Zprávy / Festivalové

United Islands posilují o maďarskou scénu

United Islands posilují o maďarskou scénu

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.04.2023

Festival United Islands of Prague, který se počátkem května uskuteční už podvacáté, odhaluje první interprety. Na pražských ostrovech si diváci budou moci vychutnat směsici české, slovenské, polské, švédské, francouzské, německé a dánské hudby. Zvláštní prostor pak dostane maďarská hudba, která se rozezní v pátek 5. května v prostorách Klubu FAMU a v sobotu 6. května přímo na hlavní stage.

V klubu FAMU v pátek vystoupí OIEE, Márk Bártha, Mayberian Sanskülotts a na hlavní scéně pak v sobotu zahraje Platon Karataev. OIEE hraje instrumentální zvuky s tropickým a nepříliš tropickým housem, breakem, techno, nudiscem trance prvky a moderním soulovým vokálem, který dává tanečním melodiím a chytlavým háčkům velmi individuální a nekompromisní zvuk. Márk Bartha je maďarský skladatel, elektronický hudebník, zvukový designér a performer působící v Budapešti. Spolupracuje s různými divadelními a tanečními skupinami a komponuje pro vizuální média. Mayberian Sanskülotts je maďarská dream popová kapela, která úspěšně spojuje rigidní romantismus novovlnných kapel 80. let, jako jsou The Cure, pomalu hořící grandiozitu shoegaze ve stylu Slowdive a zasněnost a melodické cítění současných počinů jako Beach House. Maďarská indie čtveřice Platon Karataev pak se svou hudbou bloudí jádrem existence, hledá odpovědi prostřednictvím paradoxů, uvažuje o otázkách pozorováním prvků na atomární úrovni nebo na ně nahlíží z astronomické perspektivy.


Na dvacáté narozeniny festivalu United Islands of Prague přijedou desítky umělců z celého světa. Vedle maďarské hudby se návštěvníci mohou těšit na pestrou paletu nových hudebních interpretů jak domácí, tak zahraniční scény. Dva festivalové dny nabídnou třeba švédskou partu The Magnettes, která si bere inspiraci u legendární skupiny ABBA a patří k nejdůležitějším švédským kapelám, irskou skupinu Enola Gay z Belfastu, která razantní basy a špinavé kytary kombinuje s recitovanými vokály a vybuzenou elektronikou anebo třeba pražskou partičku P/\ST, která hraje alternativní experimentální rap s nášlapem do tvrdé elektroniky. Z české a slovenské scény pak dojde řada také na slovenského rappera s pseudonymem Edúv syn, který se ve svých textem zaměřuje na psychické zdraví, rapperku Wodehnn patřící mezi vycházející hvězdy české rapové scény, a královéhradeckou popovou kapelu The Valentines, jež osciluje mezi osmdesátkovou estetikou Davida Bowieho a současným kytarovým popem a podle svých slov hraje „veselé písničky o těch nejsmutnějších věcech“.

Info

United Islands of Prague
5.–6. 5. 2023
Praha
Fb událost

foto © se svolením festivalu United Islands of Prague

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Chrámové varhany a elektronika U Salvátora

redakce 10.11.2023

Na akci Organic II vystoupí dva české projekty Katta/Vox Organi a duo Trans Organic.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace