Články / Offtopic / / Komix

Ňuchňací zvířátka na zabíjení (MY3)

Ňuchňací zvířátka na zabíjení (MY3)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.10.2014

Hledá se…
středně velký pes - hnědý kříženec labradora, přátelský & dobromyslný, slyší na jméno „Lump“. Odměna za jakoukoliv informaci. Telefon: 555-2314.

Klasika. Kdo by neznal příběhy, kdy se zvířátka vydají na cestu za svými páníčky domů, zažijí spoustu dobrodružství a přes všechny útrapy to dobře dopadne. Ať už jde o nestárnoucí Neuvěřitelnou cestu (1993) nebo polodementní Lassie (2005), jsou to příběhy, které chytnou za srdce a Grant Morrison to ví. Vzal koncept pohádky pro desetileté a přetavil ho v napínavý střet pokusných zvířat s vládou, která je propojila s kybernetickými obleky a vycvičila v zabíjecí stroje. Dějově přímočará linka nešetří akcí, ale také stíhá sdělit morální poselství. Emocionální dopad zrady a úniku se na zvířátkách podepisuje neshodami v týmu, a to i díky nejasnému cíli „Jít dom“. Strohé zvířecí dialogy (nečekejte sonety od Shakespeara) jsou často úsměvné, ale i mrazivě úsporné, především během akčního inferna, které rozpoutá snaha o jejich zpacifikování.

Ztratila se…
Čiperka je zrzavá žíhaná kočka s bílým čumáčkem a bílým koncem ocásku. Naposledy viděna před prádelnou na Belltowerské ulici. S jakýmikoliv informacemi prosím volejte Carlu na 555-3899. Díky.

Už jen grafická stránka ukazuje, o jak ojedinělý počin se jedná. Kreslíř Frank Quitely dělal s Grantem Morrisonem na nám známém Supermanovi, Batmanovi nebo New X-Men, ale MY3 jsou vizuálním šperkem, korunovačním klenotem celé spolupráce. Jednoduchá, přesto originální/geniální zápletka poskytla tvůrcům prostor pro experimenty ve ztvárnění zvířecího boje. Vnímání času je u zvířat jiné. Pomalejší, kór reagují a pohybují se mnohem rychleji. Morrison s Quitelym přestávají pracovat se stránkou jako s dvourozměrným povrchem. Panely nejsou jen naplocho, ale pootočeny v různých úhlech nebo jednoduše skládány na sebe. Na malých políčcích můžeme například během sekvence kočičího boje sledovat deformaci lidského těla malými kovovými jehlami a pod ně je položen větší obraz celkového děje i se zvířecím útočníkem. Morrison ostatně v bonusových materiálech uvádí: „Tohle nejsou žádná muchlovací zvířátka, tahle se s tím neserou, vašnosto! Vyskakovací panely zachycují zranění po zásahu ve forenzních detailech. Propukne zvuk. Detaily na reakce zvířat, čmuchající nosy. Dým atd. Všechno klouže a posouvá se v bílých hlubinách stránky. Ať si Hollywood zkusí kopírovat tuhle parádu.“ Takzvané vyskakovací stránky se zde objevily poprvé a skutečně vypadají neuvěřitelně.

Ztratil se králík…
Pomůžete nám najít Piráta? Je bílý a na oku má hnědý flek. Rád jí salát a mrkvičky. Děkujeme Johnny a CLAIRE. (Volejte pls paní Mortimerová: 5556783)

Místy až kubistické zobrazení událostí lze dlouze studovat. Obdivovat detaily a promyšlenost struktury. Není to ani tak komiks ke čtení jako spíš ke vstřebání. Síly obrazů. Poselství.

Speciální edici, kterou BB/Art vydal ve výborném překladu Dareka Šmída, by moc slušela pevná vazba. Bonusové materiály jsou bohaté, 10 nových stran vetknutých přímo do příběhu. 25 stran náčrtků (!) a povídání o grafice, sekvenci bojových scén i originálním rozvržení. V rámci našich luhů a hájů rozhodně jeden z nejlepších komiksů letošního roku.

Info

Grant Morrison, Frank Quitely - MY3 (BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3026

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace