořadatelem festivalu - jak po produkční tak i promotérské stránce - se pro letošek stal již zmiňovaný kolektiv Světadíl, jehož členové by do festivalu měli vlít novou krev a energii, kterou dobře vnáší do Českých Budějovic skrze skateboarding a hlavně DIY prostor Světadílna. Tam pořádají koncerty tuzemské i zahraniční nezávislé scény. „Můžeme tak očekávat atmosféru plnou diskokoulí, hořících ohňů a nevšedního využití prostoru vily,” doplňuje zakladatel Světadílu Martin Kalenský.

Program čtvrtého ročníku festivalu Vivat vila bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské alternativní scény. Aktuálně žhavá jména doplní ověřené jistoty. „Nemáme rádi slovo headliner, ale když už bych měl někoho zmínit, tak to bude bratislavská kultovní kapela Tornado Lue, sestavená okolo famózní hlasové i textové výpovědi Jany Tóth. Se svými novými deskami přijedou na hlavní pódium ale také velmi oceňované kapely Berlin Manson ze Slovenska nebo táborští Kalle, novopečení držitelé ceny Anděl. Náš dramaturgický tým si navíc vždy zakládal na tom, aby do line-upu zahrnul i neokoukaná svěží jména. Koncerty ještě pořád středoškolských studentů z Bratislavy Krstní Otcovia a nového projektu Petera Kolárčika Social Media Friends jsou toho jasným důkazem,“ říká hlavní promotér festivalu Libor Staněk II., který dodává, že kompletní line-up čítá okolo dvaceti jmen:

„Jako obvykle pojedeme klasicky na dvou stagích, přičemž jedna z nich bude opět přímo v našem funkcionalistickém obýváku. Jako novinku chystáme i překvápko v podobě třetí stage, kde vystoupí brněnská formace Všetuly Sfinx. V pátek večer se navíc první patro vily promění v diskotéku, kde vystoupí rapper LL CHYM J. V rámci festivalu dále zahrají například kapely Pulsar, Frau Zwei, Body of Paine, Anki, DŸSKO, Cold Cold Nights nebo Hot House.“


Hlavní hudební program se odehraje opět v Kralově vile a její přilehlé zahradě, jako každoročně bude ale festival prorůstat do celého města v rámci doprovodného programu. V něm najdou své místo jak autorská čtení, tak výtvarné instalace, diskuze nebo procházky po zajímavých místech města.

„I letos bude doprovodný program překypovat skvělými jmény. Přímo na vile se uskuteční rovnou dvě vernisáže. Své výtvarné práce v rámci chystané rezidence vystaví grafický designer, ilustrátor a vysokoškolský pedagog Juraj Horváth. Sekundovat mu budou jeho žáci z UMPRUM Štěpán Blaschko a Jozef Virányi, kteří obsadí jeden z pokojů vily. Velmi exkluzivní bude i architektonická procházka publicisty Jiřího Peňáse, který publikum provede po tajích našeho městečka. V rámci prozaického čtení pak přímo v klášterních prostorách rodnému domu sv. Jana Nepomuka Neumanna vystoupí básník, spisovatel, publicista a čerstvý držitel ocenění Knihy roku v rámci letošních cen Magnesia Litera. Speciální snídaňový set pak odehraje kytarový mág Tomáš Niesner, který představí své nejnovější kousky a pomůže vám překonat krušnou kocovinu z předchozího dne. Čerstvý držitel Vinyly za desku roku (Bečvou) zaimprovizuje na jednom z nejkrásnějších míst v Prachaticích na Kostelním náměstí. Klasickým předělem mezi sobotním doprovodným a hlavním programem bude hudební přednáška, tentokrát pod taktovkou novináře z Respektu Pavla Turka. Na přání pořadatelů připraví edukativně popularizační vystoupení mapující filmovou hudbu na pozadí slavného soundtracku Twin Peaks. I letos jsme v kooperaci s digitální platformou pro současnou poezii Psí víno domluvili básnické čtení, na němž se představí nadějní debutanti: Laura Matoušková, Elena Pecenová a Filip Klega. Posledně jmenovaný básník je ve finálním výběru letošní Ceny Jiřího Ortena. Chybět nebude ani divadlo pro děti nebo originální výtvarný workshop s Ester Tajrychovou,“ dodávají pořadatelé akce.

více o festivalu zde

Info

Vivat Vila
14.–⁠15. 7. 2023
Živá vila, Prachatice
Fb událost

foto © Jiří Přivřel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

International Shakuhachi Festival Prague: Hudba a změněné vědomí

redakce 26.05.2023

Letošní ročník nabídne devět koncertů a na čtyřicet výukových lekcí hry na tradiční japonské nástroje.

Zahajovací koncert MFF Karlovy Vary s kapelou Morcheeba

redakce 25.05.2023

Slavnostní koncert letošního ročníku bude mít letos exkluzivní obsazení. Kromě Russella Crowea a kapely Indoor Garden Party zahraje také britská Morcheeba.

Lunchmeat Festival 2023 se dívá pod povrch

redakce 24.05.2023

Kromě mezinárodních umělců chceme letos zviditelnit výjimečné místní hudebníky, které neustále objevujeme na naší agilní scéně, říkají organizátoři.

Vrací se Prague Death Mass

redakce 24.05.2023

Festival nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace