Články / Profily

Swingující punkový kabaret Botanica

Swingující punkový kabaret Botanica

Michal Pařízek | Články / Profily | 09.07.2013

Swingující punkový kabaret Botanica je jedním z výsledků žánrových kolizí ve žhavém newyorském hudebním podnebí, podobně jako spolky Gogol Bordello, Balkan Beat Box nebo Firewater. Hudba Botaniky možná není tak přímočará, ale zato elegantnější a rozmanitější. Stejně jako barevná atmosféra New Yorku, čiší z produkce skupiny i fluidum Berlína, jeho dekadence, rozmary a smyslnost. Na albech Botaniky se eklekticky snoubí rock, blues, klezmer nebo šanson a její leader Paul Wallfisch je skutečným entertainerem. Zpěvák, bavič, poděs, destrukční pianista, satyr a ďábelský symbol v jednom. Divoké taneční kousky střídá zadumané blues, balkánskou diskotéku zase berlínský bar s ranní atmosférou. Ansámbl představí na Colours hlavně svoje poslední album What Do You Believe In, volně inspirované klasikou Mistrem a Markétkou.

Ještě předtím, než vznikla Botanica, hrál Paul Wallfisch poměrně dlouhou dobu ve skupině Firewater, která vzešla z podobného podhoubí jako jeho budoucí formace, jen o pár let dříve. Na Malediction (1999), prvním albu Botaniky, se sešla dnes téměř neuvěřitelná sestava.: Daniel Ash (Bauhaus, Love & Rockets), Kid Congo Powers (Nick Cave, The Cramps) nebo Frankie Infante (Blondie). Temnou a dekadentní atmosférou probleskují později známé atributy, bez nichž si hudbu Botaniky už ani nelze představit. Mohutný stylový guláš a srdce na dlani. Paul Wallfisch má vzácný dar, jeho hlas dokáže proniknout přes mnohé bariéry a svůj orchestr si diriguje podle toho, jak mu velí srdce. Navzdory trendům a požadavkům publika.

Vlastně až dlouhá pauza Firewater, která začala někdy v roce 2005, způsobila, že se Botanica stala hlavním působištěm Paula Wallfische. Desky Botanica vs. Fish, Berlin Hi-Fi a The Magnetic Waltz následovala v rychlém sledu, žhavý a barevný zvuk skupiny na nich získal jistotu. Muzika Botaniky se objevila také v mnoha filmech, skladbou Broken Bicycles přispěli na desku předělávek Toma Waitse a hektické období zakončila skupina vydáním živáku Americanundone. Na turné k následujícímu albu Who You Are vystupovala Botanica poprvé v současné sestavě, tedy s basistou Jasonem Binnickem a hlavně s bubeníkem Brianem Viglionem, který je také členem veleúspěšných Dresden Dolls. Poslední album What Do You Believe In z loňského roku je nahrané právě jimi a jde o výběr z hudby k novému představení Mistra a Markétky, které uvedl Theater Dortmund, kde Wallfisch už pár let působí coby hudební ředitel. Botanica na tomto představení vystupuje živě spolu s herci, ovšem koncertní provedení ovšem nepůsobí divadelně, ono udržet Paula Wallfische v klidu za piánem je stále stejně těžké. Pokud vás bavily koncerty Balkan Beat Box nebo Gogol Bordello, návštěva Botaniky je naprostou povinností!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce 22.02.2022

Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami.

Full Moon Stage 2022: Health

redakce 21.02.2022

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní. Na Colours of Ostrava, na Full Moon stagi.

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Správným směrem aneb Ruská indie scéna

Maria Pyatkina 20.01.2022

Průkopnici ruské indie scény následovali na začátku tisíciletí západní trendy nebo snili o tom, aby prorazili v zahraničí. Poslední desetiletí pozorujeme jiný trend...

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Soumrak bohů? The Doors a změna vnímání rockového hrdiny

Michal Pařízek, Karel Veselý 19.01.2022

Jsou The Doors po půl století ještě relevantní? Byl Jim Morrison skutečně někým, k němuž je záhodno vzhlížet?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace