Články / Offtopic / / Movie/dox

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 04.06.2022

V rámci české kinematografie patří animované filmy k těm, které bývají pravidelně uváděny v zahraničí. Jedním z nich je krátký snímek Milý tati, který natočila absolventka FAMU Diana Cam Van Nguyen. Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Milý tati je nejlépe zařaditelný jako animovaný dokument. Ve třinácti minutách vypráví o složitém rodinném poutu. Hlas vypravěčky doplňují rozpohybované fotografie, kresby i pásma dopisů. A jsou to právě dopisy, které mají pro ústřední dvojici zásadní význam. Když protagonistka objevuje stará psaní, která ji posílal otec z vězení, stává se to pro ni impulsem k reflexi jejich vztahu. Rozhodne se napsat dopis, kterým je právě tento snímek. Rekapituluje v něm celé jejich ne-soužití a vyčítá otci předchozí chyby, především to, že opustil její matku. Zároveň se jej snaží pochopit a ptá se, proč se vzájemně odcizili.

Důležité specifikum je, že oba pocházejí z Vietnamu. Zatímco otec stále žije v původních tradicích, dcera je plně sžita s českým prostředím. Otci například vadilo, že mu její matka nedala syna, což znamená, že nemá pokračovatele rodu. Pro protagonistku jsou tyto vietnamské ideje už nepochopitelné a přes vnitřní pochyby je odmítá jako stín minulosti. Její odcizení s otcem se prohlubuje.

Animace, prostředek pro obnovení vztahu hlavní postavy k otci, je charakteristická tím, že využívá různých postupů (malby, kresby i ploškové animace), z nichž každý je řemeslně zvládnutý. Postavy, složené z fotografií, dodávají snímku nostalgický nádech. Prázdná místa na plátně (například obrysy postav) podporují pocit odcizenosti mezi nimi. Krásně udělaný vizuál tak sedne k obsahu filmu a jeho emočnímu sdělení.

Milý tati je silně osobním dílem, oslovit ale může širší publikum, protože poukazuje na komplikovanost rodinných vazeb obecně. Pomocí obrazů vypráví o věcech, jež jsou mnohdy stěží uchopitelné. A také volá po tom, abychom nerezignovali na snahu obnovovat naše mezilidské vztahy.

Info

Milý tati
režie: Diana Cam Van Nguyen, 2021

foto © se svolením Diany Cam Van Nguyen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace