Akce

Sýpka Za Škodovkou dokořán

Sýpka 2022
22. 09. 2022 14:00 - 25. 09.
Hradecká sýpka, Hradec Králové

Série uměleckých a kulturních intervencí pod názvem Sýpka 2022 opět otevře veřejnosti objekt bývalého obilného sila v ulici Za Škodovkou v Hradci Králové.

Od čtvrtka do neděle (22. až 25. září) nabídne autorské projekce, koncerty, výstavy, instalace a umělecké intervence, filmový program, performance, výtvarné dílny, ale také diskuzní panely nad různými tématy. Mimo jiné nad budoucností tohoto objektu, který v nedávné době unikl demolici. V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které ve spolupráci s pořádajícím Menu připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Ve čtvrtek je připravena projekce posmrtně dokončeného filmu islandského skladatele Jóhanna Jóhannssona. Last and First Men je originální audiovizuální hypnotickou sci-fi básní, ve které se reálné brutalistní betonové ornamenty mění ve zneklidňující objekty z daleké budoucnosti. Představí se i experimentálními rapovými beaty a samply oplývající hyperfolkové duo mezi patry klid a polské trio Rozwód. Ti repetitivnost taneční hudby skvěle spojují s naléhavostí hlučných hudebních ploch a improvizací. Hudebně oscilují od špinavé zvukové atmosféry k primitivní energii garážového rocku.


Páteční program proběhne pod kurátorským dohledem festivalu Trať, který spojuje zájem o současné mladé umění a opomíjenou chátrající nádražní architekturu. Mimo výtvarný program zahrnující současné tvůrce a jejich výtvarné instalace či performance mj. Lily Tesla, Ester Kudláčkové, Tomáše Matějky, Doroty Václavíkové či Lucie Francová nabídne atraktivní výběr ze současné elektronické a experimentální scény. Vystoupení pražské producenty Ursuly Sereghy doprovodí svou videoprojekcí vizuální umělkyně Keya Singh.

intensää je audiovizuální projekt Martina Režného a Adam Kořistky, který současně v herním prostředí generuje z hudebních podnětů obraz. Živou kresbou se zapojuje Renata Václavíková a to celé snímá bezpečnostními kamerami a zpět skrz analogový mix posílá Jiří Volejník. Tišek Ruška je ostravský básník, skladatel a performer, student Institute of Sonology v Haagu, hudebně se pohybuje mezi hypnotickými plochami a freneticky tepajícími industriálními zvukovými masami. Jakub Mynář je webový programátor, student Ateliéru performance FaVU VUT a hudební producent Jim Krutor. Inspirován formátem píšťalových varhan, vypráví ve svých živě hraných kompozicích příběhy bez vítězů a poražených.

Mor Wen, jenž je součástí proměnlivého kolaborativního seskupení Glory Affairs, které kombinuje různé formy audiovizuální tvorby, se bude bude bude prezentovat živým setem. Představí se také jeden ze zakladatelů labelu Gin & Platonic Martin Stündl aka rgreat s ostravsko-brněnským producentem a dj strachkvasem ve společném djsetu.

Ze sobotního programu, pod patronací pořadajícího Menu a spolku OFFcity, lze mimo architektonické přednášky, diskuze a komentované prohlídky objektu vyzvednout také projekci pásma krátkometrážních filmů Dne architektury a především performance Michala Kindernaye. Multikanálovou zvukovou skladbu doplňuje vizuální kompozici oživující vodní element v jeho rozmanitých podobách. Živá performance evokuje alchymistické pokusy či pohanské rituály, ale také mikroskopická pozorování přírodních procesů, a upozorňuje na význam tohoto základního životodárného elementu.

Domácí porcí experimentálního rapu a elektroniky připraví Macbeth Uzurpátor, ale hudebnímu programu tohoto dne jasně dominuje rapové duo lobbyboy&saab900turbo. Hudební projekt Eriky Velické a Kateřiny Konvalinové produkuje svižné tracky s osobitou flow, ráznou kadencí a především texty co se netočí kolem klišé dolarů v kapse, zlata v ústech či ega na kapotě. Výpověď generace Y~Z o lásce, touze, smutku a životě vůbec nebourá žánrový rámec, což jasně dokládá aktuální EP Macocha, které vzniklo ve spolupráci s hudebním producentem Císařpancířem.

Info

Sýpka 2022
22.–⁠25. 9. 2022
Hradecká sýpka, Hradec Králové
Fb událost

foto © se svolením festivalu Sýpka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace