Články / Seriály

Track týdne: Skeleton – Mark of Death

Track týdne: Skeleton – Mark of Death

Dantez | Články / Seriály | 11.06.2020

V době, kdy přední metalové weby dávají na odiv zejména hardcoreové skupiny s předponou „post“, stále existují i ty, které drhnou žánrové variace v jejich špinavé, zatuchlé, zpátečnické podobě – takové, která nemá daleko od sklepů a garáží, kde kapely dávají svým výplachům podobu. Pittsburští Skeleton se k tomuto outsiderství hrdě hlásí – kombinují tvrdý punk koketující s metalovou robustností a esencí black metalu beze snahy o jakoukoliv skladatelskou progresi. Od první vteřiny rozráží vše v dohledu a do posledního kopáku nepolevují. Druhý singl Mark of Death z debutu, který vydává label 20 Buck Spin, je toho důkazem.

Skeleton na sebe upozornili dvojicí EPs, které i navzdory úmyslně bídnému zvuku dokázaly strhnout do kotle. Skrze zkreslenou a přepálenou produkci proniká nekompromisní tah na bránu, míchá se zde cit pro primitivní riffy po vzoru ranných Celtic Frost, deathmetalová hutnost středního tempa jako od Bolt Thrower a d-beatové jádro starých Discharge. Funkční formuli doplňuje řezavý vokál, který působí jako ztrápenější verze Johnnyho Rottena. Ortodoxním songwritingem i obalem eponymní nahrávky Skeleton stvrzují, že si své prvoplánové, ale o to vděčnější jméno zaslouží.

Mark of Death napovídá, že Skeleton se od zajetého dřevního autorství zcela neodklání, spíše sofistikují produkčně zvukovou stránku, která sílu materiálu umocňuje – kytary jsou mohutnější, bicí hutnější, zjevně podle mustru švédské oldschool deathmetalové školy. Příznivce předchozí útlé tvorby druhý singl potěší. Narozdíl od prvního tracku Catacombs se vrací zpátky a namísto přímější blackmetalové polohy s větším citem pro atmosféru a kytarové tremolo si od začátku razí cestu variací na hardcore/punkové bicí s dvojšlapkou a hrubozrnnými riffy. Lehce překvapuje přechod v polovině, který skladbu láme do thrashové polohy středního tempa, ale nijak neubírá nastolenému náboji. Vokál od předešlé punkové stylizace působí deathmetalověji – skoro jako přiškrcený Chuck Schuldiner z kultovních Death. Celou skladbu zastřešuje death’n’rollový vibe, připomínající klasické Entombed i vyhraněnější Driller Killer. Skeleton neinovují, ale o to více baví. A pokud první dvě skladby avizují sound desky, bude o patřičně násilnou zábavu postaráno.

Info

Skeleton - s/t (20 Buck Spin, 2020)
album na Bandcampu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Šárka Zahálková

redakce 27.09.2020

Šárka připravuje v Pardubicích tamní edici Dne architektury a doporučuje, kam ve městě zajít i mimo festivalové dění.

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Lucie Tlustošová 24.09.2020

Písničkářka, básnířka a aktivistka Jamila Woods navazuje touto inspirací afroamerickou umělkyní na kritiky pozitivně přijatou loňskou desku Legacy! Legacy!

Track týdne: Of Feather and Bone – Entropic Self Immolation

Dantez 17.09.2020

Přiznané kopírky klasik Death nebo Cannibal Corpse jsou všude a najít kapelu s rozpoznatelnými kořeny i špetkou invence je často komplikované. Ale něco tu je.

Track týdne: Die Alten Maschinen - MIB

Richard Kutěj 10.09.2020

Česko-kanadský projekt Die Alten Maschinen o sobě dává vědět prvním letošním trackem aneb na vlnách elektronického rockʼnʼrollu.

Moon Crew #29: Richard Kutěj

redakce 07.09.2020

Richard Kutěj sleduje vývoj Úplňku přímo od jeho zrození, píše primárně o elektronické hudbě a domácí scéně. Je elektronika současný punk?

Track týdne: Kai Whiston – Dear / Boyei

Dominik Polívka 03.09.2020

Jestli má z dnešních klubových dekonstrukcí vzejít někdo opravdu zajímavý... Anebo taky ne.

Vstupní prohlídka: Annabelle

redakce 02.09.2020

Pražská zpěvačka a rapperka Annabelle studovala hudbu v Londýně, pravidelně koncertovala v tamních klubech a poté se vrátila do domovského města.

Track týdne: Tame Impala - Is It True (Four Tet Remix)

Ondřej Rudel 27.08.2020

Co se stane, když se spojí psychedelický pop Kevina Parkera a ambientní tóny Kierana Hebdena alias Four Tet? Vznikne něco nadpozemského.

Track týdne: Urbanfailure - Incompatibl3

Jakub Koumar 20.08.2020

Jako temný kyberpunkový surrealismus představuje dystopické vize utopené v zašedlém prostředí.

Protokol: Islaja

redakce 19.08.2020

Od severského folku k hravé popové psychedelii s polární září nad hlavou.