Články / Seriály

Track týdne: Wardruna – Kvitravn

Track týdne: Wardruna – Kvitravn

Barbora Kadlíčková | Články / Seriály | 22.10.2020

Po dvou fantastických pražských koncertech a atmosférickém vystoupení na festivalu Brutal Assault už Wardruna českému publiku definitivně přestala být cizí. Tato norská paganfolková ikona v roce 2016 úspěšně završila trilogii alb Runaljod, věnovanou osobitému zhudebnění textů na motivy runové, proto-norské abecedy za pomoci řady archaických hudebních nástrojů. Zatímco někteří posluchači se obávali následného ukončení projektu, jeho kmenoví členové Einar Selvik a Lindy-Fay Hella využili čas pro sólovou tvorbu a přípravu materiálu pro nové album Kvitravn (Bílý havran), které vyjde v lednu příštího roku.

Přiléhavější jméno pro otevření nové kapitoly tvorby by kapela hledala jen stěží. Albínská zvířata jsou totiž nejen z pohledu severského animismu považována za symbol nového začátku nebo průvodce a ochránce na cestě mezi světy. Stejnojmenný singl Kvitravn doprovází vizuálně působivý videoklip prodchnutý touto symbolikou, zasazený jak jinak než do divoké krajiny, kterou Selvik putuje při hledání onoho vzácného tvora.

Wardruny dobře znalí v tracku rozeznají několik charakteristických formulek skupiny. Rituálně hypnotická melodie smyčcové lyry je doprovázena mohutnými drony, hlubokými bubny a další rytmikou. Z ní se vynořuje Selvikův podmanivý zpěv v neobvykle nízké poloze, vzývající příchod jeho ochránců, doplňovaný syrovým vokálem Helly. Píseň, textově hluboce zakořeněná v severské mystice, je výborně vystavěná a i po pěti minutách nabývá na působivé gradaci až do naléhavého závěrečného zaklínání. Po posledním albu Ragnarok je i zde slyšet posun ve zvuku směrem k větší celistvosti a mohutnosti. Kvitrafn je rovněž Selvikovo umělecké jméno známé z jeho působení v kapele Gorgoroth. Na místě je tedy otázka, zda bude nová nahrávka osobnější a introspektivnější, nebo bude opět zpracovávat univerzální témata silně rezonující s posluchači nehledě na jejich kulturní zázemí.

Info

Wardruna (no)
web kapely

živě:
Colours of Ostrava
14.-17. 7. 2021
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Track týdne: Gary, Indiana – Nike of Samothrace

Richard Michalik 03.12.2020

Gary, Indiana s piesňou Nike of Samothrace ideálne zapadá medzi súčasný prúd New Weird Britain.

Novinky na česko-slovenské scéně: Generace zet, strážci i pokémoni

Jarmo Diehl 29.11.2020

Tenhle týden patří Milion +. „Yzomandias zas povstal“ zní sice legračně, ale když máte zlatou mordu, zuby si čistit nemusíte.

Track týdne: LP - How Low Can You Go

Anna Valentová 26.11.2020

Vzpomínky jsou hořkosladké, bývalé lásky už dávno žijí jiné životy a zpěvačka se vrací na místo, kde už na ni možná nikdo nečeká.

Tomáš Slunský (Gin&Platonic): Tak to pusť...

redakce 24.11.2020

Jak se hostu dnešního dílu rubriky Tak to pusť... líbila směs od současné elektroniky přes hiphop až po popové princezny?

Novinky na česko-slovenské scéně: My Name Is východní návyky

Jarmo Diehl 22.11.2020

Nové veselé písničky z lesa i přilehlého vesmíru. Mad Max, Anička, Slaměný Slovák a podvodní víly. Vanessa, Kujóni a další spárkatá.

Food Moon: Satyr

redakce 20.11.2020

Pan Mže, kytarista Povodí Ohře, sdílí oblíbené recepty ze svého vegetariánského bistra.

Track týdne: Liturgy - SIHEYMN's Lament

Filip Švantner 19.11.2020

Hunter Hunt-Hendrix naďalej pokračuje v zhudobňovaní svojej vízie transcendentálneho black metalu. Album Origin of the Alimonies už zajtra.

Anketa: Co s nimi aneb Situace pražských hudebních klubů

Jan Starý 17.11.2020

Zeptali jsme se zástupců patnácti pražských klubů, jak zvládají aktuální výpadky příjmů v souvislosti s pandemií.

Novinky na česko-slovenské scéně: Divoké mezinárodní partičky, demence a rappeři na římsách

Jarmo Diehl 15.11.2020

Mandrage, Toman, Timea, Brauncholda i Klára Nemravová. Průvodce podivuhodným obludáriem.

Vstupní prohlídka: Náv

redakce 14.11.2020

Jihočeské trio Náv se fanouškům představilo minulý rok s ceněnou debutovou deskou Smrtci. Druhé LP Arcizlo vydali na konci letošního října. Co na sebe prozradili ve vstupní?