Články / Offtopic / / Movie/dox

Ubít schématy (Zlo s lidskou tváří)

Ubít schématy (Zlo s lidskou tváří)

Jakub Kurnas | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.06.2019

Proces se sériovým vrahem Tedem Bundym se stal v sedmdesátých letech prvním živě přenášeným soudním přelíčením americké historie. Mladý, charismatický student práva si příjemným vystupováním získaval sympatie diváků, přesto byl nakonec za třicet prokázaných vražd odsouzen k smrti. Režisér Joe Berlinger zpracoval příběh pro Netflix jako čtyřdílný dokumentární seriál, pro kina ale vytvořil přístupnější produkt, hraný film Zlo s lidskou tváří. V něm sleduje Bundyho osud netradičně z perspektivy jeho snoubenky Liz.

Zajímavý úhel pohledu zůstává jenom marketingovým lákadlem. Snímek popisuje vztah Teda a Liz od počáteční zamilovanosti až po závěrečné setkání před Bundyho popravou, dělá to ale povrchně a sterilně. Retrospektivně vystavěný scénář rychle sklouzává ke klišé a drží se až do konce. Chytlavá sedmdesátková hudba jako by zdůrazňovala, že vášeň může oslepit každého: Liz je silná matka, která se prostě zamilovala do špatného muže, tím jakékoliv další vysvětlení končí, i sled jejích emočních posunů je předvídatelný. Psychologickou zápletku doplňují kriminálnější pasáže, Bundy se dostává do vězení a film vrcholí soudním procesem. Části mapující Bundyho dopadení brzdí vypravěčská nepřehlednost, děj postrádá napětí.

Bundyho ztvárnil Zac Efron, o jehož výkonu lze ve světle dobových záběrů doprovázejících závěrečné titulky pochybovat. Opravdový Bundy sice mluví rozumně a učesaně, ale je na něm něco znepokojivě divného. Efronova postava svéráz nemá, působí jako průměrný americký frajírek, který je trochu namyšlený, ale jinak obyčejný. Z hvězdného obsazení, které tvoří i Lily Collins, Jim Parsons (Teorie velkého třesku) nebo Haley Joel Osment (Šestý smysl), vyčnívá jen John Malkovich. Ostatní postavy jsou unylé a bez charakteru, jako by byly jen kulisou pro hlavní dvojici.

Zlo s lidskou tváří charakterizuje neoriginalita, film láme psychologii postav do předem daných formiček a zajímavé téma je ubito rigidními scenáristickými schématy. Snímek demonstruje, jak špatně se dá podat zajímavý příběh, z něhož ve finále zůstane pouze další pohádka pro dospělé...

Info

Zlo s lidskou tváří
režie: Joe Berlinger, 2019
web distributora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Staříci na cestě

redakce 21.10.2019

Nový český film, který měl být v hlavní soutěžní sekci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, tedy podle části tamního publika. Vskutku?

Pod plechem trumpet (Brasslands)

redakce 09.10.2019

Filmový dokument Brasslands hledá na přehlídce dechové hudby Guča, co všechno může ležet pod povrchem bujarého festivalového veselí.

Když bolí každý přešlap (Tiché doteky)

redakce 02.10.2019

Nejvýraznější český film v programu letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech? ptali se nahlas někteří diváci už na začátku července.

Vtedy u Tarantina (Once Upon a Time in Hollywood)

redakce 25.08.2019

Námet znie veľmi komplexne a každý si predstaví rozmanitý príbeh, ktorý sa z postáv hraných hviezdami najvyššej hollywoodskej kvality môže vykľuť. No...

Poloboh, Lucifer alebo len obyčajný človek? (Diego Maradona)

redakce 29.07.2019

Film neháji žiaden z Maradonových excesov a prešľapov, nesnaží sa v divákovi vyvolať pocity súdržnosti s jeho osudom, taktiež ho nezhadzuje.

Karlovarské dvojhránky (Takové krásné šaty)

redakce 11.07.2019

Z kolonády do kina, ročník 2019 - část první: nový cinefilský dezert britského režiséra Petera Stricklanda.

Málo beatů (Beats)

redakce 11.07.2019

Beats dobře pracuje s humorem, podtrženým kouzelnou skotskou angličtinou, a vyniká skvělým vizuálním zpracováním. Výprava je vypiplaná, perspektivu mnoha záběrů dotvářejí skvělé graffiti.

Za hokejem do Maroka a putování krajinou bez života (MFF KV)

redakce 02.07.2019

Důmyslně nakládat s pocity a mezilidskými vztahy se povedlo Caseymu Affleckovi, který ve Varech představil drama Světlo mého života.

Korzo #3: Vzpomínky a paraziti

redakce 01.07.2019

S Richardem Lowensteinem, režisérem filmu Mystify Michael Hutchence, jsme se potkali právě po projekci dokumentu o Formanovi a na něj taky hned několikrát přišla v hovoru řeč.

Korzo #2: Latino triky a australská hvězda

redakce 30.06.2019

Jedno z velkých očekávání a dlužno dodat že naplněné – snímek Richarda Lowensteina věnovaný Michaelu Hutchencovi, jedné z největších australských rockových hvězd a frontmanovi skupiny INXS.