Zprávy / Pozvánky

Trutnovský Jazzinec jde do Finále

Trutnovský Jazzinec jde do Finále

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 18.03.2015

Trutnovský festival Jazzinec o sobě dává vědět stále více, letošní program opět nabídl pestrou paletu nejen jazzových koncertů a Velké finále se chystá na poslední březnovou sobotu. V moderní koncertní síni Společenského a kulturního centra UFFO se opět představí zajímavé hudební projekty. Ostravský Ostrich Quartet loni zvítězil v soutěži Jazz Fruit, kterou pořádá festival Mladí ladí jazz. O tom, že tohle vítězství bylo zasloužené a nikoliv náhodné svědčí i to, že na podzim "pštrosi" získali druhé místo na Festiwale Jelenia Góra. Letos se partička ostravských jazzmanů vydala za studiem do Rakouska (na Anton Bruckner Privatuniversität), kontrabasista Martin Kocián se pak rozhodl pro věhlasnou katowickou Akademii. Koncert v Trutnově je tak ojedinělou příležitostí vidět a hlavně slyšet, jak zní jedna z největších nadějí současného českého jazzu.

Slovenský jazz je na Jazzinci zastoupen poměrně hojně, nebude tedy chybět ani na finálovém večeru. Trumpetista Lukáš Oravec předloni vydal debutové album Introducing Lukáš Oravec, které bylo oceněno cenou Esprit v kategorii Nejlepší jazzové album roku 2013. V Trutnově se představí se svým kvartetem a speciálním hostem, americkým saxofonistou Vincentem Herringem. Vyhledávaný newyorský hudebník má za sebou studia na konzervatoři i tvrdou školu ulice, hrával s řadou jazzových velikánů (za všechny jmenujme třeba Dizzieho Gillespieho, Davida Murraye, McCoy Tynera či Wyntona Marsalise) a jeho diskografie je úctyhodná.


Amparo Sánchez, živelná španělská zpěvačka nedávno hrála v Praze, srdce českých fanoušků si už ale získala mnohem dříve na festivalech United Islands, Colours of Ostrava a Folkové prázdniny v Náměšti. Španělsko-kubánské rytmy zvou k tanci, emancipované texty o vědomí žen zase nutí o zamyšlení. S albem Espiritu del Sol se ponořila do vln mestiza a se svojí modrou kytarou se jistě stane královnou Jazzince.

I Richard Bona, věčně usměvavý basák z Kamerunu se v Česku těší v oblibě. Poctu mu letos vzdají česko-slovenští muzikanti v čele se saxofonistou a flétnistou Michalem Žáčkem společným koncertem. Richard Bona svým hráčským uměním ohromil taková esa jako je Paul Simon, Bobby McFerrin a Joe Zawinul. Jeho nadžánrové hudební rozpětí je fascinující, osciluje mezi jazzem a world music, jeho technika je unikátní a o jeho levé ruce kolují dnes již legendární historky.


Součásti festivalového Finále bude i vyhlášení vítězů fotosoutěže Jazz World Photo. Třicet snímků, které porota vybrala, bude možno zhlédnout v trutnovské galerii, výstava pak bude putovat po světě.

Pokud se chcete po zimě hudebně naladit a navnadit na jaro, určitě si udělejte poslední březnový víkend výlet do Trutnova. Jazzinec je totiž festival, na kterém si snad každý přijde na své. Předpověď na sobotu 28. je totiž jasná: slunce, teplo, jazz.

Info

Jazzinec 2015: Festivalové finále
28. března 2015
SCT UFFO, Trutnov

Ostrich Quartet
Lukáš Oravec Quartet feat. Vincent Herring (usa/sk)
Amparo Sánchez (esp)
Richard Bona (Kamerun/USA) special concert with CZ/SK Band

jazzinec.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Benefiční koncert Hudební ofenziva

redakce 07.10.2022

Peníze vytěžené z koncertu poputují na podporu dvou konkrétních jednotek ukrajinské armády bojujících na východě země.

Folk, funk, jazz. Rachot v říjnu.

redakce 07.10.2022

I když hudba je ryze abstraktní umění, Kuroda dokáže své skladby propojit s příběhy, které účinně podkresluje preciznost a naléhavost rytmické linky.

Ultima Ratio Fest aneb odstíny metalové temnoty v Sonu

redakce 05.10.2022

Ultima Ratio Fest 2022 zanedlouho zaplní brněnské Sono do pošmourných odstínů šedi.

Unsane i Jozef van Wissem v Kabinetu múz

redakce 05.10.2022

Legendární americké těžkotonážní trio Unsane je zpět a v plné síle se valí do Evropy. Vrací se také avantgardní skladatel a loutnista Jozef van Wissem.

Proč zažít Sigur Rós živě

redakce 05.10.2022

Superlativy provázejí většinu recenzí (nejen) letošního turné a ohlasů posluchačů a hudebních kritiků po celém světě.

Kabinet Records ve Fuchsu podruhé

redakce 04.10.2022

Díky přátelským vztahům vznikl i nápad přivézt selekci toho nejzajímavějšího z Kabinet Records do Prahy a uspořádat další koncert.

Gaahls Wyrd, Saor a Gaerea, lahodná chuť temnoty

redakce 04.10.2022

Přijede ikona Gaahl (ex-Gorgoroth, Wardruna ad.) se svou kapelou v doprovodu skotských Saor a nabušených Portugalců Gaerea.

Rachot nabídne superskupiny

redakce 04.10.2022

Hudba skupiny Kutu je zářivým sledem neustálých proměn, k inspiracím patří pentatonické stupnice, které etiopským melodiím dodávají nezaměnitelný tvar.

PSH na Nekonečném turné

redakce 03.10.2022

Po úspěchu PSH Nekonečný příběh v kinech přicházejí tvůrci se společnou Nekonečnou tour filmu a koncertu kapely.

Nylon Jail oslaví dekádu na Cargo Gallery

redakce 02.10.2022

Nylon Jail oslaví dekádu existence vystoupením na Cargo Gallery, koncertem také kapela oficiálně nastartuje Hithit projekt.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace