Články / Seriály

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

redakce | Články / Seriály | 22.12.2020

Rubrika Tak daleko, tak blízko zkoumá oblíbená zákoutí rozličných osobností. V předchozích dílech jsme se toulali po centru Prahy a Pardubicích, nyní zamíříme na venkov a do přírody za Janem Ficem. Bluesový hudebník nedávno vydal desku Potom, a co o něm nezjistíte v jeho textech, dočtete se níže. Oblíbené pochutiny, nápoje, dopravní prostředky, brněnské kavárny, panoramata, trasy a místa... A také, že na kytary nejen hraje, ale dovede je i vyrábět.

Co vidíš z okna?
Když pootočím hlavu, dívám se skrz balkonový dveře shora na malou náves s kostelem a socialistickou kostkou obchodu Coop Jednota a dál vesnický domečky, plazící se z kopce dolů až k řece. Jsem ve svým domě ve vesnici Rybníky na Jižní Moravě, takže když zvednu hlavu od návsi a podívám se na obzor, cítím celou tu obrovskou rovinatou plochu až k hranicím s Rakouskem.

Kam na snídani?
O patro níž, do kuchyně. Nikdy, ani v Brně, jsem nebyl příliš velkej fanda chození na snídani do nějakých podniků. Když je člověk orvanej z děcek a nikdy nekončící práce a vzbudí se rozlámanej a všechno ho bolí, je kafe a toust, a pokud možno co nejmíň chození a vůbec takový pozvolný vracení se k sobě ideální volba.

Oblíbená vycházková trasa?
Z Priessnitzových lázní Muzikantskou stezkou dolů do Jeseníku v létě v noci za roje světlušek, ale není snadný tohle zažít.


Kde na kávu?
V Brně v Černých polích, kavárna Monro. Kávoví hipsteři jistě podotknou, že to není nejlepší kafe v Brně, ale mám rád celkovej dojem. Kavárna je na rohu klidný prvorepublikový čtvrti, pár baráků od vily Tugendhat, v romanticky nepříliš udržovaným domě s obrovským geniem loci. Na zahrádce stín od vzrostlejch stromů, uvnitř hrozně zvláštní atmosféra. Chodil jsem tam s kamarády ještě dřív, než jsem měl ponětí, kde to vlastně jsem a co je vůbec káva. Jo a taky ke každýmu kafi dostanete panáka griotky.

A na večeři?
Když večeřím venku, většinou je to tak, že jdu s někým na pivo a v deset večer do sebe láduju nějakej burgr, tatarák a podobný parády. Podle toho, co kde mají. Rád střídám místa a za večer obejdu třeba tři čtyři hospody. Nebo v horším případě o půlnoci kebab v parku.

Něco tvrdšího?
Rád, děkuju.

Oblíbený klub, kino, divadlo nebo kulturní podnik obecně?
Kinokavárna na náměstí SNP v Brně. Sedíte u stolu ve velkým sále, objednáte si jídlo a pití, dostanete ho, zhasne se a na velkým plátně běží film. Nekecá se u toho, ale servírka vám v pohodě donese další drink. Škoda, že tam chodím tak strašně málo.

Kam se chodíš zašít?
Do dílny nebo do Jeseníků. Dílna je moje podivný království, kde můžu nosit roztrhaný, špinavý hadry, pít studený kafe plný pilin a srkat u toho, ukusovat z celý tabulky čokolády, klidně si pořádně zanadávat a něčím fláknout o zem, a když mi dojdou síly, tak si prostě sednu a nedělám vůbec nic. A vůbec nikomu to nevadí. V dílně se často odehrává i část mých domácích večírků, mám ji fakt rád, ať je sebevíc zaprášená a omšelá. No a když potřebuju vypnout úplně a chvilku prostě nebýt, zajedu do hor věčnýho podzimu.

Kdyby ses měl/a přestěhovat, kde by to bylo?
Myslím, že všechno má svý pro a proti a je pošetilý myslet si, že mi jiný místo k životu přinese víc štěstí. Asi nedokážu rozvinout nějakou romantickou představu bydlení třeba na břehu jezera mezi horama ve Slovinsku (takový bydlení jsme měli na pár dní, když jsme tam hráli kdysi s The Weathermakers na jednom festivalu. Bylo to úžasný, ale...), aniž bych hned neviděl fůru problémů s tím spojených. A to mě akorát háže do úzkosti.

Ideální dopravní prostředek?
Teď mě spousta lidí zodpovědných k planetě prokleje do desátýho kolene, ale nedovedu si představit život bez svýho auta. Rodinu mám rozstrkanou od Krkonoš až na Slovensko, mám tři děti v Brně a Uherským Hradišti a vzít je na výlet je pro mě nadlidskej výkon i s autem, natož bez něj. Pořád někam převážím kytary nebo dřevo na kytary (fošny, trámy, ale i celý kmeny), jezdím s kapelou nebo sám po koncertech. Jinak miluju vlaky, u nás mám nejradši soupravy Rail Jet (neplést s dopravcem Regio Jet) a strašně si ty cesty užívám. Ale vlakem uvezu maximálně tři kytary a nic dalšího, takže často ani na sólovej koncert se vlakem neuvezu. A s prázdnýma rukama jen tak pro radost téměř necestuju.

10+1 hudebních lásek Jana Fice si můžete poslechnout zde

Info

Jan Fic
Facebook umělce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Terapie k tiskovkám

Aneta Martínková, Maria Pyatkina, Michal Pařízek, Kateřina Cumin, su 03.03.2021

Nová webová rubrika přináší každý týden nové tracky, které by vám neměly uniknout. Aneb posloucháme v kanclu dnem i nocí právě tohle.

Singls: Glaare - Young Hell

Jiří Vladimír Matýsek 02.03.2021

Američané Glaare se po třech letech vrací s novým albem. Jak ukazuje první singl Young Hell, zasněnost debutu se mění v krvavou noční můru.

Vstupní prohlídka: Minoq

redakce 01.03.2021

Loni v létě jsme narazili na osobitý cover skladby Piggy od Nine Inch Nails. Nahlédnout značku Minoq, za níž stojí slovenský producent Miňo Holík, nebylo jednoduché.

Katetr: Lockdown dance, česká pošta a dospělí kluci

Jarmo Diehl 28.02.2021

Pandemické tanečky mají různé podoby, ale téměř ze všech čiší optimismus. Skořápky na řece i hustý slova pro řídké publikum.

Pod pultem Kabinetu #6

redakce 26.02.2021

Zpěváka a kytaristu Vellocet Roll jsme posledně viděli s velkými kufry plnými vinylů. Které by vybral v Kabinet Records?

Vstupní prohlídka: Dominik Suchý

redakce 23.02.2021

„Snažím sa robiť hudbu, ktorá znie, ako keď vidíš Rothkove obrazy, čítaš Kunderu, pozeráš Interstellar, počúvaš Pärta...“ Poznejte Dominika Suchého z Tittingur a Weltschmerzen.

Katetr: Pozitivní energie, preejakulační syndrom, smíření

Jarmo Diehl 21.02.2021

Kanye West a Kim Kardashian jsou rozvedení, Hugo Toxxx masturbuje, nic co by vybočovalo z mezí tohoto světa.

Co právě v elektru kutěj: "Jsem v píči. Prší a venku se setmělo..."

Richard Kutěj 19.02.2021

Únorový díl novinek na elektronické experimentální scéně není veselý, zato je pestrý.

Tak daleko, tak blízko: Inau

redakce 16.02.2021

Můžete ho pamatovat z neklidné noiserockové dvojice Kontroll, ale možná jste registrovali až jeho osobitý rap coby Inaua.

Vstupní prohlídka: Nina Berglová

redakce 15.02.2021

Čerstvá tvář u Slnko records Nina Berglová se pohybuje mezi jazzem, klasickou hudbou, elektronikou i popem. Kdo ji v její tvorbě inspiroval?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace