Články / Recenze

Temné stránky, chyby, pochyby i strachy (Beth Hart)

Temné stránky, chyby, pochyby i strachy (Beth Hart)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 19.11.2019

OHODNOŤTE DESKU

Umět si přiznat své slabosti a limity není jednoduché. A ještě těžší je vyjít s nimi na veřejnost a poskládat z nich hudební album. Bluesrocková zpěvačka Beth Hart se po předchozím, nespoutanou energií kypícím albu Fire On the Floor uzavřela do sebe a nyní světu na příznačně nazvané novince War In My Mind odhaluje své temné stránky, chyby, pochyby i strachy.

fotogalerie z minulého koncertu v Praze zde

A jako se duše odhaluje pomalu – a mnohdy docela ztěžka, i nové album není úplnou posluchačskou jednohubkou. Na první poslech zarazí výrazné zpomalení. Dominují klavírem nesené balady postavené na čisté, příjemné melodii, která často vyvrcholí velkolepým refrénem, jenž buď táhne jen Beth Hart svým unikátním hlasem, nebo v pozadí zabouří kapela. Jiné skladby jsou do sebe zanořenými intimnostmi zahalenými do kouře nočního baru, třeba v takové Let It Grow se Beth Hart nechává unést až k mccarthyovské popové melodice s gospelovými odpověďmi sboru. Bohužel, jakkoliv je Hart výbornou zpěvačkou a o kvalitě hudby či produkce nelze pochybovat, deska občas sklouzává do mírně bezvýrazné šedi. Onoho výše zmíněného vzorce klavír – melodicky výrazný refrén s kapelou či bez – klavír – je zde až moc. Formou až lehce unavenou a příliš poklidnou zahleděnost do vlastního nitra naštěstí nabourávají akčnější kusy – dynamický úvod v podobě Bad Woman Blues, důrazná Spanish Lullabies, tepající Sugar Shack či na sekaném dialogu klavíru a hammondek stojící Try a Little Harder. Jenže výše uvedená čtveřice je prakticky tím jediným, co trochu vytrhuje z ospalé letargie, do které posluchač po čase upadá.

Deska naštěstí trpělivost odmění – možná i za cenu občasného poklimbávání. Finále v podobě tandemu Thankful a I Need a Hero spolehlivě patří k tomu nejlepšímu, co Beth Hart coby autorka a interpretka vytvořila. Jen cesta k tomuto vrcholu je poněkud klopotná. Celá nahrávka je pevně sevřená kolem vnitřních traumat a přiznání si vlastních limitů a smutků. Vypovídající je v tomto případě sloka v závěrečné písni alba: „I’m not a hero I‘m only human / I got my problems, come in and go / I look like my mother, but hurt like my father / I‘m so thirsty, but I won‘t drink the water / I need a hero.“ Jako by to byl svorník pro celé album, jeho shrnutí, završení. Škoda jen, že se tomuto nosnému tématu nedostalo formy, která by dovedla lépe pracovat s dynamikou. Takhle se totiž snadno může stát, že část sdělení zmizí.

Info

Beth Hart – War In My Mind (Provoque | Mascot Label, 2019)
web interpretky

Beth Hart (us)
6. 12. 2019 20:00
Forum Karlín, Praha
fb událost

23. 10. 2020 20:00
O2 universum, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Svinčík zaběhlého pořádku (Slepé skvrny)

prof. Neutrino 12.07.2020

Anotace knihy uvádí, že jde o základní výbavu k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky, což se po jejím přečtení nezdá nadsazené.

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.