Zprávy / Festivalové

Tři ceny Grammy pro hudebníky z letošního JazzFestu

Tři ceny Grammy pro hudebníky z letošního JazzFestu

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.02.2015

Dianne Reeves a Chick Corea, dvě z hvězd letošního festivalu JazzFestBrno, jsou bohatší o další zlaté gramofony. Dianne Reeves si odnesla cenu za nejlepší jazzové vokální album roku za desku Beautiful Life a do své sbírky přidala už pátou Grammy. Hned dvakrát při slavnostním udílení cen zamířil na pódium klavírní virtuos Chick Corea. Ten přetavil ve vítězství svoje nominace v kategoriích nejlepší improvizované jazzové sólo roku, a nejlepší jazzové instrumentální album roku. Corea získal svoji jednadvacátou a dvaadvacátou cenu Grammy a patří tak mezi vůbec nejoceňovanější umělce v historii udílení.


Vyhlášení 57. ročníku cen Grammy se konalo v neděli 8. února v Los Angeles a pořadatelé JazzFestu Brno měli pět želízek v ohni ve třech kategoriích. Udílení cen skončilo úspěchem i pro festival, když ve všech třech kategoriích zvítězili právě hudebníci, kteří letos na jaře vystoupí v Brně. Majitelka sametového mezzosopránu Dianne Reeves si odnesla cenu za nejlepší jazzové vokální album roku za desku Beautiful Life a do své sbírky přidala už pátý zlatý gramofon. Album Beautiful Life vyšlo v únoru 2014, produkovala jej vynikající bubenice Terri Lyne Carrington a vedle nádherného hlasu samotné Reeves nabízí i hudební konverzace s Gregorym Porterem, Robertem Glasperem, Lalah Hathaway a Esperanzou Spalding. Svým klavírním uměním je obohatil i další interpret letošního ročníku JazzFestu Brno Gerald Clayton. Dianne Reeves touto deskou opět potvrdila, že i po třech dekádách na hudební scéně má co nabídnout a svou hudbou dokáže oslovit jak kritiku, tak fanoušky, kteří pravidelně vyprodávají její koncerty všude po světě. České publikum se na její koncert může těšit už 17. března, kdy Dianne Reeves zazpívá v brněnském Bobycentru.


Hned dvakrát si musel odbýt děkovnou řeč na pódiu legendární Chick Corea. Získal totiž Grammy v kategoriích nejlepší improvizované jazzové sólo roku, kde kritici ocenili jeho skladbu Fingerprints a v kategorii nejlepší jazzové instrumentální album roku za desku Trilogy, kterou nahrál se svým triem. Corea tak "zakulatil" počet cen Grammy na neuvěřitelných 22. A dvojka bude symbolická i pro jeho letošní brněnské vystoupení. Do haly Vodova totiž 17. června přijede ve dvojici s fenoménem vokální improvizace Bobby McFerrinem. Jedná se o první společný koncert těchto legend v Česku. Ve stejných kategoriích jako Chick Corea získala nominace i další z hvězd 14. ročníku JazzFestu Brno, pianista Fred Hersch. "Fredu Herschovi jsem po tolika nominacích konečně alespoň jednu cenu Grammy přál. Američtí kritici však dali v obou případech přednost stejně skvělému, ale zkušenějšímu a mediálně známějšímu Coreovi," řekl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Čeští fanoušci mohou posoudit Herschovo sólové umění 15. dubna v Besedním domě.

Info

JAZZFESTBRNO 2015

www.jazzfestbrno.cz
www.nejkoncerty.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rock for People hlásí (téměř) vyprodáno

redakce 20.05.2022

Čtyřdenní vstupenky na festival zmizely z prodeje a jedinou možností, jak se zúčastnit festivalu, je zakoupení posledních jednodenních.

Czech Music Crossroads a hudebníci z celého světa

redakce 19.05.2022

Na festivalu Czech Music Crossroads zahrají například Tomáš Kačo, Nikol Bóková, Kaczi nebo manželé Havlovi a další.

Před Beckem Tata Bojs

redakce 19.05.2022

Beckovi i Tata Bojs je v první řadě blízká hra s prvky těch nejroztodivnějších hudebních žánrů a absence jakýchkoli zábran v jejich mixování.

Mladí ladí jazz od jara do zimy

redakce 17.05.2022

Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí tým pořadatelů festivalu přichystal další pestré koncerty.

Rafael Anton Irisarri přidává druhý koncert v Planetáriu

redakce 15.05.2022

Irisarri a vizuální show na kupoli Planetária? Hned nadvakrát.

Festival MikuLOVE nabídne fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

redakce 15.05.2022

Hudebníci obou formací zahrají nově zaranžované skladby z repertoáru Už jsme doma i Hradišťanu, a to v poměru přibližně půl napůl.

Hudební festival UTOpije

redakce 12.05.2022

Nejrůznější hudební styly od postfokloru přes psychedelic-rock po acid-live-drums-techno rozvlní vodní nádrž.

Slunovrat přiváží Truffaze, La Putyku nebo Mawera

redakce 12.05.2022

Světová jména i nové neokoukané tváře, inspirativní přednášky a besedy s řadou osobností, tradičně vytříbená gastronomie včetně několika zbrusu nových překvapení.

Le Guess Who zveřejňuje první jména

redakce 11.05.2022

Vystoupí Abdullah Ibrahim, Animal Collective, clipping., CURL, Low, The Staples Jr. Singers, Ostinato Records a mnoho dalších.

Line-up Pop Messe je kompletní

redakce 11.05.2022

Program druhého ročníku progresivního festivalu Pop Messe nabídne téměř šedesát umělců ze zahraničí a Česka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace