Články / Seriály

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce | Články / Seriály | 07.09.2022

Fanoušci hudebníka Tomáše Niesnera už jsou zvyklí, že rád překvapuje. Letos vydal skvělou sólovou nahrávku Bečvou a konečně se dočkáme i pokračování jeho spolupráce s Jakubem Šimanským. Ta vychází pod názvem Všechno dobré u Stoned to Death a její pražský křest se odehraje na konci září v MeetFactory. A nezůstane jen u toho, Tomáš se ve smíchovské továrně veřejně objeví během jediného týdne hned třikrát. Nejprve předskočí americkému písničkáři Willymu Masonovi a pak ještě vystoupí v rámci akce Synapse Knowledge, což je setkání hudebních tvůrců i široké veřejnosti na sérii přednášek, workshopů a masterclasses. Tam Tomáš přednese svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice. Na to se vyloženě těšíme.

Co vidíš z okna?
Naproti nedávno postavili další barák, takže o něco míň světla než dřív. Bylo ale zajímavé sledovat, jak se lidé pomalu zabydlují. Sex jsem zpočátku zahlédl častěji než třeba přípravu jídla. Teď už přibylo pár rostlin na balkonech.

Kam na snídani?
K nám na chalupu. Servírujeme tamější rodinnou specialitu: opečený opatovský chléb potřený česnekem, namazaný máslem a posypaný nastrouhanou mrkví.

Oblíbená vycházková trasa?
Se psem občas zkouším různé varianty pod Petrovem, Špilberkem nebo k loveckému zámečku na Alejích.

Kde na kávu?
Nebe počká v Přerově. Nebo do brněnské pražírny Rello Il Torrefattore. Kromě pražení tam bují i další aktivity včetně přípravy kombuchy, pečení pizzy nebo pořádání koncertů, což mi připomíná, že 29. září tam budeme křtít s Jakubem Šimanským desku, tak se můžete jít přesvědčit.

A na večeři?
Baví mě pestrost a těžko se rozhoduju, takže nejčastěji padne volba na vege bufet Rebio ve Velkém Špalíčku, kde nakládám na talíř téměř vše: saláty, zeleninu, karbanátky a jiné smaženky.


Oblíbený klub, kino, divadlo nebo kulturní podnik obecně?
Hodně se mi líbilo v českobudějovické Světadílně. Taky jsem měl možnost hrát v Ateliéru Síň v Telči. To byl naprosto výjimečný zážitek. A pak samozřejmě osvědčená místa jako Kabinet múz, Punctum nebo Husa na provázku.

Kam se chodíš zašít?
Přes týden si vystačím doma ve studiu. Na víkendy většinou utíkám na Vysočinu.

Kdyby ses měl přestěhovat, kde by to bylo?
Centrum města mě trochu ubíjí a přežít tam léto, je čím dál tím těžší, takže někam dál. Šel bych spíš na jistotu a vybíral z toho, co jsem měl možnost navštívit. U nás jsou nejlákavější Novohradské hory. Musím ještě prověřit odvrácenou tvář dánského štěstí, ale v případě nutnosti emigrace by to byla spolu s Norskem okamžitá volba.

Ideální dopravní prostředek?
Po přečtení Thoreauových deníků v tom mám jasno: plavení nebo bruslení po řekách. S těmi vyschlými koryty a slábnoucí zimou to ovšem nebude tak snadné, takže asi zůstanu u standardní chůze a jízdě na kole.

Info

Tomáš Niesner
Bandcamp interpreta

živě: Willy Mason (us) + Tomáš Niesner
23. 9. 2022 20:00
MeetFactory, Praha
Fb událost

Šimanský/Niesner: křest alba Všechno dobré
26. 9. 2022 20:00
MeetFactory, Praha
web

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat 2022: top shit

redakce 04.10.2022

Nejsilnější dojmy posbírané na korzu před Veletržním palácem? Daly se sbírat plnými hrstmi. Festival Lunchmeat edice 2022 byl opět fascinující.

10 + 1 = Alison Cotton

redakce 03.10.2022

Její tvorba bývá úzce navázaná na konkrétní místa nebo historické události, proto jsme tuto rubriku pro jednou pojali geograficky. Koncert za pár!

Tak daleko, tak blízko: Jeremy Cunningham (The Levellers)

redakce 02.10.2022

Pětatřicet let na scéně, dvanáct desek, koncert v Praze. U té příležitosti jsme zavolali basákovi The Levellers, Jeremymu Cunninghamovi, aby se podíval na svět okolo.

Kam na rajz s Annou Bednářovou

redakce 30.09.2022

Její precizní excelové tabulky a ve švech praskající šanony návštěvník koncertu sice nevidí, význam její práce ale hravě překoná kdejakého markéťáka a píáristu. Jaké akce doporučí?

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace