Články / Seriály

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

redakce | Články / Seriály | 22.12.2020

Rubrika Tak daleko, tak blízko zkoumá oblíbená zákoutí rozličných osobností. V předchozích dílech jsme se toulali po centru Prahy a Pardubicích, nyní zamíříme na venkov a do přírody za Janem Ficem. Bluesový hudebník nedávno vydal desku Potom, a co o něm nezjistíte v jeho textech, dočtete se níže. Oblíbené pochutiny, nápoje, dopravní prostředky, brněnské kavárny, panoramata, trasy a místa... A také, že na kytary nejen hraje, ale dovede je i vyrábět.

Co vidíš z okna?
Když pootočím hlavu, dívám se skrz balkonový dveře shora na malou náves s kostelem a socialistickou kostkou obchodu Coop Jednota a dál vesnický domečky, plazící se z kopce dolů až k řece. Jsem ve svým domě ve vesnici Rybníky na Jižní Moravě, takže když zvednu hlavu od návsi a podívám se na obzor, cítím celou tu obrovskou rovinatou plochu až k hranicím s Rakouskem.

Kam na snídani?
O patro níž, do kuchyně. Nikdy, ani v Brně, jsem nebyl příliš velkej fanda chození na snídani do nějakých podniků. Když je člověk orvanej z děcek a nikdy nekončící práce a vzbudí se rozlámanej a všechno ho bolí, je kafe a toust, a pokud možno co nejmíň chození a vůbec takový pozvolný vracení se k sobě ideální volba.

Oblíbená vycházková trasa?
Z Priessnitzových lázní Muzikantskou stezkou dolů do Jeseníku v létě v noci za roje světlušek, ale není snadný tohle zažít.


Kde na kávu?
V Brně v Černých polích, kavárna Monro. Kávoví hipsteři jistě podotknou, že to není nejlepší kafe v Brně, ale mám rád celkovej dojem. Kavárna je na rohu klidný prvorepublikový čtvrti, pár baráků od vily Tugendhat, v romanticky nepříliš udržovaným domě s obrovským geniem loci. Na zahrádce stín od vzrostlejch stromů, uvnitř hrozně zvláštní atmosféra. Chodil jsem tam s kamarády ještě dřív, než jsem měl ponětí, kde to vlastně jsem a co je vůbec káva. Jo a taky ke každýmu kafi dostanete panáka griotky.

A na večeři?
Když večeřím venku, většinou je to tak, že jdu s někým na pivo a v deset večer do sebe láduju nějakej burgr, tatarák a podobný parády. Podle toho, co kde mají. Rád střídám místa a za večer obejdu třeba tři čtyři hospody. Nebo v horším případě o půlnoci kebab v parku.

Něco tvrdšího?
Rád, děkuju.

Oblíbený klub, kino, divadlo nebo kulturní podnik obecně?
Kinokavárna na náměstí SNP v Brně. Sedíte u stolu ve velkým sále, objednáte si jídlo a pití, dostanete ho, zhasne se a na velkým plátně běží film. Nekecá se u toho, ale servírka vám v pohodě donese další drink. Škoda, že tam chodím tak strašně málo.

Kam se chodíš zašít?
Do dílny nebo do Jeseníků. Dílna je moje podivný království, kde můžu nosit roztrhaný, špinavý hadry, pít studený kafe plný pilin a srkat u toho, ukusovat z celý tabulky čokolády, klidně si pořádně zanadávat a něčím fláknout o zem, a když mi dojdou síly, tak si prostě sednu a nedělám vůbec nic. A vůbec nikomu to nevadí. V dílně se často odehrává i část mých domácích večírků, mám ji fakt rád, ať je sebevíc zaprášená a omšelá. No a když potřebuju vypnout úplně a chvilku prostě nebýt, zajedu do hor věčnýho podzimu.

Kdyby ses měl/a přestěhovat, kde by to bylo?
Myslím, že všechno má svý pro a proti a je pošetilý myslet si, že mi jiný místo k životu přinese víc štěstí. Asi nedokážu rozvinout nějakou romantickou představu bydlení třeba na břehu jezera mezi horama ve Slovinsku (takový bydlení jsme měli na pár dní, když jsme tam hráli kdysi s The Weathermakers na jednom festivalu. Bylo to úžasný, ale...), aniž bych hned neviděl fůru problémů s tím spojených. A to mě akorát háže do úzkosti.

Ideální dopravní prostředek?
Teď mě spousta lidí zodpovědných k planetě prokleje do desátýho kolene, ale nedovedu si představit život bez svýho auta. Rodinu mám rozstrkanou od Krkonoš až na Slovensko, mám tři děti v Brně a Uherským Hradišti a vzít je na výlet je pro mě nadlidskej výkon i s autem, natož bez něj. Pořád někam převážím kytary nebo dřevo na kytary (fošny, trámy, ale i celý kmeny), jezdím s kapelou nebo sám po koncertech. Jinak miluju vlaky, u nás mám nejradši soupravy Rail Jet (neplést s dopravcem Regio Jet) a strašně si ty cesty užívám. Ale vlakem uvezu maximálně tři kytary a nic dalšího, takže často ani na sólovej koncert se vlakem neuvezu. A s prázdnýma rukama jen tak pro radost téměř necestuju.

10+1 hudebních lásek Jana Fice si můžete poslechnout zde

Info

Jan Fic
Facebook umělce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Billie Eilish, Fvck_Kvlt a hledání štěstí

su, Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina 05.05.2021

Traumata zpracovává v intimní baladě Billie Eilish a na domácím hřišti se duševní nerovnováze pověnuje také Fvck_Kvlt. Ale je i veseleji.

Vstupní prohlídka: Très

redakce 04.05.2021

Pražské instrumentální trio vzniklo, když se jejich členové shodli na tom, že country i jazz jsou fajn, ale málo.

Katetr: Navždy poznamenaní

Jarmo Diehl 02.05.2021

Cenu za hymnu týdne s přehledem získává Radical Chef z Fck Them. Je slovenský hip hop napřed? Co na to dalajláma, malej Péťa nebo Robin Zoot. A najde se Dori?

Radio FMz: Simz, Smerz, Squid a další slasti

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su 28.04.2021

Nový singl hlásí Squid, Little Simz, Smerz, The Chemical Brothers, Iceage a frontwoman The Sweet Release of Death. Vybíráme za vás!

Katetr: Bičiz, bejzbol, brunn, z dálky píseň tesklivá

Jarmo Diehl 25.04.2021

Škvoři, rappeři i hodně lásky žen. Smutný jinoch zpívá a Helena se svými chlapci zívá. Junkie Sex Appeal.

Radio FMz: Šťavnaté riffy, polotučné beaty a zaprášené R&B

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, su 21.04.2021

Redakční tipy na nové singly, Tirzah a Mica Levi, A Place to Bury Strangers, Bicep a Huey Mnemonic. Tuc tuc.

Vstupní prohlídka: Acoustic Needles

redakce 19.04.2021

Projekt tří bubeníků, profesora a jeho dvou žáků? Seznamte se s Acoustic Needles. Ve vstupní prohlídce bilancujeme nad současným světem i ideální backstagí.

Pod pultem Kabinetu #7

David Mikeš 16.04.2021

Brněnská skupina Bare Escape je v Kabinetu múz jako doma, aby taky ne. Co vytáhl z distra bubeník David Mikeš?

Radio FMz: Cupcakke, Japanese Breakfast, Darkside a další dobroty

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su 14.04.2021

Písničkářka Japanese Breakfast teskní, producentka Pan Daijing filozofuje a rapperka Cupcakke svůj protějšek pro jistotu rovnou utopí.

Vstupní prohlídka: Durchumdurch

redakce 12.04.2021

Čtyři chlápci, kteří už mají své první lokální kapely, kterými chtěli prorazit a neprorazili, dávno za sebou. Disputace Durchumdurch.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace