Články / Reporty

Tell me it’s love, tell me it’s real (Cigarettes After Sex)

Tell me it’s love, tell me it’s real (Cigarettes After Sex)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 22.11.2019

„Vždycky sem si myslel, že to zpívá ženská,“ baví se ve frontě před klubem Roxy mladý pár, jeden z mnoha toho večera. Není divu, na dreampopové ploužáky se single nechodí a dnes tomu jinak nebude. Cigarettes After Sex (CAS) mají vyprodáno a hrají sólo. Fronta se táhne přes přechod ulice Rybná a pomalu se stáčí doprostřed Dlouhé.

Kolem osmé začíná půlhodinové promítaní filmu. Mnoho volných míst nezbývá. Balkón i parket jsou plné a zbývající místa kolem mixážního pultu zvukaře a z obou stran baru rychle mizí. Několik projektorů osvětlujících plátno za pódiem vykresluje noireovou scenérii. Sépiový pohled z dlouhé balkónové terasy na moře skrze kamenné sloupovité zábradlí. Zřejmě záznam z Mallorky, na které byla nahrána většina písní nového alba Cry. Neustálý déšť na pozadí statického obrazu působí jako ASMR, vtahující návštěvníky do nostalgického snu CAS. „Love Is always strange when it just starts. Everything is wrong but it’s all right,“ střídá se na plátně text singlu You’re The Only Good Thing in My Life. S poslední slokou a za silného vřeštění ženského osazenstva přichází frontman Greg Gonzalez se zbytkem kapely.

Z pódia se zvedá hustý dým, ve kterém září siluety čtveřice hudebníků z texaského El Pasa. Bezbarvá světla věrně následují intimní éterický zvuk slowcorového uskupení, v němž se mísí jemné delayové plochy elektrické kytary a takřka neměnný rytmus bubeníka Jacoba Tomského. Něžný hlas Grega Gonzaleze a jeho romantické texty jsou středobodem vystavěné atmosféry. „No one else could have the love we share,“ zpívá ve skladbě Don’t Let Me Go, zatímco se na plátně za ním střídají zamilované pohledy žen. Při skladbě Nothing’s Gonna Hurt You Baby si slečna v davu suverénně zapaluje cigaretu. Věří tomu.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Očarované publikum reaguje nadmíru vřele. Aplausy překvapí hlasitostí a na moment vytrhnou z hřejivého opojení hudbou. Gonzalez ví, co dělá. V proslovech je střídmý a pokorný, v písních zas autentický a přesný. Souhra hudby a světel je dotažená. Ať už se jedná o siluety na postranních zdech Roxy při skladbě Cry, šestici paprsků kolem Gonzaleze při písni Hentai nebo točící se odrazy diskokoulí při závěrečné Apocalypse.

Dvojitý přídavek v podobě singlu Heavenly uzavírá shoegazová Dreaming of You, která hlukovou stěnou probouzí klub z hodinového ambientního setu. Cigarettes After Sex je nenáročná hudba, která funguje díky věrným emocím, jež dokáže vyvolat. Silné antidepresivum pro zamilované a příjemný koncert pro kluka, kterému nepodepsali vinyl. Za pokus to stálo.

Info

Cigarettes After Sex (us)
21. 11. 2019, Roxy, Praha

foto © Marek Kolařík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesta Kataríny Málikové k Prophetu

Vadim Petrov 24.01.2020

Máliková se ráda oddává experimentování s vybavením a o drum machines dokáže vyprávět se zapálením jako málokdo.

Jazz dvou kontinentů (Jorge Rossy Vibes Quintet)

David Bláha 20.01.2020

Úvodní melodie připomene tvorbu Thelonia Monka, což vlastně vypovídá i o celém výrazu a zvuku, který skupina vytváří...

Sub Focus – kdo chodí na starý djs?

Vadim Petrov 19.01.2020

Sub Focus nastoupí, potřese Bifidovi rukou a vypálí Rock It v double dropu s Take You Higher od Wilkinsona, synergické double dropy padají jeden za druhým téměř bez ustání.

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.