Články / Seriály

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce | Články / Seriály | 23.05.2022

David Pomahač prošel kapelami Bez peří, Houpací koně nebo skupinou Xaviera Baumaxy, pak založil urban folkové duo Kieslowski. Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista, rovněž kavárník, v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí 26. května v pražském Café V lese. Spolu s ním vystoupí stálý spoluhráč Jáchym Pomahač a hosté, spoluautor hudby a producent nahrávky Martin Hůla aka Martin Tvrdý a písničkářka Bára Zmeková. Ovšem nejen na Krymskou nás David pozve...

Co vidíš z okna?

Pulzující město, který jede na plný obrátky a možná i trochu přes závit.

Kam na snídani?

Ideálně do našeho Slow Café, samozřejmě. Podařilo se nám, myslím, vybudovat místo pro setkávání různých lidí. Seznámil jsem se tam třeba s Bárou Zmekovou, která mi dokonce bude křtít nové album. Ale dobrých podniků na snídani je víc. Osada, Jen, Tvoje máma…

Oblíbená vycházková trasa?

Nejsem úplně vycházkovej typ, ale u řeky je to vždycky dobrý. Nebo na Vyšehrad a pak přes Folimanku k Apolináři a přes Karlovo náměstí zpátky k řece. Nebo jen tak městem od kavárny ke kavárně se toulat a dívat se.

Kde na kávu?

Praha je fantastická tím, že skvělých kaváren má spoustu a nejsou daleko od sebe. Piju hodně kafe při práci ve Slow Café, ale když to jen trochu jde, zajdu do I need coffee, Supertrampu, Acidu, Kafe Omylem, Hrnku, abych si dal něco jinýho, než znám, a hlavně kde si ho nemusim připravovat sám.

A na večeři?

Na večeře chodím zřídka, ale občas jdu do Mr. Hot Dog na vege párek, tam to umí bezvadně, a někdy, ze sentimentu, do Louvre nebo do Café Savoy… Upřímně mám rád spíš „simple food” a ve vyhlášených restauracích se většinou snaží předhánět se v kombinacích mnoha chutí a to mi tolik nesedí.

Něco tvrdšího?

Už mnoho let alkohol nepiju, takže ztrácím přehled o barech a hospodách, ale určitě bych nezapomněl navštívit Bullerbyn. Tam je vždycky důvod zajít, byť „jen” na nealko pivo. Je to podnik s neobyčejnou energií provozovaný neobyčejnýma lidma.

Oblíbený klub, kino, divadlo nebo kulturní podnik obecně?

Nejčastěji chodím do Café V lese na spoustu koncertů spřízněnejch umělců. Rád mám malinký Kino Pilotů, ale i velkej Světozor, skvěle si vedou v Divadle Hrdinů a samozřejmě je tu legendární Dejvické divadlo.

Kam se chodíš zašít?

Zašít se pro mě spíš znamená zůstat sám doma, s nikym nemluvit a nabírat síly, který mi neustálá interakce s okolním světem spíš bere. Ale mám rád i samotu v davu v jakýkoli oblíbený kavárně. Dlouho jsem tam teď nebyl, ale Café Louvre na Národní je ideální. Sedět tam sám a pozorovat cvrkot je dost příjemný. Nebo Kasárna Karlín jsou místo, kde se dá spousta věcí vidět.

Kdyby ses měl přestěhovat, kde by to bylo?

Nerad se stěhuju, špatně změny tohohle typu zvládám, dlouho si zvykám a málokdy se dokážu na daný místo napojit. Kdybych si měl ale vybrat, tak Helsinki. To je krásný a příjemný město k žití, ke všemu u moře, což je nejlepší věc na celym světě.

Ideální dopravní prostředek?

Kolo. Jednoznačně kolo. Jsem rád, že se situace cyklistů neustále vylepšuje a bezpečných tras přibývá, i když ke stavu, kdy bude cesta na kole běžnou součástí přepravy ve městě jsme ještě daleko.

Info

živě: David Pomahač - křest alba Neviditelný feat. Martin Hůla + Bára Zmeková
26. 5. 2022 19:30
Café V lese, Praha
FB událost

foto © Tomas Carl Allen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas 17.05.2022

Jaký je debut britské superskupiny The Smile, co čekat od pražského koncertu, který už klepe na dveře? Úsměv plný úzkosti, ale taky určitý optimismus.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace