Zprávy / Pozvánky

Tweak Bird: bratrská hádka o lepší kamarádku

Tweak Bird: bratrská hádka o lepší kamarádku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.01.2013

Bratrské duo Tweak Bird má to možná nejlepší doporučení ze všech, totiž od samotných Melvins: Dale Crover produkoval jejich první nahrávky a kapela je vzala na bláznivé turné 51/51/51 v říjnu 2012. Bratři Birdové nedávno vydali třetí album Undercover Crops, na kterém mix stoneru, free jazzu, kraut rocku a poctivého rock’n’rollu uhnětli do neotřelého a originálního tvaru. A konečně se dostanou také do Prahy, vystoupí v pondělí 4. února v Klubu 007 Strahov a spolu s nimi zahraje J, nový talent naší domácí alternativně písničkářské scény.

www.tweakbird.com
www.bandzone.cz/j

Bratři Ashton (bicí) a Caleb (kytara) Birdové si svoje sourozenecké soupeření přenesli i do muziky. Z jejich hudby jde podobný pocit jako z bratrské hádky o lepší kamarádku. Snad i proto vystupují pořád jen ve dvou – nikdo další by se k nim nehodil a asi ani nevydržel. Pontiak jistě rozumějí. Jako dvojice jsou Tweak Bird rovnocenní; kytara a bicí v jedné linii, se stejnou důležitostí. Zpívají oba a nejlépe najednou, tady možná začínejme hledat styčné body s předky s Melvins. Podivný smysl pro humor a všudypřítomná ironie zase trochu odkazují k jiné “bratrské” dvojici, Genovi a Deanu Weenovým alias Ween. Hrubou silou se Tweak Bird trochu podobají Big Business, ostatně s nimi stejně s Melvins odehráli spoustu společných koncertů. Hned po vydání jejich prvního EP Reservations si je na turné vzali Tool.

Debut voní kalifornským sluncem a svobodou, úderné songy zasahují s nečekanou spolehlivostí, hitové refrény na koncertech rozbíjejí vlny vazeb. Novinka Undercover Crops je trochu složitější. Pouhých sedm skladeb (někdy je deska označována jako EP) je třeba projet několikrát, Tweak Bird tady všechny vlivy smíchali do mnohem originálnějšího zvuku než dřív, občas album ovládne až zlověstná atmosféra, něco se děje. Vypadá to, že Tweak Bird pomalu dospívají, ale naživo je to pořád stejná legrace a čirý „výplach“. Z dvouminutových songů se zapamatovatelnými slogany se na pódiu stávají nebezpečná monstra. Divoká jízda na hladině Calebových vazeb je doprovázená Ahtonovou bicí kanonádou, Tweak Bird živě jsou orkán.

  • Jakub Jirásek jinak hraje s kapelou The Limes, ale hlavně také píše křehké, avšak jasně sebevědomé písně, jež vydává pod logickým jednopísmenným pseudonymem. „Jéčko“ má zatím na kontě jeden singl a dvě EP – např. to poslední (Cold Cold Nights) je zdarma ke stažení na jeho bandcampovém profilu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na pražský PAF ve Studiu Hrdinů přijede Klein a Taran

redakce 17.09.2019

Hudba londýnské hudebnice Klein je založená na kolážovitém skládání vlastních vokálů, zvuků a instrumentací.

Punkrocková parta Counterfeit. znovu v Praze

redakce 16.09.2019

Na punkrockových Counterfeit. z Londýna není nic umělého. Ostatně to dokazuje už ironický název kapely, který v překladu znamená padělek.

Terénní nahrávky, kompozice a LOM

redakce 15.09.2019

Od skladeb o netopýrech přes polymetrický imaginární folklór až k podvodním kulturám.

Ghostemanův hororový svět ve Foru Karlín

redakce 15.09.2019

Milovník black metalu a hip-hopu tvoří hudbu, která si bere ty nejdrsnější klišé z těchto žánrů.

Noc otevřených ateliérů již tento víkend v Invalidovně

redakce 12.09.2019

Noc otevřených ateliérů a uměleckých studií v západním křídle unikátního barokního areálu pražské Invalidovny.

Čirá dekadence Imperial Triumphant

redakce 12.09.2019

Nasadit si zlaté masky a žít ve světě falešného, odporného luxusu.

Aaron Turner v Jednotě

redakce 11.09.2019

Jedna z největších osobností alternativních mutací tvrdé kytarové hudby Aaron Turner a mimořádná šance zažít naživo jeho sólové vystoupení.

Zrní pokračují v havlovském projektu

redakce 11.09.2019

Hudebníci u příležitosti výročí třiceti let svobody plánují koncerty na místech spojených s osobností Václava Havla.

Heartnoize oznamují silný podzim v čele s black midi

redakce 10.09.2019

Black midi, Pelican, festival Alternativa i Petbrick. Všechny odstíny alternativy.

Chapeau Rouge slaví 100 let

redakce 10.09.2019

V roce 1919 se poprvé otevřely dveře do tehdejšího miniaturního salónku klubu Chapeau Rouge...