Články / Reporty

„Udělejte zvuuuk!“ (Raveyard Festival)

„Udělejte zvuuuk!“ (Raveyard Festival)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 16.08.2021

„Modlím se za každého, kdo jede ve třiceti stupních cesty po D1. To je na metál,“ říká mi známý, když rozebíráme čtyřhodinovou cestu do Boskovic. Ani kultura není zadarmo, a to je dobře. Užívejme, dokud to jde.

Po zkušebním nultém ročníku se loni partičce Mindicted Crew potvrdilo, že i v Boskovicích má taneční hudba své místo. Bodejť by neměla, když vás chrání zdi Panského dvora a večerka je o druhé ranní. Aktuální UK bass, grime, drill a drum and bass a velká stage na nádvoří pod sluneční palbou v kontrastu plně obsazených arkád historické budovy. Skvělé místo. Za mixem zrovna točil Inphy z labelu Ty Nikdy – má přehled, ví, kdy vytáhnout 58G, Skeptu nebo Paina a vkusně je proplést. Slyšet Integrity od JME protnuté neurohopovým beatem, zatímco pijete mix becherovky s borovičkou vedle obrazu Bonaparta zdolávajícího Alpy s Makapansgatským oblázkem místo obličeje (od Milana Mikulaštíka), má své osobité kouzlo. Zbylé dvě stage uvnitř budovy se připravovali na večerní rychtu.

Za Mustaffy a Tubse bylo na podiu i pod ním dvakrát tolik dobré nálady. První test majku prošel, byť bylo občas těžko rozpoznat, co se v Tubsově kulometné kadenci skrývá. Vystřídal je DJ Casablanka z Opaku Dissu, který připravil půdu pro svitavské souputníky. O půl hodiny později si Raveyard užíval prvního headlinera. „Udělejte zvuuuk!“ halekal ASAP Jarda ikonicky hlubokým hlasem. Don Chain si hlídal fábku ve své tracku a Young Lvíše vykrejval letící petku. Žádné velké prostoje, jen nekonečný hype. „Takhle vypadajó moravské zábavy, dáme si svinstvo,“ sázela trapová banda jednu hlášku za druhou. I přesto si zachovali profesionální tvář – co se zvuku a celkového výstupu týče, bylo vše doladěné a pohlídané. Track Stop Time z produkce Dryman/Soulcox byl hozenou rukavicí Glebovi, který se za soumraku pustil do grimeové hry. Svou intenzivní flow skákající do svižných dnb synkop udržoval publikum ve varu, i když byl na podiu pohybově velmi strohý, jako by veškerý cit pro rytmus soustředil pouze a přímo do slov.

S koncem Glebova setu se festival přesunul od UK bass a rapu k čisté drumandbassové párty. Akira si pod noční oblohou pohrával se skočným jump-upem, na druhé stagi zas Heft s Towiem tavili zdi hutným neurofunkem. O malou chillout stage pečovali Don Pedropoulos, Amma s klidnějšími groovy. Překvapením byla audiovizuální showcase ostravského labelu Sinful Maze, který zvukově kroužil kolem techstepu, až tvrdého crossbreedu. Pod stroboskopem kolem pódia bylo nataženo průsvitné plátno, na kterém běžela projekce, zatímco lidi divoce stepovali pod stagí. Černý kůň večera. Kdo myslel, že půjde po druhé ranní domů, byl naivní, nebo zapomněl na gulinu. Jelo se až do rána.

Boskovická tancovačka vykročila správnou nohou bez přešlapů. Na velké lunaparky ani vyprahlé plošiny s neosobním tržištěm se tady nehraje, ale na kamarádskou party s dramaturgickým potenciálem, prostředím, jež odvane veškeré neduhy světa, a blízkost, kterou potřebujeme víc než kdy předtím, to ano.

Info

Raveyard Festival
14. 8. 2021 Panský dvůr, Boskovice

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace