Články / Offtopic / / Komix

Ňuchňací zvířátka na zabíjení (MY3)

Ňuchňací zvířátka na zabíjení (MY3)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.10.2014

Hledá se…
středně velký pes - hnědý kříženec labradora, přátelský & dobromyslný, slyší na jméno „Lump“. Odměna za jakoukoliv informaci. Telefon: 555-2314.

Klasika. Kdo by neznal příběhy, kdy se zvířátka vydají na cestu za svými páníčky domů, zažijí spoustu dobrodružství a přes všechny útrapy to dobře dopadne. Ať už jde o nestárnoucí Neuvěřitelnou cestu (1993) nebo polodementní Lassie (2005), jsou to příběhy, které chytnou za srdce a Grant Morrison to ví. Vzal koncept pohádky pro desetileté a přetavil ho v napínavý střet pokusných zvířat s vládou, která je propojila s kybernetickými obleky a vycvičila v zabíjecí stroje. Dějově přímočará linka nešetří akcí, ale také stíhá sdělit morální poselství. Emocionální dopad zrady a úniku se na zvířátkách podepisuje neshodami v týmu, a to i díky nejasnému cíli „Jít dom“. Strohé zvířecí dialogy (nečekejte sonety od Shakespeara) jsou často úsměvné, ale i mrazivě úsporné, především během akčního inferna, které rozpoutá snaha o jejich zpacifikování.

Ztratila se…
Čiperka je zrzavá žíhaná kočka s bílým čumáčkem a bílým koncem ocásku. Naposledy viděna před prádelnou na Belltowerské ulici. S jakýmikoliv informacemi prosím volejte Carlu na 555-3899. Díky.

Už jen grafická stránka ukazuje, o jak ojedinělý počin se jedná. Kreslíř Frank Quitely dělal s Grantem Morrisonem na nám známém Supermanovi, Batmanovi nebo New X-Men, ale MY3 jsou vizuálním šperkem, korunovačním klenotem celé spolupráce. Jednoduchá, přesto originální/geniální zápletka poskytla tvůrcům prostor pro experimenty ve ztvárnění zvířecího boje. Vnímání času je u zvířat jiné. Pomalejší, kór reagují a pohybují se mnohem rychleji. Morrison s Quitelym přestávají pracovat se stránkou jako s dvourozměrným povrchem. Panely nejsou jen naplocho, ale pootočeny v různých úhlech nebo jednoduše skládány na sebe. Na malých políčcích můžeme například během sekvence kočičího boje sledovat deformaci lidského těla malými kovovými jehlami a pod ně je položen větší obraz celkového děje i se zvířecím útočníkem. Morrison ostatně v bonusových materiálech uvádí: „Tohle nejsou žádná muchlovací zvířátka, tahle se s tím neserou, vašnosto! Vyskakovací panely zachycují zranění po zásahu ve forenzních detailech. Propukne zvuk. Detaily na reakce zvířat, čmuchající nosy. Dým atd. Všechno klouže a posouvá se v bílých hlubinách stránky. Ať si Hollywood zkusí kopírovat tuhle parádu.“ Takzvané vyskakovací stránky se zde objevily poprvé a skutečně vypadají neuvěřitelně.

Ztratil se králík…
Pomůžete nám najít Piráta? Je bílý a na oku má hnědý flek. Rád jí salát a mrkvičky. Děkujeme Johnny a CLAIRE. (Volejte pls paní Mortimerová: 5556783)

Místy až kubistické zobrazení událostí lze dlouze studovat. Obdivovat detaily a promyšlenost struktury. Není to ani tak komiks ke čtení jako spíš ke vstřebání. Síly obrazů. Poselství.

Speciální edici, kterou BB/Art vydal ve výborném překladu Dareka Šmída, by moc slušela pevná vazba. Bonusové materiály jsou bohaté, 10 nových stran vetknutých přímo do příběhu. 25 stran náčrtků (!) a povídání o grafice, sekvenci bojových scén i originálním rozvržení. V rámci našich luhů a hájů rozhodně jeden z nejlepších komiksů letošního roku.

Info

Grant Morrison, Frank Quitely - MY3 (BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3026

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace