Články / Offtopic / / Komix

Ten krutý kabaret (V jako Vendeta)

Ten krutý kabaret (V jako Vendeta)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.11.2013

Ach, překrásná to idea, kdy se jeden stane nástrojem spravedlnosti a vykoná pomstu na těch, kteří jak pijavice vysávají obyčejné lidi, parazity rochnící se v moci jako prasata v pomejích.

Dnes je čtyřiadvacátého listopadu a parlament hoří, bílá maska Guye Fawkese se směje, tvář pod ní už ne. Ta tvář je totiž tvoje, tvoje nebo tvoje. Guy Fawkes představoval a představuje tu část lidského já, která se dere na povrch, když systém selhává, tu část, kdy nespravedlnost, korupce a nesvoboda vládne světem, tu část, která nevypne zprávy, i když je bolestivé jen je sledovat. Ty falešné úsměvy, polopravdy, takzvanou profesionalitu. Emoce bez informační hodnoty, ach ano. Je to jen krutý kabaret.

Není to stejný svět. Nejde o totalitní Británii, ve které trpí hlavní hrdinka Eva, kterou bída vrhne do náruče prostituce a posléze i utrpení, je to jiná forma nadvlády, ale kdyby jen Moore a Lloyd tušili, čemu dávají vzniknout a jak groteskně bude jejich dílo odrážet budoucnost skutečného světa, možná by se zalekli. (Masky Guye Fawkese jsou už v ulicích. Pořídit si ji za nevelký peníz můžete i vy v nejbližším papírnictví.) Možná ani nechtěli projít touhle zákrutou, když poprvé dávali dohromady dějovou linku, ale jak už to bývá zvykem, z malých nápadů se stávají ty velké samy, někdy i bez vědomého přispění.

Netrefili jen rok. 1997 byl ještě poměrně rošťácký a rozverný, byla to jen předehra. Uplynulo o několik let více, než se přišlo na to, že demokracie může být zneužita jako nástroj proti samotnému lidu. Stačí, když se bezohlednost a hloupost dostanou na správná místa a máme tu novou formu nadvlády. Jen prolhanější než ty předchozí. Kde je náš V?

Fawkes je symbolem změny, ale V je symbolem anarchie, anarchie, ze které se země obrodí. Buřičství, které v menších formách vidíme i dnes (Snowden, Assange) a které prohrává ten předem prohraný boj za zvuků nezájmu a nudy. Opravdu je nutné podrobit člověka takovému utrpení, aby prozřel, aby pochopil, že musí bojovat?

Už je to přes třicet let, kdy první sešity maskovaného V obsadily mysl prvních čtenářů a stále jde o jedno z nejzásadnějších děl moderního komiksu, můžeme mu vyčítat drobné chyby v konzistenci, ale neodepřeme mu poselství, které zanechává v mysli, a co je důležitější v mladé mysli, která si z téměř revoluční zápletky, poutavého příběhu a Lloydovy ponuré atmosférické kresby odnese to hlavní. Myšlenku, že spravedlnost je prodejná děvka, a je jen na nás, abychom ji hlídali. Protože jak správně podotýká pan V: „Spravedlnost bez svobody nemá smysl.“

Zapomeňte na filmovou adaptaci, komiksový V je mnohem prokreslenější. V překladu Richarda Podaného vydal BB/Art v roce 2005. Ave Atque Vale, V.

Info

Alan Moore: V jako Vendeta (BB/art, 2005)

http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=1647

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace