Články / Recenze

Temné stránky, chyby, pochyby i strachy (Beth Hart)

Temné stránky, chyby, pochyby i strachy (Beth Hart)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 19.11.2019

OHODNOŤTE DESKU

Umět si přiznat své slabosti a limity není jednoduché. A ještě těžší je vyjít s nimi na veřejnost a poskládat z nich hudební album. Bluesrocková zpěvačka Beth Hart se po předchozím, nespoutanou energií kypícím albu Fire On the Floor uzavřela do sebe a nyní světu na příznačně nazvané novince War In My Mind odhaluje své temné stránky, chyby, pochyby i strachy.

fotogalerie z minulého koncertu v Praze zde

A jako se duše odhaluje pomalu – a mnohdy docela ztěžka, i nové album není úplnou posluchačskou jednohubkou. Na první poslech zarazí výrazné zpomalení. Dominují klavírem nesené balady postavené na čisté, příjemné melodii, která často vyvrcholí velkolepým refrénem, jenž buď táhne jen Beth Hart svým unikátním hlasem, nebo v pozadí zabouří kapela. Jiné skladby jsou do sebe zanořenými intimnostmi zahalenými do kouře nočního baru, třeba v takové Let It Grow se Beth Hart nechává unést až k mccarthyovské popové melodice s gospelovými odpověďmi sboru. Bohužel, jakkoliv je Hart výbornou zpěvačkou a o kvalitě hudby či produkce nelze pochybovat, deska občas sklouzává do mírně bezvýrazné šedi. Onoho výše zmíněného vzorce klavír – melodicky výrazný refrén s kapelou či bez – klavír – je zde až moc. Formou až lehce unavenou a příliš poklidnou zahleděnost do vlastního nitra naštěstí nabourávají akčnější kusy – dynamický úvod v podobě Bad Woman Blues, důrazná Spanish Lullabies, tepající Sugar Shack či na sekaném dialogu klavíru a hammondek stojící Try a Little Harder. Jenže výše uvedená čtveřice je prakticky tím jediným, co trochu vytrhuje z ospalé letargie, do které posluchač po čase upadá.

Deska naštěstí trpělivost odmění – možná i za cenu občasného poklimbávání. Finále v podobě tandemu Thankful a I Need a Hero spolehlivě patří k tomu nejlepšímu, co Beth Hart coby autorka a interpretka vytvořila. Jen cesta k tomuto vrcholu je poněkud klopotná. Celá nahrávka je pevně sevřená kolem vnitřních traumat a přiznání si vlastních limitů a smutků. Vypovídající je v tomto případě sloka v závěrečné písni alba: „I’m not a hero I‘m only human / I got my problems, come in and go / I look like my mother, but hurt like my father / I‘m so thirsty, but I won‘t drink the water / I need a hero.“ Jako by to byl svorník pro celé album, jeho shrnutí, završení. Škoda jen, že se tomuto nosnému tématu nedostalo formy, která by dovedla lépe pracovat s dynamikou. Takhle se totiž snadno může stát, že část sdělení zmizí.

Info

Beth Hart – War In My Mind (Provoque | Mascot Label, 2019)
web interpretky

Beth Hart (us)
6. 12. 2019 20:00
Forum Karlín, Praha
fb událost

23. 10. 2020 20:00
O2 universum, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace