Zprávy / Nové desky

The Canal: dva břehy Atlantiku na jednom albu

The Canal: dva břehy Atlantiku na jednom albu

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.08.2020

Transkulturní spolupráce v podobě zhudebněných básní klasických světových literátů – mezi českým producentem Petrem Marešem, známým jako prof. Neutrino, a panamskou vokalistkou Milou Lombardo – se konečně po sedmi letech dočkala svého završení na regulérním albu. Setkaly se zde dva břehy Atlantiku – dvě zdánlivě rozlišné kulturní vnímání světa – evropský a latinskoamerický a protnuly se na základě univerzálně symbolických textů v jednotný proud imaginace. Signifikatní je i fakt, že jejich spolupráce probíhala celých sedm let pouze on-line po telefonu, oba aktéři se zatím však nikdy osobně nesetkali.

Mezitím spatřily světlo světa dvě EP a dva videoklipy. Pilotní EP vyšlo na sklonku roku 2013, druhé EP bylo vypuštěno do éteru v roce 2018 (obojí na značce Maitrejah Recordinx). Letos pak vznikla iniciační skladba, která celý opus odemyká. Na albu Transatlantic P(h)O(n)EM Session zazní básně v angličtině i španělštině od světoznámých poetů jako John Keats, Aleister Crowley, Oscar Wilde, Victor Jara, Rabindranath Tagore, Garcia Lorca, Edgar A. Poe, Pablo Neruda, Charles Baudelaire, Jorge L. Borges a William Blake.

„Žánrově se album pohybuje na poli sampledelické hudby. Uslyšíte na něm od downtempa, přes elektronické experimenty až po ozvuky orientálních motivů či flamenca, ale i známé útržky klasické či jazzové hudby. Jednotlivé skladby byly vždy věnovány současným společenským fenoménům jako je uprchlictví, ekologické znečištění, politickým vězňům či kulturním minoritám, s kterými se často potýkali i samotní autoři básní. Aktuální album je namířeno proti přežitým kulturním stereotypům, jež se stále šíří světem v podobě rasismu či náboženské nenávisti. Umění by tak mělo pomáhat poukazovat na problémy současnosti a nebýt pouhým estetickým pozlátkem pro ukrácení dlouhé chvíle. Album vychází z ekologických důvodů jen digitálně na platformě Bandcamp u labelu Michala Kořána – Blue Lizard,“ říká o svém zatím nejvýraznějším projektu zkušený královehradecký elektronik Petr Mareš aka prof. Neutrino.

Křest alba proběhne na festivalu RING X10 na Mariánském náměstí v Praze v pondělí 24. 8. od 19.30 hod. Další vystoupení bude v rámci festivalu Sounderground v kině Pláž v Holešovickém přístavu o den později od osmé večerní.

Info

The Canal - Transatlantic P(h)O(n)EM Session
album na Bandcampu
Web Neutrino

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Moonspotter vydává nové EP

redakce 25.10.2020

Poetické, emotivní skladby, na pomezí kytarové a elektronické hudby. Tématem EP je autorovo odcizení od společnosti, hudební scény i mezilidských vztahů.

Justin Lavash zkoumá rozdíl mezi samotou a osamělostí

redakce 22.10.2020

Píseň The Hardest Thing předznamenává další desku písničkáře a bluesového progresivisty.

Lowmoe vydávají nové album

redakce 22.10.2020

Album Recalibrate navozuje dojem tance ve stínech, brzkého rána po divoké noci jako chvilky zdánlivého osvícení.

Estonský producent Mart Avi je zpět s novým singlem

redakce 20.10.2020

Mart Avi se pohybuje mezi smyslným ambientním popem a futuristickým funkem.

Druhé album Elbe vyjde na podzim

redakce 18.10.2020

Nové album se nese v poněkud temnějších a hudebně syrovějších vodách a liší se samozřejmě i samotným konceptem.

James Blake má nové EP a vystoupí v rámci série Boiler Room

redakce 16.10.2020

Přestože album vznikalo v karanténě, je taneční a vrací se k dobám, kdy byl Blake častěji viděn v malých klubech než na velkých scénách.

Fvck_Kvlt: Zabijem sa!

redakce 14.10.2020

Rapper a producent Fvck_Kvlt navazuje na debutové album nahrávkou Zabijem sa!, která je žánrově ještě rozmanitější.

Smashing Pumpkins lákají na nové (dvoj)album dvěma singly

redakce 12.10.2020

Vydané singly doprovázejí animovaný seriál In Ashes a lákají na očekávanou listopadovou desku.

Vojtěch Urbánek rozehrává na novém albu struny města

redakce 11.10.2020

V osmi písních se tu autor představuje hned v několika polohách. Někdy hraje a zpívá jen s akustickou kytarou, jindy ho doprovází pulzující kapela.

Good Times Only s debutem a klipem na pokračování

redakce 04.10.2020

Good Times Only už dávno nesou jiný status, než „kapela ze Startéru“ a mají ambici zařadit se do popředí mladých tuzemských hudebních projektů nadcházejícího roku.