Zprávy / Pozvánky

Světová premiéra zhudebněných textů Egona Bondyho

Světová premiéra zhudebněných textů Egona Bondyho

redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.09.2022

S dvouletým zpožděním si připomínáme 90. výročí narození básníka, prozaika a filozofa Egona Bondyho. Oslavy jsou pojaté velkolepě a to rovnou světovou premiérou 15. září pod taktovkou Agon Orchestra. Následně se odehraje slovenská premiéra Egon Bondy 90 na prestižním Bratislavském festivalu Melos-Éthos.

Jelikož se Egon Bondy narodil v Praze a zemřel v Bratislavě, rozhodli se organizátoři oslovit česko-slovenský mix hudebních skladatelů napříč generacemi, kteří vytvořili nová zhudebnění bondyho textů. Jsou jimi: Petr Kofroň, Petr Wajsar, Michal Nejtek, Ľubo Burgr, Dano Matej, Marek Piaček, Petr Zagar. Ve skladbě Petra Wajsara vystoupí živě jako host herec Filip Kaňkovský.

„Projekt Vážení se snaží ukazovat různé podoby soudobé vážné hudby a také různé typy orchestrů. Po Lence Dusilové s Big Bandem Českého rozhlasu je tato světová premiéra naším druhým producentským počinem. Agon Orchestra jsme oslovili, neboť jsou pro nás pozoruhodnou kombinací odkazu českého undergroundu a zároveň špičkového soudobého skladatelského přístupu. Egon Bondy 90 je pokračováním linie spoluprácí či zhudebňování děl osobností právě z undergroundu. V rámci našeho cyklu Vážení jsme v minulosti uvedli Symfonický orchestr Českého rozhlasu či intimní koncert skladatele a klavíristy Clemense Christiana Pötzsche, který na Stalin přijel s nastudováním skladeb Svena Helbiga. Spolupracovníka Pet Shop Boys či Rammstein. Doufám, že program Egon Bondy 90 odhalí divákovi velice zajímavé české a slovenské současné skladatele. Z prvních náslechů skladeb mohu slíbit, že se dočkáme i symfonického “techna” od Petra Kofroně,“ říká k připravovanému vystoupení Honza Kistanov, dramaturg cyklu Vážení.


Agon Orchestra (původně Agon Ensemble) vznikl v polovině 80. let v Praze jako platforma pro tehdy nastupující mladou generaci skladatelů a hudebníků, nespokojených se stavem provozování současné vážné hudby tehdejším hudebním establishmentem. V polooficiálních podmínkách uváděl kromě skladeb svých členů (Petr Kofroň, Martin Smolka, Miroslav Pudlák) také v českých premiérách u nás tehdy jinak nehrané zahraniční skladatele (jako jsou např. John Cage, Philip Glass, Morton Feldman, Arvo Pärt, Steve Reich, Giacinto Scelsi nebo Karlheinz Stockhausen) a mezi svými příznivci šířil samizdatové nahrávky a publikace, věnované současné hudbě. Druhou důležitou dramaturgickou linkou Agon orchestra je spolupráce s osobnostmi českého undergroundu - Ivanem Magorem Jirousem, Filipem Topolem či Pavlem Zajíčkem.

Info

Vážení:
Agon Orchestra – Egon Bondy 90
15. 9. 2022 19:30
Stalin, Praha
Fb událost

foto © se svolením Containall o.p.s.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Říjen v Underdogs'

redakce 29.09.2022

Těšit se můžeme na dekadentní acid punk VR Sex, metalcorové průkopníky Integrity, altrockovou klasiku And You Will Know Us by the Traill of Death. A další.

Do Prahy přijedou The Black Angels, Easy Life nebo Royal Republic

redakce 29.09.2022

Psychedeličtí The Black Angels vychází zcela jednoznačně z estetiky kytarových kapel 60. let, jejichž odkaz ale překlápí do současných kulis.

Do Prahy přijíždí McGoldrick, McCusker & Doyle

redakce 28.09.2022

Jejich interpretace lidových písní Anglie, Skotska a Irska, a především vlastních skladeb, je nakažlivě energická, jiskřivá, provedena s neuvěřitelnou vřelostí a lehkostí.

Podzimní Pulz klubové scény

redakce 27.09.2022

Pulz odstartoval letos v březnu a v prostorách Paláce Akropolis už stihl nabídnout umělce jako Badfocus, Arleta, Miss Petty a další žhavá jména tuzemské klubové scény.

Audiovizuální večer v Plato

redakce 26.09.2022

Jak zní současný globální folk, když se neutápí ve formální nostalgii? Co je to městský folk a jak funguje v online prostředí?

Jedno mávnutí řas, a za námi jsou léta... Gregor Hildebrandt v Kunsthalle

redakce 24.09.2022

Jejím cílem je v Praze představit příběh Hildebrandtova života a umění, pohybující se mezi vlastní tvorbou a berlínskou výtvarně-hudební scénou.

Integrity. Underdogs'.

redakce 23.09.2022

Integrity kombinují rychlý a úderný hardcore/punk s těžkotonážním metalem a trashem, ale i industriální elektronikou.

Zásadní mládí / Essential Youth v DOX+

redakce 23.09.2022

Světové orchestrální premiéry mladých evropských skladatelů v Praze.

Moonshye a Ladbuch v Klubovně

redakce 21.09.2022

Písně pro své debutové album Curtain of the Moon napsala slezská zpěvačka, skladatelka a kytaristka Moonshye z většiny v polské Lodži.

Vinyla vyráží do regionů

redakce 20.09.2022

Dvojnásobné množství koncertů oproti loňskému roku u příležitosti právě zahájeného XII. ročníku kurátorují pořadatelé hudebních cen Vinyla.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace