Články / Offtopic / / Buď promo

ABBA: Tohle bylo total trippy

ABBA: Tohle bylo total trippy

mxm | Články / Offtopic / / Buď promo | 08.11.2012

ABBA je zkratka Astral Bubble Booking Agency, ale jestli byl nejdřív penis (aluze na švédský fenomén), nebo vagina (zkratka odvozená), to jsem si nebyl dlouhou dobu jistý. Z hlediska věčnosti je to jedno, při konfrontaci s párovou čtyřkou bez kormidelníka (pudová osmiveslice na hladině ratia) na to snadno zapomenete. Dojem přirozené vyváženosti se vám jen tak nenaskytne a že dělají zrovna koncerty, je úplně jedno, resp. náhoda. Zákonitě nemůžou dělat nic jiného. Pohybují se po Brně, atakují umění z různých pozic a značně neservilně. Labilní sexualita kapel a solitérů, kterým organizují koncerty, znamená hravost a uvolnění, naprosté vyrovnání. Záleží na úhlu (nemocného) pohledu. Bara, Tomas, Magda, Rafał. Jako jeden hlas.

ABBA je prototyp systematické promotérské skupiny, která si vede přesné účty, tabulky, škatulky a desetinné třídění kapel podle sexuální orientace a počtu písmenek v polívce – hádám dobře?
Závěrečný koncert tohoto roku bude celkově padesátý. Účty a tabulky nevedeme vůbec, ale tohle nedávno Bara spočítala v rámci debaty o možnosti stěhování se do Longyearbyenu. Všechny ty koncerty nebyly oficiálně pod ABBA, ale počítáme i ty, co Přidalovi realizovali pod jinýma hlavičkama, protože se všema pomáhal právě Rafał, který pak navrhl založit společnou promotérskou skupinu. Tomas chtěl název Svatá topinka, ten jsme následně upravili na Svatá rodina. Ke skupině se ale přidala i Magda, takže to početně nesedělo a navíc zkratka svaté rodiny (SR) by byla v rámci promotérství nejspíš mírně matoucí. Pak jsme si všimli, že jsme složením a vzhledem v podstatě identičtí se švédskou skupinou ABBA, tak jsme tento název transformovali do podoby Astral Bubble Booking Agency.

Jakým měřítkům podléhají kapely, kterým chcete udělat koncert? Jsem hodně mimo, když tam cítím podivně uvolněné, resp. napjaté transdisciplinárně sexuální nároky?
Jsou to převážně kapely přátel nebo přátelé přátel. Tam je větší záruka, že si porozumíme hudebně i v komunikaci. Dále nám občas něco doporučí am180 collective, pokud organizují koncert někomu, kdo má zájem zahrát i v Brně, tak se nám podařilo udělat spoustu zajímavých věcí (např. U.S. Girls, Slim Twig, Jeans Wilder, Jef Barbara). Spolupracujeme i s dalšími promotérskými skupinami v Brně. Podzim byl ve znamení společných akcí s AVA, kteří se věnují hudebnímu progresu a experimentu, takže naše prsty se občas propletou. Dále spolupracujeme s promotérským duem bro a Bob (např. Des Ark, Sissters, Pontiak). Společně s noise mafia pořádáme festival Noise Is Noise, který se zaměřuje na experimentální hlukové projekty. Zatím proběhly tři ročníky, kde vystoupili např. Justice Yeldham (hrající obličejem na kus skla), Crank Sturgeon (mezi publikum tahal lepící pásky ozvučené snímači) nebo řecké duo Zone Of Alienation (kromě hraní vedli workshop, jak si vyrobit zesilovač). Akce děláme v klubu Boro + striktně DIY, takže kapely by měly mít rády prostory typu vesmírná loď zakopaná pod zemí, jíst pseudosenegalskou polévku fufu a nebát se usínat v bytě, kde po vrzajícím japonském linoleu, co vypadá jako jedlová prkna z Twin Peaks, celou noc chodí někdo s plnovousem.

