Články / Profily/retro

Swingující punkový kabaret Botanica

Swingující punkový kabaret Botanica

Michal Pařízek | Články / Profily/retro | 09.07.2013

Swingující punkový kabaret Botanica je jedním z výsledků žánrových kolizí ve žhavém newyorském hudebním podnebí, podobně jako spolky Gogol Bordello, Balkan Beat Box nebo Firewater. Hudba Botaniky možná není tak přímočará, ale zato elegantnější a rozmanitější. Stejně jako barevná atmosféra New Yorku, čiší z produkce skupiny i fluidum Berlína, jeho dekadence, rozmary a smyslnost. Na albech Botaniky se eklekticky snoubí rock, blues, klezmer nebo šanson a její leader Paul Wallfisch je skutečným entertainerem. Zpěvák, bavič, poděs, destrukční pianista, satyr a ďábelský symbol v jednom. Divoké taneční kousky střídá zadumané blues, balkánskou diskotéku zase berlínský bar s ranní atmosférou. Ansámbl představí na Colours hlavně svoje poslední album What Do You Believe In, volně inspirované klasikou Mistrem a Markétkou.

Ještě předtím, než vznikla Botanica, hrál Paul Wallfisch poměrně dlouhou dobu ve skupině Firewater, která vzešla z podobného podhoubí jako jeho budoucí formace, jen o pár let dříve. Na Malediction (1999), prvním albu Botaniky, se sešla dnes téměř neuvěřitelná sestava.: Daniel Ash (Bauhaus, Love & Rockets), Kid Congo Powers (Nick Cave, The Cramps) nebo Frankie Infante (Blondie). Temnou a dekadentní atmosférou probleskují později známé atributy, bez nichž si hudbu Botaniky už ani nelze představit. Mohutný stylový guláš a srdce na dlani. Paul Wallfisch má vzácný dar, jeho hlas dokáže proniknout přes mnohé bariéry a svůj orchestr si diriguje podle toho, jak mu velí srdce. Navzdory trendům a požadavkům publika.

Vlastně až dlouhá pauza Firewater, která začala někdy v roce 2005, způsobila, že se Botanica stala hlavním působištěm Paula Wallfische. Desky Botanica vs. Fish, Berlin Hi-Fi a The Magnetic Waltz následovala v rychlém sledu, žhavý a barevný zvuk skupiny na nich získal jistotu. Muzika Botaniky se objevila také v mnoha filmech, skladbou Broken Bicycles přispěli na desku předělávek Toma Waitse a hektické období zakončila skupina vydáním živáku Americanundone. Na turné k následujícímu albu Who You Are vystupovala Botanica poprvé v současné sestavě, tedy s basistou Jasonem Binnickem a hlavně s bubeníkem Brianem Viglionem, který je také členem veleúspěšných Dresden Dolls. Poslední album What Do You Believe In z loňského roku je nahrané právě jimi a jde o výběr z hudby k novému představení Mistra a Markétky, které uvedl Theater Dortmund, kde Wallfisch už pár let působí coby hudební ředitel. Botanica na tomto představení vystupuje živě spolu s herci, ovšem koncertní provedení ovšem nepůsobí divadelně, ono udržet Paula Wallfische v klidu za piánem je stále stejně těžké. Pokud vás bavily koncerty Balkan Beat Box nebo Gogol Bordello, návštěva Botaniky je naprostou povinností!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Track týdne: Soccer96 - I Was Gonna Fight Fascism (ft. Alabaster dePlume)

Jiří Špičák 02.04.2020

Jako správný politický track má groove: vzpomeňte si na kultovní revolucionářský motorik Crest milovaných Stereolab a hned vám bude jasné, kde se pohybujeme a kde skončíme.

Ngoni pro třetí tisíciletí (Bassekou Kouyaté)

Akana 25.02.2020

Brilantní instrumentalista se nijak netají snahou oslovit co nejširší spektrum posluchačů a myslí přitom jak na své krajany, tak na západní publikum.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Ženy v angažovaném popu

Aneta Martínková 02.01.2020

V mainstreamovém vnímání bylo boření stereotypů pořád vnímané trochu jako padlé na hlavu. A umělkyně, které se o něj pokoušely... Jeden z nejlepších loňských textů Full Moonu nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Kde se vzal sad boy? (Depresivní pop)

Jiří Špičák 02.01.2020

Citlivý chlapec, plachý introvert. Sad boy. A jeden z nej-textů roku 2019, který vyšel v magazínu Full Moon, nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Padesát let narušování vašeho klidu (Yoko Ono)

Jiří Špičák 02.01.2020

Nevídanou kreativní erupci první poloviny sedmdesátek zakončila Yoko Ono deskou Feeling the Space, píše se v článku, který vybíráme v rámci best of textů Full Moonu. Teď online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Bez růžových brýlí (Ženy v beat generation)

Anna Mašátová 02.01.2020

Své místo v učebnicích literatury si ženy beat generation zatím zcela nenašly a těžko říct, zda se tak stane. Vybraný text z loňského ročníku tištěného Full Moonu online.

Full Moon Stage 2019: The Kill Devil Hills

redakce 14.04.2019

Australský Divoký západ v Ostravě? The Kill Devil Hills představí na Full Moon Stage svou aktuální desku.

Full Moon Stage 2019: Holy Motors

redakce 12.04.2019

Čarovnou náladu a cinematické westernové motivy násobí mohutný zvuk tří kytar, zkreslený spoustou efektů a reverbu.

Full Moon Stage 2019: Uniform

redakce 11.04.2019

O nejtvrdší koncert letošního festivalového programu, jak Full Moon Stage, tak celých Colours, se postarají američtí Uniform.

Full Moon Stage 2019: Bo Ningen

redakce 10.04.2019

Čtyři Japonci a létající kytary? Bo Ningen a jeden z vrcholů Colours of Ostrava? Na Full Moon Stage zcela nepochybně.