Články / Seriály

Track týdne: Endless Digital Birthdays - Luigionair

Track týdne: Endless Digital Birthdays - Luigionair

Bára Jurašková | Články / Seriály | 12.11.2020

Endless Digital Birthday je šestnáctičlenný multimediální kolektiv z Londýna. Po prvních dvou singlech V10 a Gmrgrlmst vydali 6. 11. první EP Becoming a Body. Uzavírá jej skladba Luigionair, která připodobňuje dnešní společnost k té antické – jako se ona chtěla blížit nesmrtelným bohům na Olympu, my se snažíme vehementně přelstít přírodu a hledáme nesmrtelnost v technologiích. V duchu této myšlenky Endless Digital Birthday sami sebe popisují jako „kolektiv kreativců a zvrhlíků řítících se k nesmrtelnosti“. Diskuze nad soukromím vytrácejícím se skrze všudypřítomné technologie a společnosti obchodující s našimi daty jsou tematizovány i ve zbývajících třech tracích na EPčku.

Text skladby vypráví – z pozice pozorovatele v břiše Rheii, matky bohů –, o zrychlujícím se koloběhu zrození („In Rhea, I saw god/ Breaking through the roof/ I had the best view“) a z pozice umírajícího otce, boha Krona, který je popraven vlastním potomkem („I sired you/ I admired you/ Tried to devour you“), mluví o následném zanikání. Podobenství se dá vztáhnout na současné mocenské boje, konzumerismus, pomíjivou důležitost jednotlivce ve společnosti a nevyznívá dvakrát pozitivně.

Celá nálada je podtržená neustále se měnící rytmikou, zefektovaným lidským hlasem a hutnou basovou linkou. Skoro pětiminutová stopáž jako by byla poslepovaná z různých žánrových pasáží. „Vznikala rozpojováním a následným skládáním naprosto odlišných částí, což je efekt podobný rychlému střídání televizních programů nebo třeba Instagram stories – nekončícímu útoku obřího množství informací,“ vysvětluje kapela.

Jen název zůstává otevřený spekulacím. Jde o spojení Luigiho, bratra Maria z kultovních games Super Mario Brothers, a slova legionář, které díky populární zábavě asociuje antiku a natvrdlé poskoky slavných císařů?

Info

Endless Digital Birthdays (uk)
Facebook, Instagram

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Tomáš Slunský (Gin&Platonic): Tak to pusť...

redakce 24.11.2020

Jak se hostu dnešního dílu rubriky Tak to pusť... líbila směs od současné elektroniky přes hiphop až po popové princezny?

Novinky na česko-slovenské scéně: My Name Is východní návyky

Jarmo Diehl 22.11.2020

Nové veselé písničky z lesa i přilehlého vesmíru. Mad Max, Anička, Slaměný Slovák a podvodní víly. Vanessa, Kujóni a další spárkatá.

Food Moon: Satyr

redakce 20.11.2020

Pan Mže, kytarista Povodí Ohře, sdílí oblíbené recepty ze svého vegetariánského bistra.

Track týdne: Liturgy - SIHEYMN's Lament

Filip Švantner 19.11.2020

Hunter Hunt-Hendrix naďalej pokračuje v zhudobňovaní svojej vízie transcendentálneho black metalu. Album Origin of the Alimonies už zajtra.

Anketa: Co s nimi aneb Situace pražských hudebních klubů

Jan Starý 17.11.2020

Zeptali jsme se zástupců patnácti pražských klubů, jak zvládají aktuální výpadky příjmů v souvislosti s pandemií.

Novinky na česko-slovenské scéně: Divoké mezinárodní partičky, demence a rappeři na římsách

Jarmo Diehl 15.11.2020

Mandrage, Toman, Timea, Brauncholda i Klára Nemravová. Průvodce podivuhodným obludáriem.

Vstupní prohlídka: Náv

redakce 14.11.2020

Jihočeské trio Náv se fanouškům představilo minulý rok s ceněnou debutovou deskou Smrtci. Druhé LP Arcizlo vydali na konci letošního října. Co na sebe prozradili ve vstupní?

Track týdne: Sleaford Mods feat. Billy Nomates – Mork N Mindy

su 05.11.2020

Kapela, jejíž instrumentální základ je tak prostý, že snad ani nemůže překvapit, nebo?

Track týdne: Ariana Grande - Positions

Aneta Martínková 29.10.2020

Ariana Grande s trackem Positions oznámila vydání nového stejnojmenného alba. Ve skladbě naznačuje, že tentokrát přijde na přetřes rovnováha mezi soukromým a veřejným životem ženy.

Food Moon: Tři ocásci

redakce 28.10.2020

Brněnské sociální družstvo doporučuje bezvajíčkovou pomazánku, grónskou cibulačku a lískooříškovou bábovku!