Články / Reporty

Tahle show je to, co jsem udělal se svým životem (Hugleikur Dagsson)

Tahle show je to, co jsem udělal se svým životem (Hugleikur Dagsson)

Tomáš Kouřil | Články / Reporty | 09.12.2018

Velvet Comedy je první pražský stand-up v angličtině, který funguje na pravidelné týdenní bázi. Poskytuje prostor pro lokální komiky i ty, kteří se svým pořadem obráží více zemí. Jedním z takových je i Hugleikur Dagsson, islandský karikaturista proslavený svými mimořádně černohumornými kresbami. Dělá si v nich legraci ze společnosti, médií, náboženství, mindráků, strachu a lidské nemotornosti. Stand-up, se kterým ke konci roku 2018 objíždí Evropu, má jako jakýsi vedlejšák. Který je stejně úderný a nemilosrdný jako jeho kresby.

Dagssonovy kresby jsou postavené na velmi šikovném popichování těch nejbolavějších míst. Když začal tím, že Česká republika je jediná země ještě depresivnější než Finsko, kde byl se svým stand-upem předtím, byl to teprve decentní rozjezd. K prvnímu „záseku“ posloužily severské státy - jen co briskně vysekl švédský a dánský přízvuk, tnul do norských blackmetalistů, kteří sice vypalují kostely a jedí lidské maso, ale co naplat, když norština zní jako „haťla ťaťla“.

Dagsson jde proti klišé o zachmuřelých Seveřanech, díky poťouchlému výrazu i hlasu a hlavně živelné energii působí spíš jako ukecaný italský kadeřník. Který se stejně jako jeho kresby nebojí otřít o cokoli. A nevyhýbá se ani tomu, dělat si krutou srandu sám ze sebe. Třeba explicitní etudu o flatulování ukončil slovy: „Ano. Je mi jedenačtyřicet a tahle show je to, co jsem udělal se svým životem. Maminka je pyšná.“

Dagsson se nebojí ani fyzické akce. Různě se svíjí, předvádí bizarní promluvy lidí při souloži a skoro se válí po pódiu. Rovněž skvěle pracuje s hlasem a jako správný nerd do své show plynule zapojuje odkazy na ledasco. Darth Vader pronášející slavnou promluvu k Luku Skywalkerovi ve švédštině nebo fyzické ztvárnění muže, co si na Tinderu prohlíží jednu ženu za druhou a chová se jako čmuchající divoké prase, představovaly vrcholy večera.

Černý humor je prý pro ty, co chtějí být „hustí“, ačkoli v jádru nejsou. Daggson působí spíš roztomile než drsňácky, každopádně je vtipný a vůbec se nebojí na pódiu se odvázat. Minimálně jeho show tak „hustá“ je.

Info

Hugleikur Dagsson (isl)
5. 12. 2018 Bar Naproti, Brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mimozemský král pohody Kurt Vile

redakce 23.06.2019

Rozvážný folkový vyprávěč Vile v dnešním uspěchaném světě pestrých instragramových obrázků opravdu působí jako mimozemšťan...

John Zorn’s Bagatelles Marathon: Divy interpretace

redakce 23.06.2019

Událost roku? Koncertní pásmo Bagatelles Johna Zorna do téhle kategorie spadalo už dlouho dopředu.

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...