Zprávy / Nové desky

The Canal: dva břehy Atlantiku na jednom albu

The Canal: dva břehy Atlantiku na jednom albu

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.08.2020

Transkulturní spolupráce v podobě zhudebněných básní klasických světových literátů – mezi českým producentem Petrem Marešem, známým jako prof. Neutrino, a panamskou vokalistkou Milou Lombardo – se konečně po sedmi letech dočkala svého završení na regulérním albu. Setkaly se zde dva břehy Atlantiku – dvě zdánlivě rozlišné kulturní vnímání světa – evropský a latinskoamerický a protnuly se na základě univerzálně symbolických textů v jednotný proud imaginace. Signifikatní je i fakt, že jejich spolupráce probíhala celých sedm let pouze on-line po telefonu, oba aktéři se zatím však nikdy osobně nesetkali.

Mezitím spatřily světlo světa dvě EP a dva videoklipy. Pilotní EP vyšlo na sklonku roku 2013, druhé EP bylo vypuštěno do éteru v roce 2018 (obojí na značce Maitrejah Recordinx). Letos pak vznikla iniciační skladba, která celý opus odemyká. Na albu Transatlantic P(h)O(n)EM Session zazní básně v angličtině i španělštině od světoznámých poetů jako John Keats, Aleister Crowley, Oscar Wilde, Victor Jara, Rabindranath Tagore, Garcia Lorca, Edgar A. Poe, Pablo Neruda, Charles Baudelaire, Jorge L. Borges a William Blake.

„Žánrově se album pohybuje na poli sampledelické hudby. Uslyšíte na něm od downtempa, přes elektronické experimenty až po ozvuky orientálních motivů či flamenca, ale i známé útržky klasické či jazzové hudby. Jednotlivé skladby byly vždy věnovány současným společenským fenoménům jako je uprchlictví, ekologické znečištění, politickým vězňům či kulturním minoritám, s kterými se často potýkali i samotní autoři básní. Aktuální album je namířeno proti přežitým kulturním stereotypům, jež se stále šíří světem v podobě rasismu či náboženské nenávisti. Umění by tak mělo pomáhat poukazovat na problémy současnosti a nebýt pouhým estetickým pozlátkem pro ukrácení dlouhé chvíle. Album vychází z ekologických důvodů jen digitálně na platformě Bandcamp u labelu Michala Kořána – Blue Lizard,“ říká o svém zatím nejvýraznějším projektu zkušený královehradecký elektronik Petr Mareš aka prof. Neutrino.

Křest alba proběhne na festivalu RING X10 na Mariánském náměstí v Praze v pondělí 24. 8. od 19.30 hod. Další vystoupení bude v rámci festivalu Sounderground v kině Pláž v Holešovickém přístavu o den později od osmé večerní.

Info

The Canal - Transatlantic P(h)O(n)EM Session
album na Bandcampu
Web Neutrino

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází debut noiserockových Sinks

redakce 13.05.2021

Trojice autentickým způsobem klopýtá a překračuje překážky, které skýtá zlomyslná každodennost jednoho z nejživějších českých měst.

The Ills zrekonstruovali svoj prvy album aj s nikdy nevydanou skladbou

redakce 13.05.2021

Myšlienka na možné prepracovanie materiálu z debutu prišla práve po oslavách 10. narodenín, kde kapela v pôvodnom zložení hrala niekoľko starých skladieb.

Floex vydává herní soundtrack - Papetura

redakce 12.05.2021

Hudba na Papetura Soundtrack odráží křehkost papíru, strach ze samoty a destrukce i naději a přátelství.

František Skála & Provodovjané

redakce 11.05.2021

„Na nenáviděné dechovce, kterou nás – máničky – krmili komunisti, není ve skutečnosti nic špatného, říká František Skála.

Nová deska Ruinu

redakce 11.05.2021

Pražské trio Ruinu vydává po čtrnácti letech a třinácti živých nahrávkách první studiové album Left Behind.

Gurun Gurun vydali benefiční album

redakce 10.05.2021

Čtveřice Gurun Gurun doposud vydala dvě alba na japonsko-britském labelu Home Normal, absolvovala japonské turné a hrála například i v londýnském Café Oto.

Malé lesní ukolébavky Tomáše Háčka

redakce 09.05.2021

Ambientní struktury plné pestrých atmosférických nálad, melodických střípků a hudebních nápadů, které bez přestání tepou na bránu vaší fantazie.

Marián Slávka vydáva odtlačok svojej duše s číslom dva

redakce 09.05.2021

Líniu intímnej klavírnej tvorby kombinovanej s elektronikou rozvíja Marián Slávka v ôsmich nových skladbách na albume Vláska 2.

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

redakce 07.05.2021

Čtveřice Plusminusnula přichází po čtyřech letech s novým albem. Jmenuje se Nový zprávy žádný a zachycuje atmosféru společnosti konce desátých let.

Banausoi vydávají debutové album Imagines

redakce 06.05.2021

Kolekce zvukových příběhů je utkána tkanivem radikální improvizace a mytologie antického Řecka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace