Články / Recenze

Třináct let života Kevina Whelana (Aeon Station)

Třináct let života Kevina Whelana (Aeon Station)

Eva Mrázková | Články / Recenze | 09.03.2022

Něžnost, intimita, ale také odhodlanost a rozjímání nad věcmi, které už nikdy nebudou jako dřív. To vytváří atmosféru provázející sólový debut Observatory od Aeon Station. Stojí za ním Kevin Whelan, který se proslavil jako zpěvák a kytarista americké indierockové skupiny The Wrens, jejíž fanoušci se po velmi úspěšné desce The Meadowlands (2003) další už nedočkali. Po několika letech marného čekání na oživení kapely a vydání slibované nahrávky se Whelan rozhodl odstartovat vlastní dráhu jako Aeon Station.

Observatory začíná melancholicky uklidňujícími tóny piana písně Hold On, kterou následuje jedna z výraznějších skladeb – Leaves vygraduje z pochmurné, díky vícehlasu až kostelní nálady do obrovské vlny emocí, plné odhodlání k novým začátkům. Nahrávce nechybí ani energičtější a rockovější nádech (Fade, Queens a Better Love) nebo klidnější, intimnější polohy (Empty Rooms, Move a Everything at Once). Nelze přehlédnout působivě gradující Air nebo Alpine Drive, která dílo poklidně uzavírá postesknutím nad osudem domovské kapely.

Celkovou náladu podtrhuje obal desky. Fotografie rozestavěné výškové budovy kontrastující s modrou oblohou symbolizuje naději, odrazy ve skle zase rozdílné úhly pohledu na věci, připomíná nám, že každý člověk je svým způsobem nedokončeným a stále se vyvíjejícím tvorem. Také zatím jediný videoklip ke skladbě Fade zaujme kromě skvělého vizuálního provedení připomenutím nutnosti povznést se nad strach, negativitu a zklamání a přijmout tyto emoce jako výzvy, které nás posouvají dál.

Přestože lze albu vytknout drobnosti v podobě některých lehce patetických textů nebo méně výrazných melodií, Observatory na jeho kvalitě, otevřenosti a uvěřitelnosti neubírají. Naopak vyniká jeho poselství – pokračovat navzdory všem překážkám. Aeon Station se podařilo nepodlehnout pocitům sklíčenosti či sebelítosti a zdůraznit význam vytrvalosti a naděje v lepší zítřky.

Info

Aeon Station – Observatory
Bandcamp projektu

foto © Ebru Yildiz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace