Články / Offtopic / / Movie/dox

Ubít schématy (Zlo s lidskou tváří)

Ubít schématy (Zlo s lidskou tváří)

Jakub Kurnas | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.06.2019

Proces se sériovým vrahem Tedem Bundym se stal v sedmdesátých letech prvním živě přenášeným soudním přelíčením americké historie. Mladý, charismatický student práva si příjemným vystupováním získaval sympatie diváků, přesto byl nakonec za třicet prokázaných vražd odsouzen k smrti. Režisér Joe Berlinger zpracoval příběh pro Netflix jako čtyřdílný dokumentární seriál, pro kina ale vytvořil přístupnější produkt, hraný film Zlo s lidskou tváří. V něm sleduje Bundyho osud netradičně z perspektivy jeho snoubenky Liz.

Zajímavý úhel pohledu zůstává jenom marketingovým lákadlem. Snímek popisuje vztah Teda a Liz od počáteční zamilovanosti až po závěrečné setkání před Bundyho popravou, dělá to ale povrchně a sterilně. Retrospektivně vystavěný scénář rychle sklouzává ke klišé a drží se až do konce. Chytlavá sedmdesátková hudba jako by zdůrazňovala, že vášeň může oslepit každého: Liz je silná matka, která se prostě zamilovala do špatného muže, tím jakékoliv další vysvětlení končí, i sled jejích emočních posunů je předvídatelný. Psychologickou zápletku doplňují kriminálnější pasáže, Bundy se dostává do vězení a film vrcholí soudním procesem. Části mapující Bundyho dopadení brzdí vypravěčská nepřehlednost, děj postrádá napětí.

Bundyho ztvárnil Zac Efron, o jehož výkonu lze ve světle dobových záběrů doprovázejících závěrečné titulky pochybovat. Opravdový Bundy sice mluví rozumně a učesaně, ale je na něm něco znepokojivě divného. Efronova postava svéráz nemá, působí jako průměrný americký frajírek, který je trochu namyšlený, ale jinak obyčejný. Z hvězdného obsazení, které tvoří i Lily Collins, Jim Parsons (Teorie velkého třesku) nebo Haley Joel Osment (Šestý smysl), vyčnívá jen John Malkovich. Ostatní postavy jsou unylé a bez charakteru, jako by byly jen kulisou pro hlavní dvojici.

Zlo s lidskou tváří charakterizuje neoriginalita, film láme psychologii postav do předem daných formiček a zajímavé téma je ubito rigidními scenáristickými schématy. Snímek demonstruje, jak špatně se dá podat zajímavý příběh, z něhož ve finále zůstane pouze další pohádka pro dospělé...

Info

Zlo s lidskou tváří
režie: Joe Berlinger, 2019
web distributora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace