Zprávy / Festivalové

Svatováclavský hudební festival po celém kraji

Svatováclavský hudební festival po celém kraji

redakce | Zprávy / Festivalové | 13.07.2021

Svatováclavský hudební festival může mylně budit dojem krajské přehlídky se zaměřením na vážnou hudbu, jeho rozsah je ale mnohem významnější. 18. ročník se koná hned v několika městech celého Moravskoslezského kraje a přivítá soubory z Rakouska, Itálie, Polska, Litvy, Španělska a mnoha dalších zemích. V rámci proramu je možno vybírat z tvorby od středověku až po 20. století a už tak bohatý repertoár artificiální hudby doplňují vždy také jiné alternativy.

Letos v programu žánrově vyniká mimo jiné jeden z úvodních koncertů pořádaných ve spolupráci s Czech Music Crossroads, Radek Baborák se svým ansámblem představí díla nejslavnějšího skladatele argentinského nuevo tanga. K těm méně tradičním bude patřit i koncert Cocatcha orchestra 8. září - bigbandové elektroniky pod vedením trumpetity Jiřího Kotači. Šestnáctičlenné jazzové seskupení charakterizuje originální repertoár, v září odehraje autorské skladby Martina Konvičky a Jiřího Levíčka.

Kdo holduje sborovým zpěvům, může se těšit na Vokální oktet Orpheus nebo soubor Collegium Vocale 1704 s doprovodem Collegium 1704. V programu lze ale najít také komorní tělesa a významné sólisty, jmenovitě například Hanu Blažíkovou. Celosvětově uznávaná sopranistka, proslulá především interpretací skladeb 17. století, se na festival pravidelně vrací už od jeho založení. Její hlas se objevuje na více než třiceti CD, včetně kompletního vydání Bachových kantát s Bach Collegium Japan. V Ostravě a Opavě ji lze vidět a slyšet s pražským souborem Collegium Marianum.

Hlavní program festivalu proběhne od 3. do 28. září, zatím jsou plánované všechny zastávky offline. „Část dramaturgie byla převedena z původního plánu minulého ročníku festivalu, který jsme museli z velké části přetvořit v českou verzi. Pevně věřím, že se nám letos podaří realizovat festival v plné šíři a přivézt nejen skvělé domácí interprety, ale i umělce z celé Evropy. Co však spatřuji jako zásadní na letošním ročníku – to je potřeba kvalitní kultury, otevření se společné radosti i rozjímání při živé hudbě, znovuzrození života a ducha hudby,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Info

Svatováclavský hudební festival
3.-28. 9. 2021 Moravskoslezský kraj
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sedmý ročník Letiště se vrací do Hranic

redakce 05.08.2021

Návštěvníci festivalu Letiště X0XI se mohou těšit také na speciální architektonická řešení venkovních prostor Karnoly.

Třetí ročník festivalu A Day of Sound

redakce 05.08.2021

Publikum přijíždí jednak pro sugestivní prostředí interiérových scén a ústředního zahradního pódia jezuitské koleje, jednak pro specifický kurátorský výběr.

Jazz Goes to Town představí české i světové premiéry

redakce 04.08.2021

Na programu závěrečného koncertu budou dvě exkluzivní světové premiéry skladeb, které jejich autoři Michal Nejtek a Peter Graham připravují speciálně pro JGTT.

Inovativní stage na Rock for People Hope

redakce 03.08.2021

Mezi chystaná témata patří i obnovitelné energie a energetická soběstačnost, k níž vodíkové pohony jako H2Base zásadně přispívají.

Divadelní a taneční Bazaar Festival provokuje k akci

redakce 02.08.2021

Jak umělci ze střední a východní Evropy reflektují problematiku životního prostředí a klimatických změn ve svých společnostech?

Festival Banát se blíží

redakce 02.08.2021

Jeden z nejdelších českých vlaků opět jede podpořit krajany v Rumunsku.

Letní filmová škola vyvrcholí premiérou filmu Zprávy

redakce 01.08.2021

Dramatický příběh natočený podle skutečných události se odehrává v roce 1944, kdy z koncentračního tábora v Osvětimi uprchnou dva vězni.

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

redakce 31.07.2021

Queer filmový festival Mezipatra uvede během festivalu Prague Pride program pod názvem Identita ve městě.

O víkendu začínají Knižní lázně

redakce 29.07.2021

Knižní lázně nabídnou jarmark s kvalitními knihami, Anna Polívková a Jaroslav Rudiš poukáží na nutnost péče o duševní zdraví.

Lunchmeat přiveze Lyru Pramuk nebo Helenu Hauff

redakce 28.07.2021

Festival odhaluje line-up a vzkazuje: We see you dancin‘!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace