Články / Recenze

Superhrdinský noir (Inkognito)

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 | Články / Recenze | 27.04.2024

Existuje horší práce než kancelářský poslíček? Zack je možná poslední poslíček na světě, který přechází na digitál, a svou zbytečnost si plně uvědomuje o to více, že ještě nedávno pracoval coby supersilný žoldák pro skupinu Black Death. Když se ho šéf pokusil zabít, musel přijmout dohodu a vstoupit do programu na ochranu svědků, podstoupit „léčbu” na potlačení svých superschopností a stát se tím, čím celý svůj život pohrdal. Člověkem.

Ed Brubaker napsal spoustu superhrdinských komiksů a vždycky jim vetkl punc originality. Představil nám špionážního Kapitána Ameriku nebo drsného a zemitého Batmana, ještě lépe se na něj díval očima obyčejných policajtů, kterým ničil práci (Gotham Central), ale s vlastní originální postavou přichází až v Inkognitu. Představuje bohatý, ponurý svět plný živých postav a jen tak mimochodem buduje mytologii o tom, jak pád jednoho meteoritu – nebo to byla mimozemská loď? – změnil svět.

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog. Když drogy ale vyruší ty původní „léky” a superschopnosti se mu vrátí, začnou problémy. Rozumíte, moct najednou přeskakovat domy a jen tak mlátit lidi, je pocit k nezaplacení. Aby nebudil moc pozornosti, číhá na hloupé lidi, kteří vkročili do nesprávné uličky, kde na ně čekají zločinci, po kterých se policie neptá, když je najde rozmlácené na kusy. Overkill se tak náhodou a omylem stane hrdinou, což přináší nové problémy a taky osudové ženy, kterého ho dostanou do dalších problémů.

Brubaker s cynismem sobě vlastním obrací motivy superhrdinství naruby a nezapomíná dobré úmysly řádně potrestat. Kresba Seana Phillipse pomáhá udržet realističnost prostředí a světa, do kterého se valí motivy nejen klasických superhrdinských komiksů, ale i brakové literatury padesátých let minulého století. Pomáhají i bonusové materiály dokreslující reálie fiktivního světa.

Inkognito vyšlo rovnou jako souborné vydání obou příběhů, které Brubaker s Overkillem v hlavní roli napsal, když obsahuje sešity série Inkognito #1-6 a Incognito: Špatný vliv #1-5. V první se podle vlastních slov držel při zemi, v pokračování už do toho šel naplno, překročil rubikon a nebál se ponořit do temnoty, kterou prve pouze naznačil. Pokud světu vládnou superhrdinské komiksy od DC a Marvela, Brubaker jim na tajňačku dává úder na solar.

Info

Ed Brubaker, Sean Phillips – Inkognito (BB/art, 2023)
web nakladatelství

foto © se svolením BB/art

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace