Zprávy / Festivalové

Třetí ročník přírodního saunového festivalu Hiki Joki

Třetí ročník přírodního saunového festivalu Hiki Joki

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.09.2023

Tam kde slepé rameno ústí do řeky Labe, a luční království otevírá svou náruč, leží schovaná komunitní sauna NUUK. Na dohled od města, ale přesto ukrytá za zelenou hradbou topolů číhá na třetí ročník saunařského festivalu Hiki Joki, který obejme louku od 22. do 24. září 2023.

Hiki Joki je ojedinělý republikový festival, který na jeden podzimní víkend sdružuje pojízdné sauny a přikládá jim kulturním programem. Mezi podzimními paprsky probleskuje Hradcem Králové pohlazení metličkových rituálů, táborákových koncertů nebo lazebnických aktivit a lučního blahobytu bezčasí. Letos bude na místě zhruba deset saun různých velikostí, vlastností i příběhů. Úplnou novinkou je spolupráce s komunitním bratislavským prostorem SaunaLab, který doveze svoji bratrskou Saunu na kolesách. Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Srdcem tepajícím skrze celý festival bude plápolající táborák, kde se kromě buřtů a sýrových oštěpků budou péct i hudební delikatesy.

Pátek zažehne jakutská performerka Aldana Duoraan. Řeku kromě měsíce osvítí barokní hudba v podání dua Ensemble Barokki a ponorem do hlubin noci pak návštěvníky provede performativní koncert Seaslugs of the Coral Reef Shrine You Imagined While Looking Through the Dark Waves. Po mořských dobrodružství přijde promítání zatím tajemstvím opředeného překvapení na dobrou noc. Měsíc v sobotě přenese diváky do jiných hudebních světů skrze koncert kapely DVA a meziplanetárního přistání dua Space Love. Mezi záplavou kultury a saunařským zápalem se z Labe vynoří i sobotní lazebnické aktivity. Brněnský kabinet holičů, jógový luční pes hlavou dolů, zážitkové zábly v kánoích Bal.me, čtení spisovatelky Dory Kaprálové nebo umělecký workshop s Máří Juklíkovou.


Každý si tu najde to svoje, ať už je to nekonečné přebíhání mezi saunami, lelkování v houpací síti, tygří skok do Labe nebo umaštěné prsty u táboráku. Zkrátka co je komu příjemné. Gró Hiki Joki je rozmanitost, ale hlavně pohoda, shodují se obě organizátorky.

Info

Hiki Joki
22.–⁠24. 9. 2023
NUUK, Hradec Králové
web festivalu

foto © se svolením festivalu Hiki Joki

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

redakce 27.09.2023

Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

JazzFestBrno láká na Pivce, Bártu i Jaga Jazzist

redakce 24.09.2023

V rámci off-programové série Tension pak přivítá festival v brněnské premiéře norskou kapelu Jaga Jazzist.

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace