Články / Seriály

Track týdne: John Cale – Lazy Day

Track týdne: John Cale – Lazy Day

Michal Pařízek | Články / Seriály | 08.10.2020

“Shoemaker making shoes without leather/ With four elements all together. Fire, water, earth and air/ And every customer takes two pairs.”

Slunce vysoko nad obzorem, figurky kovbojů, robotů a žab, zářivě duhové kuličky a pouštní květena. Vítejte v bezčasí, kde je teplo, světlo a sucho, kde zní konejšivé drony a melancholicky zkreslený vokál. Kde jsou i šediny růžové. John Cale a jeho Lazy Day, první nová skladba po dlouhých sedmi letech. Následuj Bambiho.

„We're Living in a Wasteland,“ nechal se 8. května slyšet John Cale, zakladatel The Velvet Underground, svéhlavý solitér a jedna ze zásadních osobností hudební scény posledního půlstoletí. Post na jeho sociálních sítích příliš optimismu nepřinášel, světélko naděje přišlo až na konci léta v rámci vokální spolupráce na skladbě Corner of My Sky, kterou na své povedené album Inner Song zařadila jeho krajanka Kelly Lee Owens. Rok 2020 měl přitom přinést dlouho očekávané nové album Johna Calea, na které jeho příznivci čekají už od roku 2012. „Byl jsem připraven konečně vydat nové album, všechno bylo připraveno a pak přišel ten zatracený rok 2020. Přitom jsem toho měl tolik na srdci,“ říká John Cale v tiskovce k novému singlu. Pointou je, že Lazy Day z nového alba ve skutečnosti není: „Kontext je všechno a rozsah postů na sociálních sítích ho neořeže. To, co chci říct, je až příliš spojeno s těmi skladbami, které musí ještě chvíli počkat. Ale pak mě napadlo, že mám pro tuto chvíli něco ideálního, píseň, kterou jsem nedávno dokončil.“ Lazy Day.

„Tohle teda zní divně,“ říká v kanclu Máša a má pravdu. Zní. Ale letošní rok není z těch nejběžnějších, co si budeme povídat. Mix Justin Raisen, master Heba Kadry, režie Abigail Portner. Lazy Day je jako soundtrack k doznívajícímu babímu létu ideální, včetně toho podivného vzkazu v textu. Kdo je tady obuvník? A k čemu sakra ten druhý pár?

P. S. Podle zpráv ze zaručených zdrojů by se na nové album Johna Calea nemělo čekat příliš dlouho. Ale pozor, tajné.

Info

John Cale (uk)
web, Facebook

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Track týdne: Wardruna – Kvitravn

Barbora Kadlíčková 22.10.2020

Albínská zvířata jsou totiž nejen z pohledu severského animismu považována za symbol nového začátku nebo průvodce a ochránce na cestě mezi světy. Kvitravn.

Food Moon: Die Küche

redakce 20.10.2020

Pokud to máte do Brna daleko, můžete si doma připravit veganské langoše!

Moon Crew #35: Martin Šinkovský

redakce 19.10.2020

Na základce za něj slohovky psal starší bratr, dnes ale Martin píše články, scénáře a knihy pro děti. O upírech, komiksech a jejich vzniku v Moon Crew.

Track týdne: Julia Jacklin - To Perth, Before the Border Closes

Maria Pyatkina 15.10.2020

Nový singl Julie Jacklin je krátký a přímočarý jako sloup. Sloup, do kterého občas musíme vrazit, abychom se vzpamatovali z návalu ničivých emocí.

Jiří Konvalinka (Mutanti hledaj východisko): Tak to pusť…

redakce 13.10.2020

Hudební formace, ve kterých Jiří působí, jsou ojedinělými úkazy na scéně, speciálně pro něj tedy vybíráme několik tracků a ptáme se na jeho postřehy.

Food Moon: Food Not Bombs

redakce 04.10.2020

Zástupce žižkovského festivalu i pražské divize Food Not Bombs Marka Dočekala se ptáme na oblíbené recepty.

Track týdne: Tiga & Hudson Mohawke - VSOD vs. Jónsi - Salt Licorice

Kateřina Cumin 01.10.2020

Jejich spojení dává smysl, stejně jako může překvapit, výsledky jsou nové, ale čpí z nich minulost, protřelí umělci se spojují s novou generací. Láska je to, co nás rozděluje.

Vstupní prohlídka: Badfocus

redakce 30.09.2020

Za projektem Badfocus stojí teprve devatenáctiletý pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista Prokop Korb, který je mimojiné členem kapely Teepee.

Tak daleko, tak blízko: Šárka Zahálková

redakce 27.09.2020

Šárka připravuje v Pardubicích tamní edici Dne architektury a doporučuje, kam ve městě zajít i mimo festivalové dění.

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Lucie Tlustošová 24.09.2020

Písničkářka, básnířka a aktivistka Jamila Woods navazuje touto inspirací afroamerickou umělkyní na kritiky pozitivně přijatou loňskou desku Legacy! Legacy!