Články / Sloupky/Blogy

Track týdne: Bicep – Atlas

Track týdne: Bicep – Atlas

Kateřina Cumin | Články / Sloupky/Blogy | 26.03.2020

Ještě včera večer to vypadalo, že trackem týdne se stane skladba Sludge brightonských pásků Squid a myšlenka na jejich skladbu ani příliš nesouvisela s optimistickou představou Heartnoize, kteří jim chtějí uspořádat srpnový koncert v Underdogs’. Nakonec jsem sáhla po jiném ostrovním jménu, které je na scéně déle a které si taky maluje, kolik toho ještě letos neobrazí.

Právě koncertní energii skladba Atlas odráží. Severoirské duo Bicep ji pouští ven začátkem dubna coby singl na věhlasném labelu Ninja Tune a má demonstrovat jejich euforii z toho, kam se posunuli v živém hraní. „Okolnosti, za kterých nový singl vychází, se nedaly předvídat, a vůbec se nedají srovnávat s těmi, za kterých vznikal. Atlas je pokus shrnout extatické okamžiky, které jsme prožívali během nedávného dvouletého turné. Vypadá to, že tohle všechno je najednou hrozně daleko… Snad bude Atlas kýženým druhem rozptýlení uprostřed současného chaosu,“ komentují Bicep načasování.

Když Andrew Ferguson a Matthew McBriar před pěti lety prorazili EPčkem Just, znělo ještě ozvěnami devadesátkového raveu, a to jak zvukově, tak i náladou takových Leftfield. Brzo se posunuli k osobité kombinaci deep housu a techna, která ovšem nezněla prvoplánově euforicky, spíš zadumaně, posmutněle. Jako by neidentifikovatelná melancholie byla přidanou hodnotou, která jejich materiál povyšuje nad tradiční parties, jako by melancholie byla kvalitou samou o sobě. To samozřejmě není, Bicep disponují schopností skládat tak akorát složité tracky, které jsou poslechové i taneční. A i Atlas je podivuhodně kontrolovaným projevem nadšení, je v něm emoční vertikála, i tušený útlum. Přitažlivá ambivalence.

Info

Bicep (uk)
web skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.