ABBA je organismus o čtyřech lidech - čím se zabýváte, kromě pořádání koncertů? Oddělujete “civilní” a “promotérský” život?
Naopak, život propojujeme. Tomas maluje a Bara fotí, což využíváme při realizaci plakátů. Některé kapely si i koupily obrazy nebo použily Tomasovy kresby jako vizuál na své nahrávky. Rafał je psycholog, takže poskytuje členům ABBA i excitovaným umělcům v případě nutnosti psychoterapii. Magda v civilním životě hodně cestuje (např. Kurdistán nebo Afrika) a tím přináší do skupiny zvláštní uklidňující nadhled. Je také profesionálním výrobcem homosu (což oceňují vegetariánské kapely, kterých je většina).

Jaký máte podzim? Gigů jste dělali požehnaně, poslední týdny se akce po Brně začínají hromadit a nezřídka i překrývat...
Milujeme podzim, od Yowie, Poino, Staer, The Present Moment přes srdcovku lafidki po nekompromisní Alpha Couple (plus všechny supporty) - to byl parádní podzim. To, že se v Brně hromadí akce, nevnímáme negativně, naopak chodíme na koncerty, které nepořádáme, moc rádi. Pokud se nějaké akce překrývají (např. koncert Japanese Gum se kryl s dalšími třemi akcemi v Kabinetu MÚZ, Vlněně a na Yachtu), tak se většinou Bara zhroutí, Tomas s Magdou jí pomáhají vyhledat pomoc psychologa (Rafał), takže všichni mají co dělat a je to fajn. Je fakt, že finance teď řešíme častěji, a přestože někteří z nás by např. za kapelu Arbouretum dali cokoliv, tak ceny párových orgánů na černém trhu v současnosti sráží východ tak nízko, že bude lépe počkat na Tomasem předpovězené změny nebo v budoucnu přesvědčit kapely, aby hrály např. za výrobky z pampelišek (těch je zatím dost).

Akce nové sezóny zatím neplánujeme. Čekáme, zda se potvrdí Tomasova teorie konce světa. On tvrdí, že svět jako takový nezanikne, pouze se dost podstatně změní. Působením postavení sluncí ve vesmíru se stane toto:

1) lidé porozumí řeči nábytku
2) nebude problém prohodit si osobnosti a být ten druhý
3) skončí diferenciace mezi mrtvými a živými
4) řeč přestane být jenom nástrojem ke komunikaci, ale staneme se vlastními větami
5) obvyklé vnímání perspektivy nahradí doslovný pohyb člověka v prostoru
(např. bude současně chodba, kterou prochází)
6) svačina skončí vždycky špatně

Pokud se to stane, změní se podstatně i realizace koncertů, takže v současnosti na všechny nabídky odpovídáme, že odpovíme 1.1. 2013.

V promu k Japanese Gum, kteří hráli v Boru minulý týden, bylo uvedeno: Jejich hudba je jako zrnky máku rozvibrovaná stěna obří makovice, ze které zní hypnotické vokály a elektronika smíchaná s přírodními bubny. Jsou dny, kdy neberete drogy?
Nejsou, na muškátovém oříšku jede celá ABBA permanentně. Koncert byl výborný, i když s malou návštěvností. Japanese Gum jsme neznali, rozhodli jsme se na základě emotivního emailu a vrátilo se to v podobě seznámení s naprosto úžasnýma a zábavnýma lidma. Jejich teorie, že Přidalovi vypadají na svůj věk zachovale díky kouření tabáku s příchutí Piña colada všechny nadchla. Osobní vztahy jsou pro nás hodně důležité a tohle bylo total trippy.

Dokáže vás ještě něco překvapit, abyste si řekli: Ty vole, tak tohle byl fakt bizár!?!
Můžeme zůstat u těch italských Japanese Gum. U domu máme velký billboard na koncert Drupiho!... Udělali si hodně fotek. Nej bizar bylo jednoznačně duo TE RI z Japonska. Po koncertě byli tak nadšení, že lidem rozdali veškerej svůj merch zadarmo. Z českých je "fakt bizar" např. kapela Sitcom. Jsou to dvě holky převlečený za temný princezny a bubeník v kukle, co hraje paličkama na hrnce. Bara si přeje, aby jí zahráli na pohřbu, což tak trochu ilustruje její vztahy s příbuznýma.

S jakými kapelami máte osobnější vazby? Máte blíže k Francii než ke Státům, nebo geograficky v tom není žádný rozdíl?
Je to jedno. Ve Francii máme nejblíže Saphyho Vongu (lafidki), ve Státech jsou zase Xaddax, v Itálii skvělý trio How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood nebo úžasnej label Lepers Productions, v Anglii Poino... a tak to jde až třeba po Lichtenštejnsko, kde je do-it-together nezávislý label Tri Lingual Records. Jsou to skvělý lidi a z jejich kapel tu hráli Frozy, MoreEats a Scrambled Meggz, která je ovšem z Newfoundlandu!

Na posledním koncertu jste dávali coby bonus Přidalův grafický list - jak to zabralo? Neslyšeli by lidi více na chlebíčky nebo pivko zdarma?
Byla to zároveň sleva na další koncert pro toho, kdo se tím grafickým listem u vstupu prokáže, některý lidi byli mile překvapený, že si ho pak můžou nechat, mysleli, že ho mají vrátit (to nám přišlo vtipný). Jestli by zabralo spíš jídlo nebo nápoje zdarma, nevíme jistě. Naše kamarádka, která teď žije v Reykjaviku (kde se živí vařením), pořádala v klubu Boro super koncert Oddi & Jakub Jahn. Jeho součástí byly i super rybízovo-meruňkové muffiny. Přišlo nás tam tak deset.

Low Sea, kteří přijedou v pátek, se mi zdají na vaše poměry “vyklidnění”. Co jsou zač?
Přijedou v sobotu. Den poté hrají pod hlavičkou am180 v Praze společně s Xiu Xiu. Low Sea je irské post-modern neo-gothic dance music duo - Billie a Bobby D, zpěvačka a kytarista. Rádi se fotí před kulisou Stonehenge, která vypadá spíš jako srostlé kamenné houby. Taky jakože vodí lišku na obojku. To, že jsou vyklidnění, je jen zdání. Přes jejich pomalou zvukovou hladinu se na nás dívá oko velryby, ve kterém ubíhá starý němý film, jako by natočený někým na dovolené u moře: Dítě si hraje na pláži s míčem, dokud ho nevtáhne do vody zelené chapadlo. Taky hrají na syntezátory - na to by se nemělo zapomenout!

Naopak Jef Barbara k vám patří takřka neodmyslitelně – není to náhodou Kočka z Červeného trpaslíka?
Nene, Jef Barbara je mořská panna, co miluje jednorožce a mořské koníky. Seznámili jsme se přes am180, za což jim velký dík, protože Jef je jedna z nejmilejších a nejvíc sexy bytostí na této planetě. Jeho koncert v Boru 6. prosince 2012 pořádáme společně s bro a Bobem. Za nás to bude právě ta padesátá akce v produkci ABBA (proto každý padesátý návštěvník má vstup zdarma! Minulý koncert byl cocain love level, každej si chtěl na Jefa sáhnout. Tentokrát to plánujeme zároveň jako párty na závěr koncertní sezóny, takže všichni budeme mít dress jako kocour ze tvé otázky.

Všichni jste aktivní muzikanti - jak si v tuhle chvíli stojí vaše kapely a projekty?
magda/rafał:
Enten og Eller mají do února pauzu, protože bubeník Filip jel studovat za Žižkem do Lublaně. Po jeho návratu chceme zase hrát a dát dohromady nové songy. Novou kapelou je akustické duo Sajtban. Projekt se snaží o minimalistickou, repetitivní, ambientní hudbu. Hraje ve složení Tomáš Bolek a Rafał. Připravujeme nové nahrávky, tak snad se k tomu rychle dokopem.

bara/tomas:
Deceased Squirrel on the Phone teď pod vedením Marka Salamona (Spectral Index) nahrává. Kazeta vyjde u francouzského labelu Steak au zoo, který vydává nezávislé experimentální věci, všechny nosiče mají skvělou grafiku, tak jsme z toho nadšený. Nejbližší hraní máme v Praze 21/12/12 na Queer Noise. Bude tam hrát Sally Dige. Na to se těšíme tak moc, jako se ve filmu Dobrodružství Priscilly, královny pouště těší Bernadette, až Adam vypne tu "zasranou ABBU"!

Info

Astral Bubble Booking Agency je čtyřčlenná DIY promotérská skupina. Je nositelem nezávislé spontánní kultury v podobě koncertů kapel, s jejichž členy se cítí hudebně spřízněna. ABBA preferuje lo-fi, experimental, noise, wooden disco, space shjip, computer tropical, afro beat, terremoto glitch, 42 records a música para los sobrevivientes. Realizuje cíleně gigy hudebníků, kteří si rádi prohlížejí chlupaté knihy, kouří francouzskou myš a mají slabost pro divné zvířecí objekty jako je například zarámovaná fotografie deset let mrtvého tučňáka anebo porcelánový lovecký suvenýr zobrazující divokou illinoiskou kachnu. Pokud se někdo takový vyskytne, dají si to všichni čtyři členové skupiny vědět prostřednictvím tajného virtuálního kódu, který se z důvodů diskrétnosti mění tak, že jej lze použít vždy jenom do prvního dne druhého týdne. Do té doby se většinou objeví i další kapela.
www.myspace.com/astralbubblebookingagency

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Aneta Kohoutová, Natálie Kratochvíle (Nuuk): Nuuk je životní postoj

Jarmo Diehl, su 01.06.2021

Nuuk je hlavním městem Grónska i kulturní saunou a osvěžovnou v Hradci Králové. Rozhovor o porodních bolestech, potu na magistrátě i nadějných vyhlídkách. Poeticky i napřímo.

Wrong: Scéna si cestu vždycky najde

Jarmo Diehl, su 19.05.2020

Co vlastně bookovat, když pořád nikdo nic neví? Zástupci promotérského a DJského kolektivu odpovídají na otázky týkající se pořádání akcí, fungování kazetového labelu a spřízněných míst i kolektivů.

Bajkazyl Brno: Chceme rozšiřovat obzory a bořit hranice

Jarmo Diehl 05.05.2020

Lidé z Bajkazylu Brno (nejen) o anarchistických základech klubu, o svobodě, odpovědnosti, udržitelnosti i DIY přístupu. Bude brzo po něm?

Punctum: Možná si uvědomíme, že toho můžeme dělat méně a s větší péčí

su, Jarmo Diehl 20.04.2020

Propojování uměleckých disciplín, hudba pro náročné, posouvání hranic, v Punktu je pořád co objevovat.

Buď promo: Vašek Adam (Letmo Productions)

ScreamJay 26.10.2019

Vašek Adam z Letmo Productions se v rozhovoru rozpovídal o věcech aktuálních a zavzpomínal i na to zásadní z dob minulých.

The Shullins: I tak to stálo za to…

redakce 22.03.2018

The Shullins vztyčují prostředníček všem formám diskriminace? To se snadno řekne, ještě líp se to dá na triko, ale co přesně to znamená?

HAW: Spokojenost na všech stranách

Jarmo Diehl 22.01.2018

Slavičín je sedmitisícové městečko a prakticky jediná možnost, jak se tu zabavit, je uspořádat si akci ve vlastní režii. Rozhovor s pořadatelskou jednotkou He’s a Whore.

2000blackvoices: Pro kapelu bych prodal obě ledviny

redakce 19.10.2017

2000blackvoices fungují přes rok a stihli přes 25 akcí s více než třiceti zahraničními kapelami a spoustou domácích. Kdo je ve scéně kretén?

Šrumec: Na čundr do kostela

redakce 12.10.2017

Šrumec dělají cirka deset koncertů ročně, což je tempo, které jim plně vyhovuje. Podrobnosti se dočtete v rozhovoru nejen o scéně.

Kreas: Žádné cíle nemáme

redakce 16.09.2017

Na začátku dělali hlavně hardcore punk a power violence, ale hlavní myšlenka byla pořádat to, co je baví.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace