Zprávy / Festivalové

Tři ceny Grammy pro hudebníky z letošního JazzFestu

Tři ceny Grammy pro hudebníky z letošního JazzFestu

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.02.2015

Dianne Reeves a Chick Corea, dvě z hvězd letošního festivalu JazzFestBrno, jsou bohatší o další zlaté gramofony. Dianne Reeves si odnesla cenu za nejlepší jazzové vokální album roku za desku Beautiful Life a do své sbírky přidala už pátou Grammy. Hned dvakrát při slavnostním udílení cen zamířil na pódium klavírní virtuos Chick Corea. Ten přetavil ve vítězství svoje nominace v kategoriích nejlepší improvizované jazzové sólo roku, a nejlepší jazzové instrumentální album roku. Corea získal svoji jednadvacátou a dvaadvacátou cenu Grammy a patří tak mezi vůbec nejoceňovanější umělce v historii udílení.


Vyhlášení 57. ročníku cen Grammy se konalo v neděli 8. února v Los Angeles a pořadatelé JazzFestu Brno měli pět želízek v ohni ve třech kategoriích. Udílení cen skončilo úspěchem i pro festival, když ve všech třech kategoriích zvítězili právě hudebníci, kteří letos na jaře vystoupí v Brně. Majitelka sametového mezzosopránu Dianne Reeves si odnesla cenu za nejlepší jazzové vokální album roku za desku Beautiful Life a do své sbírky přidala už pátý zlatý gramofon. Album Beautiful Life vyšlo v únoru 2014, produkovala jej vynikající bubenice Terri Lyne Carrington a vedle nádherného hlasu samotné Reeves nabízí i hudební konverzace s Gregorym Porterem, Robertem Glasperem, Lalah Hathaway a Esperanzou Spalding. Svým klavírním uměním je obohatil i další interpret letošního ročníku JazzFestu Brno Gerald Clayton. Dianne Reeves touto deskou opět potvrdila, že i po třech dekádách na hudební scéně má co nabídnout a svou hudbou dokáže oslovit jak kritiku, tak fanoušky, kteří pravidelně vyprodávají její koncerty všude po světě. České publikum se na její koncert může těšit už 17. března, kdy Dianne Reeves zazpívá v brněnském Bobycentru.


Hned dvakrát si musel odbýt děkovnou řeč na pódiu legendární Chick Corea. Získal totiž Grammy v kategoriích nejlepší improvizované jazzové sólo roku, kde kritici ocenili jeho skladbu Fingerprints a v kategorii nejlepší jazzové instrumentální album roku za desku Trilogy, kterou nahrál se svým triem. Corea tak "zakulatil" počet cen Grammy na neuvěřitelných 22. A dvojka bude symbolická i pro jeho letošní brněnské vystoupení. Do haly Vodova totiž 17. června přijede ve dvojici s fenoménem vokální improvizace Bobby McFerrinem. Jedná se o první společný koncert těchto legend v Česku. Ve stejných kategoriích jako Chick Corea získala nominace i další z hvězd 14. ročníku JazzFestu Brno, pianista Fred Hersch. "Fredu Herschovi jsem po tolika nominacích konečně alespoň jednu cenu Grammy přál. Američtí kritici však dali v obou případech přednost stejně skvělému, ale zkušenějšímu a mediálně známějšímu Coreovi," řekl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Čeští fanoušci mohou posoudit Herschovo sólové umění 15. dubna v Besedním domě.

Info

JAZZFESTBRNO 2015

www.jazzfestbrno.cz
www.nejkoncerty.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Colours of Ostrava přijedou i Tindersticks a Phoebe Bridgers

redakce 28.01.2022

Phoebe Bridgers dává vzpomenout na americký folkrock 60. let, ale její melodické indie rockové písničkářství není žádné retro, spíše svět sám pro sebe.

Scotch Rolex feat. MC Yallah na Besedě u Bigbítu

redakce 27.01.2022

Mezi umělci, kteří míří do moravského Tasova, jsou také maďarští Freakin' Disco a japonský producent Scotch Rolex, který vystoupí v tandemu s ugandskou rapperkou MC Yellah.

Eurosonic Moon 2022

redakce 18.01.2022

Jako každý správný showcaseový playlist, i ten náš začíná téměř hodinovou metalovou seancí. Představujeme letošní Eurosonic.

Eurosonic Noorderslag již příští týden

redakce 16.01.2022

K již nabitému programu přidává Eurosonic nová jména, do soupisky přibili holandští nováčci MEROL, Wies, Pom, Cloudsurfers a Tinlicker.

Scandi, přehlídka severských filmů

redakce 09.01.2022

Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

Rock for People a další zvučná jména

redakce 07.01.2022

Rock for People přivezou dánskou popstar MØ, rockové Wolf Alice, taky beabadoobee a další.

Jubilejní OFF Festival

redakce 06.01.2022

15. ročník OFF Festivalu ohlásil jednodenní vstupenky a odhalil termíny vystoupení těch největších hvězd.

Sharpe 2022 oznámil první jména

redakce 03.01.2022

Festival a konferencia Sharpe ohlasuje prvé mená a rozšírenie. Vystúpi aj japonská kapela Tricot.

Tři noci, tři filmy, tři setkání! ÍRÁN:CI 2022

redakce 03.01.2022

Festival ÍRÁN:CI 2022 v lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Metronome Prague spojil síly s Fource Entertainment

redakce 23.12.2021

Dohoda mezi novými partnery se sice týká primárně výhledu do roku 2023, umožňuje ale jednání už i na doplnění programu nadcházejícího ročníku Metronome Prague.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace