Články

Takže jako sumeček? (The Counselor)

Takže jako sumeček? (The Counselor)

3DDI3 | Články | 19.01.2014

Na režijní sesli všemi velebený Ridley Scott, herecké obsazení, pro které by leckdo obětoval palec na pravé noze. Novinka Cormaca McCarthyho měla jít na plátna kin s velkou pompou (vyšel i scénář v knižní podobě), ale diváci ji moc nadšeně nevítali. Ono není snadné prodat Honzovi z horní dolní snímek, ve kterém Cameron Diaz souloží se žlutým Ferrari nebo kde dekapitování probíhá zásadně pomocí pomalu se stahujícího ocelového drátu. Děj je prostý. Fassbenderův konzultant zatouží po větším finančním obnosu, aby mohl svou snoubenku zahrnout ještě větší porcí přepychu a luxusu než dosud. Smluvená převážka drog přes mexické hranice ale nevyjde podle plánu a kartel chce odstranit všechny, kdo by v tom mohl mít prsty. Konzultantem počínaje.

Po vlažně přijatých orchestrálkach Marca Streitenfelda se Scott poohlédl po nové krvi a našel ji v britském skladateli Danielu Pembertonovi. Převážně televizní skladatel, který si od prvního setkání se slavným režisérem prý sliboval jen historku do hospody, dokázal vtisknout příběhu pádu slizkého právníka do septiku chytlavý a efektivní tematický podkres. Pembertonův přístup k látce je přímo osvěžující. Pro takhle temný příběh bylo snadné sáhnout po osvědčených postupech, ale místo toho dostáváme až westernové melodie střihnuté hispánskou hravostí.

Drtivou většinu stopáže odedřou kytary. Od pomalého vybrnkávaní na akustiku k vyšponovanému elektrickému kvílení strun. V některých částech je cítit mírný Morriconeho vliv a nejde jen o typické pohvizdování. Střídají se tu dvě polohy. Tiché táhlé kytarové motivy, ke kterým se přidávají smyčcové nástroje s romantičtějšími tóny, anebo rychlejší, napínavější kusy. No a pak je tu ona velmi uvolněná poloha (ve filmu použita výhradně pro scény s fekálním vozem), která se naplno rozezní až v titulkové Desert Star Septic, ovšem její úvodní náznaky nese už titulní The Counselor. Pemberton chytře používá k tvorbě napětí elektroniku a skladby A Warning (Moral Decisions), A Rare Stone (A Cautionary Tale), World You Have Created dotváří skrze kytarové textury a lehké klepání hůlek.

První náznaky divočejších tónů jsou slyšet v Confrontation & Conspiracy, ale křídla naplno rozvinou až v pohlcující Escape, která se vyznačuje úžasnou energii s temnou pachutí a mrazivým závěrem na elektrickou kytaru, doplněnou nevtíravými perkusemi. Vanish In a Heartbeat s kvílivým elektronickým závěrem jsou až protivné a Hotel Paranoia představuje tíživou a nepříjemnou atmosféru. Pomyslnou korunu téhle frenetické skupiny nese Wire to the Head, která provází Pittova Westraye Londýnem. Piano, chaotické techno tóny a elektronický hlas. Odvážný, ale perfektně fungující kus, jeden z nejlepších. Výjimkou Konzultantova převážně kytarového podkresu je klasická skladba s jemnými tóny na piano A Glorious Woman z nejspíš jediné opravdu ryzí romantické scény, na které stojí vztah hlavního páru i celý snímek. Ale i romantické téma má nad sebou plíživou temnotu.

Daniel Pemberton přišel pro Scottův thriller s nezvyklou, ale podmanivou hudbou, aniž by narušil McCartyho typicky strohou naraci a atmosféru. Pozoruhodný kus, který by neměl minout vaše ucho.

Info

Daniel Pemberton - The Counselor OST (Twentieth Century Fox, 2013)
https://itunes.apple.com/us/album/counselor-original-motion/id722280705

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Ve zvukové krajině labyrintu Faunu (Faun festival)

Veronika Miksová, Kryštof Kočtář 16.04.2024

Na koncerty chodíme v Brně často, ale sklepní scénu Husy na provázku nebo Komorní sál JAMU jsem ještě nikdy neviděl tolik přeplněné jako během Faunu...

Kam na rajz s Michalem Berezňákem (Sharpe)

redakce 16.04.2024

Jarní Sharpe, chorvatský INmusic festival, Taylor Swift v Londýně. Na jaké akce nás pozve vášnivý koncertní a festivalový manažer?

Poslední nádech (Bendik Giske)

Julia Pátá 15.04.2024

Početné publikum pražské Archy+, ve které se letos usadil promotérský kolektiv Heartnoize, kvapem obsazuje místa ve velkém sále multifunkčního prostoru...

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Hřejivý folk chladne a tmavne (Tábor + Cardo & Decumanus)

Kryštof Kočtář 13.04.2024

Když jim roku 2020 vyšlo album Liebe, psal mi kamarád nadšeně: „Ty vole, čeští Natural Snow Buildings!“ Přestože jsem s jeho zjednodušením nesouhlasil, radost jsem sdílel.

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace