Články / Offtopic / / Komix

Ten krutý kabaret (V jako Vendeta)

Ten krutý kabaret (V jako Vendeta)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.11.2013

Ach, překrásná to idea, kdy se jeden stane nástrojem spravedlnosti a vykoná pomstu na těch, kteří jak pijavice vysávají obyčejné lidi, parazity rochnící se v moci jako prasata v pomejích.

Dnes je čtyřiadvacátého listopadu a parlament hoří, bílá maska Guye Fawkese se směje, tvář pod ní už ne. Ta tvář je totiž tvoje, tvoje nebo tvoje. Guy Fawkes představoval a představuje tu část lidského já, která se dere na povrch, když systém selhává, tu část, kdy nespravedlnost, korupce a nesvoboda vládne světem, tu část, která nevypne zprávy, i když je bolestivé jen je sledovat. Ty falešné úsměvy, polopravdy, takzvanou profesionalitu. Emoce bez informační hodnoty, ach ano. Je to jen krutý kabaret.

Není to stejný svět. Nejde o totalitní Británii, ve které trpí hlavní hrdinka Eva, kterou bída vrhne do náruče prostituce a posléze i utrpení, je to jiná forma nadvlády, ale kdyby jen Moore a Lloyd tušili, čemu dávají vzniknout a jak groteskně bude jejich dílo odrážet budoucnost skutečného světa, možná by se zalekli. (Masky Guye Fawkese jsou už v ulicích. Pořídit si ji za nevelký peníz můžete i vy v nejbližším papírnictví.) Možná ani nechtěli projít touhle zákrutou, když poprvé dávali dohromady dějovou linku, ale jak už to bývá zvykem, z malých nápadů se stávají ty velké samy, někdy i bez vědomého přispění.

Netrefili jen rok. 1997 byl ještě poměrně rošťácký a rozverný, byla to jen předehra. Uplynulo o několik let více, než se přišlo na to, že demokracie může být zneužita jako nástroj proti samotnému lidu. Stačí, když se bezohlednost a hloupost dostanou na správná místa a máme tu novou formu nadvlády. Jen prolhanější než ty předchozí. Kde je náš V?

Fawkes je symbolem změny, ale V je symbolem anarchie, anarchie, ze které se země obrodí. Buřičství, které v menších formách vidíme i dnes (Snowden, Assange) a které prohrává ten předem prohraný boj za zvuků nezájmu a nudy. Opravdu je nutné podrobit člověka takovému utrpení, aby prozřel, aby pochopil, že musí bojovat?

Už je to přes třicet let, kdy první sešity maskovaného V obsadily mysl prvních čtenářů a stále jde o jedno z nejzásadnějších děl moderního komiksu, můžeme mu vyčítat drobné chyby v konzistenci, ale neodepřeme mu poselství, které zanechává v mysli, a co je důležitější v mladé mysli, která si z téměř revoluční zápletky, poutavého příběhu a Lloydovy ponuré atmosférické kresby odnese to hlavní. Myšlenku, že spravedlnost je prodejná děvka, a je jen na nás, abychom ji hlídali. Protože jak správně podotýká pan V: „Spravedlnost bez svobody nemá smysl.“

Zapomeňte na filmovou adaptaci, komiksový V je mnohem prokreslenější. V překladu Richarda Podaného vydal BB/Art v roce 2005. Ave Atque Vale, V.

Info

Alan Moore: V jako Vendeta (BB/art, 2005)

http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=1647

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace