Články / Offtopic / / Komix

Ňuchňací zvířátka na zabíjení (MY3)

Ňuchňací zvířátka na zabíjení (MY3)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.10.2014

Hledá se…
středně velký pes - hnědý kříženec labradora, přátelský & dobromyslný, slyší na jméno „Lump“. Odměna za jakoukoliv informaci. Telefon: 555-2314.

Klasika. Kdo by neznal příběhy, kdy se zvířátka vydají na cestu za svými páníčky domů, zažijí spoustu dobrodružství a přes všechny útrapy to dobře dopadne. Ať už jde o nestárnoucí Neuvěřitelnou cestu (1993) nebo polodementní Lassie (2005), jsou to příběhy, které chytnou za srdce a Grant Morrison to ví. Vzal koncept pohádky pro desetileté a přetavil ho v napínavý střet pokusných zvířat s vládou, která je propojila s kybernetickými obleky a vycvičila v zabíjecí stroje. Dějově přímočará linka nešetří akcí, ale také stíhá sdělit morální poselství. Emocionální dopad zrady a úniku se na zvířátkách podepisuje neshodami v týmu, a to i díky nejasnému cíli „Jít dom“. Strohé zvířecí dialogy (nečekejte sonety od Shakespeara) jsou často úsměvné, ale i mrazivě úsporné, především během akčního inferna, které rozpoutá snaha o jejich zpacifikování.

Ztratila se…
Čiperka je zrzavá žíhaná kočka s bílým čumáčkem a bílým koncem ocásku. Naposledy viděna před prádelnou na Belltowerské ulici. S jakýmikoliv informacemi prosím volejte Carlu na 555-3899. Díky.

Už jen grafická stránka ukazuje, o jak ojedinělý počin se jedná. Kreslíř Frank Quitely dělal s Grantem Morrisonem na nám známém Supermanovi, Batmanovi nebo New X-Men, ale MY3 jsou vizuálním šperkem, korunovačním klenotem celé spolupráce. Jednoduchá, přesto originální/geniální zápletka poskytla tvůrcům prostor pro experimenty ve ztvárnění zvířecího boje. Vnímání času je u zvířat jiné. Pomalejší, kór reagují a pohybují se mnohem rychleji. Morrison s Quitelym přestávají pracovat se stránkou jako s dvourozměrným povrchem. Panely nejsou jen naplocho, ale pootočeny v různých úhlech nebo jednoduše skládány na sebe. Na malých políčcích můžeme například během sekvence kočičího boje sledovat deformaci lidského těla malými kovovými jehlami a pod ně je položen větší obraz celkového děje i se zvířecím útočníkem. Morrison ostatně v bonusových materiálech uvádí: „Tohle nejsou žádná muchlovací zvířátka, tahle se s tím neserou, vašnosto! Vyskakovací panely zachycují zranění po zásahu ve forenzních detailech. Propukne zvuk. Detaily na reakce zvířat, čmuchající nosy. Dým atd. Všechno klouže a posouvá se v bílých hlubinách stránky. Ať si Hollywood zkusí kopírovat tuhle parádu.“ Takzvané vyskakovací stránky se zde objevily poprvé a skutečně vypadají neuvěřitelně.

Ztratil se králík…
Pomůžete nám najít Piráta? Je bílý a na oku má hnědý flek. Rád jí salát a mrkvičky. Děkujeme Johnny a CLAIRE. (Volejte pls paní Mortimerová: 5556783)

Místy až kubistické zobrazení událostí lze dlouze studovat. Obdivovat detaily a promyšlenost struktury. Není to ani tak komiks ke čtení jako spíš ke vstřebání. Síly obrazů. Poselství.

Speciální edici, kterou BB/Art vydal ve výborném překladu Dareka Šmída, by moc slušela pevná vazba. Bonusové materiály jsou bohaté, 10 nových stran vetknutých přímo do příběhu. 25 stran náčrtků (!) a povídání o grafice, sekvenci bojových scén i originálním rozvržení. V rámci našich luhů a hájů rozhodně jeden z nejlepších komiksů letošního roku.

Info

Grant Morrison, Frank Quitely - MY3 (BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3026

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace