Články / Seriály / / Turban

Turban #86: Beatoví ďáblové z New Jersey

Turban #86: Beatoví ďáblové z New Jersey

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 04.06.2014

Turban měl nedávno hospodskou debatu s mladým producentem Tokyo Hands při jeho pražské návštěvě na showcase labelu Donky Pitch. Řeč se točila zejména okolo aktuálních tvůrčích přístupů v klubové hudbě, konkrétně pak v současnosti mocně vyhypeovaného zvuku New Jersey Club music.

Tokyo Hands razil svoje rozdělení na producenty a tzv. trackmakery - trackmaker je dle něj člověk doopravdy spjatý s duchem a étosem konkrétní beatové scény, tvoří čistě funkční a jednoduše fungující klubové tracky jako na běžícím pásu (= rychle + v enormním množství) a zbytečně se nezatěžuje dotahováním věcí do vybroušeného konce (což je věc, kterou dělá „producent“.)

Zapálený muzikant to demonstroval na vlastním příkladu – coby Tokyo Hands tvoří jako „producent“, kdežto jeho druhý (a tajný, takže pssst) alias DJ Paypal je čistě trackmakerovský. Rovněž si stěžoval na neupřímnost, kterou cítí z několika dnešních tvůrců, kterým zvuk New Jersey přirostl k uchu, ale zároveň ho vlastně nectí a víceméně „vykrádají“ – na mysli měl zejména norskou dvojku Cashmere Cat a Lido, potažmo Lidův další tajný alias Trippy Turtle (psssst!).


Ti dva vydávají (resp. v případě Cashmere Cata vydávali) na belgickém labelu Pelican Fly, na kterém začínal i další vyznavač Jersey zvuku Sinjin Hawke – a aktuálně tu vypouští své debutové EP Broke City i naducaný beatmaker Nadus. Ten by pak rozhodně spadal do upřímné kategorie poctivých „trackmakerů“, hrdě se hlásících ke svému původu a dělajících především vše pro dobro domovského parketu. Nadus totiž příslušnost a oddanost New Jersey troubí snad v každém skvostném tracku svého debutu – a dokonce celý výtěžek z prodeje EP hodlá věnovat na místní chlapeckou školu v rodném Newarku. Třeba se tam díky němu vyklube další pořádný trackmaker. Nebo producent. Turban si rád poslechne oba dva.

Turban 29.5.2014 Playlist:
813 - Thank You (Mad Decent, 2014)
813 - Prpl Drunc (Mad Decent, 2014)
Nadus - Nwrxk (Pelican Fly, 2014)
Nadus - No Feels (Pelican Fly, 2014)
Nadus - Marriage Proposal (Pelican Fly, 2014)
DJ Tuco - Sweet Talk (self-released, 2014)
Dryman - So Much Love (Meanbucket, 2014)
DJ Paypal - I'm Ready (LuckyMe, 2014)
DJ Paypal - You Got Me (LuckyMe, 2014)
DJ Paypal - Sonnade (LuckyMe, 2014)
Tokyo Hands - Every Night Away (unreleased)
Darq E Freaker - Minger (Numbers, 2014)
Bok Bok - Da Foxtrot (Night Slugs, 2014)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.