Články / Seriály

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Lucie Tlustošová | Články / Seriály | 24.09.2020

Spisovatelka Toni Morrison ve své knize Sula poukazovala prostřednictvím přátelství dvou afroamerických žen na svazující genderové role, problematiku rasismu a jak to vypadá, pokud se více menšinových identit protne v jednom člověku. Jamila Woods se v novém tracku, pojmenovaném po novele z roku 1973, věnuje stejným problémům v kontextu dneška, navíc zdůrazňuje, že se za poslední téměř půl století situace vyvíjí zoufale pomalým tempem.

Písničkářka, básnířka a aktivistka Jamila Woods navazuje touto inspirací afroamerickou umělkyní na kritiky pozitivně přijatou loňskou desku Legacy! Legacy!. Ta byla jakousi poctou vybraným veřejným hlasům volajícím po právech menšin, které svojí činností ovlivnily i Jamilu Woods. Morrison se tím tak zařadila k lidem jako například Betty Davis, Zora Neale Hurston, Frida Kahlo, Miles Davis nebo James Baldwin.

Track Sula vydala chicagská písničkářka už na začátku srpna, nyní představila jeho novou variantu s jiným zvukovým podkresem. Intimní zpěv doprovázený jemnou a zasněnou kytarou je vyměněn za důraznější dikci a tvrdší a údernější beat od producenta a DJe Slot-A. Zatímco původní varianta působí spíše jako povzdechnutí a rozmrzení, ta novější vyznívá jako apel.

Woods k tracku nyní přidala i videoklip režírovaný Fatimah Asgar, která stojí třeba za komediálním webovým seriálem Brown Girls, zabývajícím se stejným problémem jako píseň Sula. Kamera sleduje hlavní hrdinku, která si cestou domů, do bezpečí přestává odpírat sebe samu, jde za svým autentickým já. „Freedom and triumph, they weren't meant for me. Girls of my color find somethin' else to be.“

Info

Jamila Woods (us)
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Track týdne: Gary, Indiana – Nike of Samothrace

Richard Michalik 03.12.2020

Gary, Indiana s piesňou Nike of Samothrace ideálne zapadá medzi súčasný prúd New Weird Britain.

Novinky na česko-slovenské scéně: Generace zet, strážci i pokémoni

Jarmo Diehl 29.11.2020

Tenhle týden patří Milion +. „Yzomandias zas povstal“ zní sice legračně, ale když máte zlatou mordu, zuby si čistit nemusíte.

Track týdne: LP - How Low Can You Go

Anna Valentová 26.11.2020

Vzpomínky jsou hořkosladké, bývalé lásky už dávno žijí jiné životy a zpěvačka se vrací na místo, kde už na ni možná nikdo nečeká.

Tomáš Slunský (Gin&Platonic): Tak to pusť...

redakce 24.11.2020

Jak se hostu dnešního dílu rubriky Tak to pusť... líbila směs od současné elektroniky přes hiphop až po popové princezny?

Novinky na česko-slovenské scéně: My Name Is východní návyky

Jarmo Diehl 22.11.2020

Nové veselé písničky z lesa i přilehlého vesmíru. Mad Max, Anička, Slaměný Slovák a podvodní víly. Vanessa, Kujóni a další spárkatá.

Food Moon: Satyr

redakce 20.11.2020

Pan Mže, kytarista Povodí Ohře, sdílí oblíbené recepty ze svého vegetariánského bistra.

Track týdne: Liturgy - SIHEYMN's Lament

Filip Švantner 19.11.2020

Hunter Hunt-Hendrix naďalej pokračuje v zhudobňovaní svojej vízie transcendentálneho black metalu. Album Origin of the Alimonies už zajtra.

Anketa: Co s nimi aneb Situace pražských hudebních klubů

Jan Starý 17.11.2020

Zeptali jsme se zástupců patnácti pražských klubů, jak zvládají aktuální výpadky příjmů v souvislosti s pandemií.

Novinky na česko-slovenské scéně: Divoké mezinárodní partičky, demence a rappeři na římsách

Jarmo Diehl 15.11.2020

Mandrage, Toman, Timea, Brauncholda i Klára Nemravová. Průvodce podivuhodným obludáriem.

Vstupní prohlídka: Náv

redakce 14.11.2020

Jihočeské trio Náv se fanouškům představilo minulý rok s ceněnou debutovou deskou Smrtci. Druhé LP Arcizlo vydali na konci letošního října. Co na sebe prozradili ve vstupní?