Články / Recenze

Tripy a monolity (Gravelroad)

Tripy a monolity (Gravelroad)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 23.08.2018

Seatllesští Gravelroad sází poctivé album co jeden až dva roky. A budiž příjemným konstatováním, že ani na novince Mississippi Time nepolevují v nastavených kvalitách a nadále cizelují svůj originální rukopis, posouvají ho dál a dál.

Bylo-li předchozí album Capitol Hill Country Blues temné jako delta Mississippia a pohrávalo si s náladami doom metalu nebo sludge, to aktuální je až překvapivě vzletné, uvolněné. To neznamená, že by to byla nějaká selanka, jen byly odsunuty ohlasy Black Sabbath a Gravelroad vystřelili do vesmíru, vstříc psychedelii. Sedmou studiovku natočili během jednoho týdne, což se pozitivně projevilo na celkové syrovosti, nadto zvukové vlny v jádru stále bluesové nahrávky takřka rozechvívají nohavice.

Dominantou jsou tři monolity, My Baby's Tryin', Demonstar a 149 Delta, které se stopáží pohybují kolem sedmi minut a které se rozvíjejí velmi, velmi pomalu. Už ale nejde o pocit (ach, jak příjemný!) stahování do černého bahna, který byl tak výrazný dříve, rozsáhlé kompozice bluesového kytaristy Juniora Kimbrougha se duchovně hlásí k psychedelickým jamům v duchu Neila Younga a jeho Crazy Horse. Tyhle povznášející výlety, tyhle tripy do jiných vesmírů utkví v posluchači ze všeho nejvíce. Druhou stranou mince jsou krátké songy, jež jako kameny drží hezky při zemi. Get It Right má v sobě zdravou punkovou naštvanost, zatímco Tell Me Twice ženou kupředu pádivá i škobrtavá bicí.

Škoda jen finále. Což o to, skladba Bleeding Well má atmosféru, ale celek táhne spíš do ztracena, než aby byla skutečným vrcholem. Deska dohraje a já pořád čekám, že ještě něco přijde. A ono nic.

Info

Gravelroad – Mississippi Time (Knick Knack, 2018)
web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace