Zprávy / Pozvánky

Ultima Ratio Fest aneb odstíny metalové temnoty v Sonu

Ultima Ratio Fest aneb odstíny metalové temnoty v Sonu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 05.10.2022

Ultima Ratio Fest 2022 zanedlouho zaplní brněnské Sono do pošmourných odstínů šedi a to rovnou s pěti kapelami. Svou třicetiletou kariéru oslaví portugalští vlci Moonspell , kteří vydali už třináct alb. Moonspell vedení charakteristickým hlasem Fernanda Ribeira do čtvrté dekády i přes svůj věk vstupují stále jako ambiciózní těleso nehledící na cokoli jiného než na svůj vlastní hudební vývoj. Doplní je Insomnium, jejichž tvorba je silně prodchnuta estetikou doom metalu a pětice z Joensuu se ráda zaobírá tématy temnoty, smutku, ztrát, bolesti i přírody. Melodeathová šestice s tesklivým a nezaměnitelným melancholickým soundem umně vybalancovává misky vah nakažlivé hitovosti až na hranici kýče a zároveň kreativní kapely, která zapáleně – nyní v kvartetu – tvoří hudbu se silným emotivním nábojem.

Ani Borknagar nejsou na scéně žádnými nováčky. Formací prošli členové snad všech význačných norských kapel (Immortal, Dimmu Borgir, Gorgoroth, Ulver, Enslaved, Arcturus ad.) a je jednou z těch, která má podíl na rozvinutí severského black metalu a jeho oproštění se od klasické podoby do směrů pod štítky viking, pagan, psychedelic či folk. Kapelu postavenou na dvou výtečných hlasech definují až hardrockově znějící melodie, naprosto jedinečnou atmosféru si s sebou Borknagar nesou ale po celou existenci, kdy množství jejich už typicky vrstvených aranží prochází mrazivé bouře, kde se ke slovu dostává i blackový krákor. Přestože finští Wolfheart jsou především melancholici, jejich skladby mají odpich, a často jsou až překvapivě tvrdé a srší z nich nespoutanost a opuštěnost finských krajin. Eklektický balíček doplňují Hinayana, kterým jejich poslední EP Death of the Cosmic (Napalm Records) jim vyneslo titul odkrytí jednoho z nejlépe střežených metalových tajemství Ameriky.

Info

Ultima Ratio Fest 2022
9. 10. 2022
Sono, Brno
fb event

foto © Kubuthor

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Madhouse Express lákají klipem na koncert v Planetáriu

redakce 26.11.2022

Naživo skvěle fungující kooperace psychedelické tvorby Madhouse Express s 8K projekcemi převážně vesmírných motivů.

Závěr roku s Jednotou

redakce 24.11.2022

Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace