Akce

Unsane se vrací do Prahy

Unsane (us) + San Leo (it) + The Antikaroshi (de)
12. 11. 2022 19:30
Underdogs', Praha

Newyorské noiserockové ikony Unsane přijedou 12. listopadu do Underdogs' odehrát svůj raný katalog, včetně ztraceného a po letech znovunalezeného debutu Improvised Munitions. Společně s nimi během večera vystoupí italské experimentální rockové duo San Leo a německé trio The Antikaroshi.

Debutová nahrávka Unsane Improvised Munitions za podivných okolností zmizela ještě před vydáním a až donedávna byla považovaná za nenávratně ztracenou. Unsane album nahráli v roce 1989 pro Circuit Records, kde tehdy vydávali například i Cop Shoot Cop nebo Surgery. Majitel vydavatelství, jistý Ernie, ale údajně neukočíroval svou náklonnost ke kokainu a s tím spojené enormní dluhy, a jedno dne prostě zmizel. Jestli se předávkoval, utekl, aby si zachránil krk, nebo si ho podali dealeři, kterým dlužil, není známo. Jisté ale je, že spolu s ním zmizel test pressing nikdy nevydané debutové nahrávky budoucích noise rockových legend. Chris Spencer, zpěvák, kytarista a spoluzakladatel kapely Unsane, sice měl vlastní kopii. O tu ale podle svých slov přišel, když mu tehdejší spolubydlící odcizili a rozprodali jeho sbírku vinylů. Jediné nahrávky Improvised Munitions tak skončily neznámo kde. Tedy alespoň do doby, než hudební publicista Jordan N. Mamone náhodou objevil v jednom z record storů v Lower East Side bílý sleeve s ručně psaným nápisem Unsane Test Press Never Released.

Když se po letech o tomto objevu dozvěděl Chris Spencer, požádal novináře, zda by si mohl test pressing půjčit a udělat remasterovanou verzi. Mamone souhlasil a Spencer tak loni dostal příležitost na svém svém labelu Lamb Unlimited Records vydat nejranější a nejsyrovější materiál z katalogu Unsane, do kterého se propisuje noisová kakofonie, šílenství a přestimulovanost New Yorku z dob, než na něj tvrdou ruku udeřil Rudy Giuliani a než se velkoměstem začala plíživě šířit gentrifikace. K původním sedmi skladbám přidal Spencer ještě další čtyři, pocházejí z kazetového dema z živých vystoupení Unsane v klubech jako CBGB, ABC No Rio nebo the Pyramid odehraných během roku 1988.


Label Lamb Unlimited chystá na letošní rok další release – remasterovanou verzi uznávaného eponymního alba, které původně vyšlo v roce 1991 na Matador Records a obsahovalo i několik znovu nahraných skladeb ze ztraceného debutu. Šokující obal této desky, na kterém je skutečná fotka z newyorských policejních archivů zobrazující na kolejích ležící mrtvolu s hlavou oddělenou od těla, dokonale charakterizuje hudbu Unsane – brutální, syrová a bez ambic podbízet se publiku.

Info

Unsane (us) + San Leo (it) + The Antikaroshi (de)
12. 11. 2022 19:30
Underdogs', Praha
Fb událost

foto © Cody Cowan

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Unsane i Jozef van Wissem v Kabinetu múz

redakce 05.10.2022

Legendární americké těžkotonážní trio Unsane je zpět a v plné síle se valí do Evropy. Vrací se také avantgardní skladatel a loutnista Jozef van Wissem.

Proč zažít Sigur Rós živě

redakce 05.10.2022

Superlativy provázejí většinu recenzí (nejen) letošního turné a ohlasů posluchačů a hudebních kritiků po celém světě.

Kabinet Records ve Fuchsu podruhé

redakce 04.10.2022

Díky přátelským vztahům vznikl i nápad přivézt selekci toho nejzajímavějšího z Kabinet Records do Prahy a uspořádat další koncert.

Gaahls Wyrd, Saor a Gaerea, lahodná chuť temnoty

redakce 04.10.2022

Přijede ikona Gaahl (ex-Gorgoroth, Wardruna ad.) se svou kapelou v doprovodu skotských Saor a nabušených Portugalců Gaerea.

Rachot nabídne superskupiny

redakce 04.10.2022

Hudba skupiny Kutu je zářivým sledem neustálých proměn, k inspiracím patří pentatonické stupnice, které etiopským melodiím dodávají nezaměnitelný tvar.

PSH na Nekonečném turné

redakce 03.10.2022

Po úspěchu PSH Nekonečný příběh v kinech přicházejí tvůrci se společnou Nekonečnou tour filmu a koncertu kapely.

Nylon Jail oslaví dekádu na Cargo Gallery

redakce 02.10.2022

Nylon Jail oslaví dekádu existence vystoupením na Cargo Gallery, koncertem také kapela oficiálně nastartuje Hithit projekt.

Pavel Klusák a GOTT v Divadle Archa

redakce 01.10.2022

Archa bude hostit multižánrový večer s bestsellerem Pavla Klusáka GOTT.

Lenka Dusilová s big bandem Cotatcha Orchestra

redakce 01.10.2022

Na koncertě v Brně zazní nové skladby, které jsou výsledkem společné tvorby.

Fléda jde do podzimu s lepším zvukem a hvězdami

redakce 01.10.2022

Seznamu zahraničních hvězd tento podzim vévodí výrazné hudebnice s novými nahrávkami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace