Články / Reporty

Umělá krev, pot a slzy rozkoše: Freak Show Brno

Umělá krev, pot a slzy rozkoše: Freak Show Brno

Minka Dočkalová | Články / Reporty | 03.04.2022

Poslední březnový pátek hostila brněnská Melodka akci, která pro tento typ prostoru není obvyklá – do klubu zavítali příznivci výstředního a stali se součástí Freak Show, slibující relativně bohatý zahraniční i tuzemský program. Avizován byl minimálně dresscode „all black“, většina účastníků si ale s kostýmy vyhrála a šlo tak o bohatou přehlídku excentrických oděvů a doplňků, síťovanými punčochami počínaje, komplexnějšími latexovými modely konče. Organizaci měla na svědomí tvůrčí skupina obscurefreaks.cz, která něco podobného nepořádala poprvé a pravděpodobně ani naposledy.

Program byl sestaven s citem, postupně gradoval a elegantně se vyhnul pachuti nevkusu. Večerem provázela zkušená performerka Lucy BladeRain, sladěná do fialových barev odkazujících na vizuál akce. O půl deváté představil schopnost pracovat s provazy rigger George Rope s modelkou Alexinropes, kteří prostřednictvím shibari art performance vyladili publikum do lehce excitované nálady. Rigger s plynovou maskou na obličeji velmi hravě interagoval s modelkou a celé to působilo živě a spontánně. Navázala exhibice burlesky Dark Ophelie, která se nazývá upíří královnou, a ve svém projevu na vampirismus přímo odkazuje, když rituálně upíjí z poháru naplněného karmínově rudou tekutinou představující krev. Expresivní tanec, který vedl k částečnému obnažení modelky, vyvolal v publiku nadšený potlesk.

Členka týmu obscurefreaks.cz, riggerka Aoki Gahara, přistoupila ke kompozici svého čísla nekonformně. Už nástup na stage byl originální: dva muži nahoře bez, s masivní bambusovou tyčí položenou na ramenech, vynesli performerku na podium – držela se rukama a nohama a celá scéna působila rituálně. Aoki měla kolem těla rafinovaně navázané provazy, pomocí nichž pak rozehrála taneční shibari show. Vrcholem bylo její přivázání se na bambusovou tyč tak, že levitovala nad zemí, a zatímco se otáčela na závěsném bodu, předváděla publiku další choreografii. Celé to působilo uvolněně, mělo to až lehkost improvizace, ale současně bylo patrné, že riggerka ví, co dělá, a jednotlivé kroky jsou předem naplánované.

Posledním nehudebním bodem programu byl striptýz goth/fetish modelky LilitheAlice, která si na stage přivedla druhou ženu, se kterou v průběhu programu interagovala, sváděla ji a celé vystoupení tak minimálně zpočátku působilo ne jako explicitní obnažování, ale jako hra, která se odehrává v soukromí, doma, s určitou míry intimity a soukromí.

Po čtyřech výrazně vizuálních číslech následovala hudební část, kdy si přihlížející, dosud spíše v pasivní roli, mohli vybít nastřádané napětí a emoce prostřednictvím tance. Rakouská představitelka rap-ravové scény Jo Hysteria přinesla do sálu všem srozumitelné, nekomplikované rytmy a společně se svým DJem na vlně pulsujících beatů vyprovokovali publikum k živelné interakci. Ein, zwei, polizei, drei wier, grenadier, fünf, sechs alte hex´, sieben, acht, gute nacht! Dobrou noc však popřát nestačilo, neboť program sliboval ještě slovenského queer umělce, který si říká Slaytiiina, za doprovodu Emy Lacové a Mad Maxe. A kdo ani potom neměl dost, mohl se dosytit na afterparty s DJs.

Prostor Melodky nepatří mezi největší. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud tu hraje dobrá kapela, není k hnutí. Freak Show zaujala relativně velké publikum, což svědčí o dobrém promu i kvalitní organizaci. V sále bylo našlapáno, a jelikož, nepočítám-li DJ´s, byl program minimálně z poloviny spíše vertikální než horizontální (tanec i shibari se z části odehrávalo na zemi či pod podiem), bylo těžké vybojovat důstojné místo. Někteří z návštěvníků tak zůstali v barové části klubu nebo přihlíželi provozu dobře vybaveného BDSM koutku s profi dominami v zadním prostoru sálu. Chvílemi se zdálo, že v prvních řadách stojí více jedinců s objektivy než těch bez, a v křížové palbě bylo skoro nemožné pořídit snímek, na němž se nenachází jiný fotograf. Vědět to, nejspíš bych aparát nechala doma. Méně fotografů, vyšší podium a snad i větší prostor či omezení kapacity jsou faktory, které by příštímu ročníku jistě prospěly.

Na Freak Show navazoval o den později event s názvem Freak Night, který nabídl individuálnější program: organizátoři přichystali čtyři tematické workshopy, které se věnovaly akupresurním bodům, liquid latexu, spankingu i oblíbenému shibari. Součástí komornější události byla možnost zdravotní prohlídky (www.rozkosbezrizika.cz).

Info

Freak Show Brno
25. 3. 2022 Melodka, Brno

foto © Minka Dočkalová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mé dojetí se tady snadno ztratí (Low)

Jiří Přivřel 14.05.2022

Low na svém aktuálním turné srdce Evropy míjejí, já zase minul jejich pražský koncert před třemi roky v Meetku. Bylo to v létě, byl jiný program, dodnes lituji. Z letošní…

GusGus každému z nás

Tomáš Kouřil 10.05.2022

Zastávky na turné GusGus k poslednímu albu se brněnská Fléda dočkala skoro až rok poté, co deska Mobile Home vyšla. Stálo to za to?

Letmé, a intenzivní (Donaufestival)

Bára Jurašková 10.05.2022

Dvouhodinový dialog s publikem za sebou nechal kromě hudební vzpomínky hlavně chuť nepřehlédnutelné, bezpodmínečné laskavosti. Hyperpopová diva nutí publikum šílet...

Mnohorozměrná Róisín Murphy

Akana 05.05.2022

Myslím, že takhle komplexní, propracovanou a zároveň bezprostřední a oduševnělou show jsem naposledy zažil před čtyřmi lety u Davida Byrnea...

Zkrocený temperament Céu

Akana 01.05.2022

Písně, v nichž Céu kombinuje brazilské tradiční rytmy s popem, jazzem nebo elektronikou, nejsou stavěné pro hlučné arény.

Král pouštního blues (Mdou Moctar)

Jiří V. Matýsek 29.04.2022

Je to oprávněné, není to oprávněné, těžko říct. Našlápnuto Mdou Moctar vážně má. V MeetFactory hrál v české premiéře.

Sharpe 2022: O tom, co ti chci říct...

Michal Pařízek 25.04.2022

Skvělý songwriting, úžasný hlas a hlavně nefalšovaná radost z možnosti po několika velmi těžkých měsících být znovu před publikem. Silná místa, i ta slabší, rovnováha.

Tempo lidských strojů (Nitzer Ebb & co.)

Michal Smrčina 24.04.2022

McCarthy si v černém obleku, košili a brýlích udržuje výraz cynického kazatele, který neztrácí nadšení z dob, kdy začínali.

Nová zostava, rovnaké čaro (Billy Barman)

Ema Klubisová 23.04.2022

V sále zavládlo ticho a na tri a pol minúty publikum prevzalo rolu speváka, zatiaľ čo Juro hral.

Fanúšik je kamarát (Tommy Cash)

Ema Klubisová 10.04.2022

O pár minút na to sa rozsvietili červené svetlá a po krátkom potlesku a skandovaní sa ukázala aj estónska superstar...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace