Články / Seriály

Track týdne: Wardruna – Kvitravn

Track týdne: Wardruna – Kvitravn

Barbora Kadlíčková | Články / Seriály | 22.10.2020

Po dvou fantastických pražských koncertech a atmosférickém vystoupení na festivalu Brutal Assault už Wardruna českému publiku definitivně přestala být cizí. Tato norská paganfolková ikona v roce 2016 úspěšně završila trilogii alb Runaljod, věnovanou osobitému zhudebnění textů na motivy runové, proto-norské abecedy za pomoci řady archaických hudebních nástrojů. Zatímco někteří posluchači se obávali následného ukončení projektu, jeho kmenoví členové Einar Selvik a Lindy-Fay Hella využili čas pro sólovou tvorbu a přípravu materiálu pro nové album Kvitravn (Bílý havran), které vyjde v lednu příštího roku.

Přiléhavější jméno pro otevření nové kapitoly tvorby by kapela hledala jen stěží. Albínská zvířata jsou totiž nejen z pohledu severského animismu považována za symbol nového začátku nebo průvodce a ochránce na cestě mezi světy. Stejnojmenný singl Kvitravn doprovází vizuálně působivý videoklip prodchnutý touto symbolikou, zasazený jak jinak než do divoké krajiny, kterou Selvik putuje při hledání onoho vzácného tvora.

Wardruny dobře znalí v tracku rozeznají několik charakteristických formulek skupiny. Rituálně hypnotická melodie smyčcové lyry je doprovázena mohutnými drony, hlubokými bubny a další rytmikou. Z ní se vynořuje Selvikův podmanivý zpěv v neobvykle nízké poloze, vzývající příchod jeho ochránců, doplňovaný syrovým vokálem Helly. Píseň, textově hluboce zakořeněná v severské mystice, je výborně vystavěná a i po pěti minutách nabývá na působivé gradaci až do naléhavého závěrečného zaklínání. Po posledním albu Ragnarok je i zde slyšet posun ve zvuku směrem k větší celistvosti a mohutnosti. Kvitrafn je rovněž Selvikovo umělecké jméno známé z jeho působení v kapele Gorgoroth. Na místě je tedy otázka, zda bude nová nahrávka osobnější a introspektivnější, nebo bude opět zpracovávat univerzální témata silně rezonující s posluchači nehledě na jejich kulturní zázemí.

Info

Wardruna (no)
web kapely

živě:
Colours of Ostrava
14.-17. 7. 2021
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3na3: Jan Tomšů (Zvěřinec)

Jiří Přivřel 23.07.2021

Zlínský kreativní spolek Zvěřinec zve na Slavnost v houští, festival rychlé a pomalé hudby. Co v něm číhá?

Vstupní prohlídka: Cacao Mental

redakce 22.07.2021

Zběsilá směs, unikátní koncerty, psychedelická elektro-cumbia z Milána. Ještě než v Poličce vystoupí, jsme z nich dostali pár unikátních náhledů na tento svět.

Kam na rajz s Bárou Olšanovou

redakce 21.07.2021

Festival Pop Messe se po pandemických bolestech a odkladech konečně dočká prvního ročníku. Členka pořadatelského týmu Bára Olšanová nám dala své tipy na to, kam dál o prázdninách vyrazit!

Vstupní prohlídka: Bibione

redakce 19.07.2021

Debutové album vydáné u Stoned to Death sklízí úspěchy, naživo si je můžete vychutnat třeba hned na prachatickém festivalu Vivat vila.

Tak daleko, tak blízko: Raptor Koch

redakce 18.07.2021

Multiinstrumentlista Stano Sninský zvaný též Raptor Koch hnízdí ve slovenské vesničce Jasenov v oblasti Humenné nedaleko Prešova. Jak odtamtud vidí svět?

Kam na rajz s Luďkem Strašákem

redakce 14.07.2021

Jeden z pořadatelů Folkových prázdnin a vedoucí Městského kulturního střediska Náměšť nad Oslavou Luděk Strašák zve na sympatické akce tohoto léta.

Vstupní prohlídka: Rest in Haste

redakce 13.07.2021

Písničky odráží polarizovaný a roztříštěný svět, co odráží jejich odpovědi na pár základních otázek?

Katetr: Černé díry, hebký mech

Jarmo Diehl 11.07.2021

Nové písničky na česko-slovenské scéně? Basy, lízačky, lesní mýtiny i solidní deviace. Krásní lidé budí naději. A peklo, to čeká.

Tak daleko, tak blízko: Moonshye

redakce 07.07.2021

K našim severním sousedům měla vždycky úzký vztah, což dokazuje i naše lajfstajlová rubrika Tak daleko, tak blízko.

Katetr: Věř, že bude hůř, a další popěvky

Jarmo Diehl 04.07.2021

Doba je temná a vyhlídky prachbídné, čili hledáme antisebevražedné tendence. Důvodů, proč se veselit, je více: Vesna, Ben Cristovao nebo Národní divadlo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace