Zprávy / Festivalové

Upravený festival Unsound má letošní téma

Upravený festival Unsound má letošní téma

redakce | Zprávy / Festivalové | 25.04.2020

Aktuální situace kolem pandemie koronaviru ovlivňuje i akce, které by se, s ohledem na pozdější datum konání, mohly letos uskutečnit. Jednou z nich je i osmnácté vydání polského festivalu Unsound, který by se měl konat v termínu od 4. do 11. října a jehož hlavním tématem by měla být Intermission (pauza, přestávka). Tedy téma více než příhodné.

Protože pochybnosti o konání podzimních akcí neustále přetrvávají, rozhodli se organizátoři Unsoundu pro letošek neodhalovat jména interpretů tradičním způsobem. „Zatím nikdo neví, zda se na podzim vůbec uskuteční nějaké velké hudební akce, ani jakou podobu by mohly mít. Ať už se stane tak či onak, nemáme chuť rezervovat a ohlašovat umělce obvyklým způsobem. Konec výjimečné situace vyžaduje radikální, smysluplnou a kreativní reakci, jak praktickou (podle měnící se situace), tak spekulativní,“ stojí v prohlášení.

Unsound 2020 s podtitulkem Intermission by se chtěl především soustředit na diskuzní sekci, která obvykle beží vedle hudebního programu, jako otevřený prostor pro dialog, myšlení a poznání. Důvod je podle organizátorů na místě: „Je naléhavě nutné diskutovat nejen o hudbě a zvuku, ale o jejich místě a funkci v tomto novém světě, který se tak rychle formuje. Věříme, že v říjnu bude tato potřeba ještě větší. Mezi podněty, které bychom chtěli prozkoumat, patří hudba v podmínkách karantény, pandemické a postpandemické hudební scény, nouzové technologie i celkový dopad pandemie na životní prostředí. Zároveň si uvědomujeme, že nic dalšího zatím nemůžeme předvídat.“

Tento program, který bude zahrnovat prezentace, performativní přednášky, rozhovory a diskuse, bude zároveň streamován živě a archivován online. Zúčastní se jej umělci, hudebníci, spisovatelé, teoretici, aktivisté, vědci a další, kteří den co den reagují na novou realitu, jenž nyní obýváme, a na kterou musíme reagovat v důsledku pandemie. Jak lze bojovat o (po)díl na budoucnosti v postpandemickém světě? Pokud jde o hudební vystoupení, rozhodují se pořadatelé, jakým způsobem a kde je zahrnout, čistě podle vyvíjející se situace a toho, jak by to celé mohlo fungovat online. Můžte se těšit také na knihu související s edicí Intermission, která obsahuje eseje, rozhovory a vizuální díla. Ruku v ruce vyjde ještě kompilace skladeb vytvořených umělci spojenými s Unsoundem, která bude k dostání na vinylu a online.

Info

Unsound Festival 2020
4. - 11. 10. 2020
Krakov, Polsko
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Mladí ladí jazz vyhlašuje soutěž Jazzfruit

redakce 16.05.2021

Finále proběhne naživo na palubě lodi na Vltavě, z níž poběží streamy na YouTube a Facebooku.

Městský festival Žižkovská noc se rozrůstá

redakce 14.05.2021

Čas, kdy není možné s jistotou plánovat jakékoliv kulturní akce, využil festivalový tým k radikální proměně aktivit pod hlavičkou Žižkovské noci.

Beck potvrdil účast na Metronome Prague

redakce 13.05.2021

Ambicí festivalu je oslovovat všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů.

Pohoda on the Ground

redakce 11.05.2021

Pohoda on the Ground prinesie počas piatich dní na trenčianske letisko desiatky kapiel umelcov a umelkýň.

Festival Groove Brno zná nové termíny

redakce 10.05.2021

Koncerty unikátních festivalových projektů se přesouvají na Biskupský dvůr pod širé nebe, kde společně s diváky zároveň pokřtí nově vydané desky.

Letní filmová škola Uherské Hradiště se přesouvá na srpen

redakce 08.05.2021

Držme si palce, aby se zdravý rozum, respekt a vzájemná úcta znovu vrátily do hry a kulturní sféra mohla otevřít náruč všem.

Dvacet nových jmen v programu Exit festivalu

redakce 07.05.2021

V Petrovaradínské pevnosti se představí i britský techhouseový producent Hot Since 82 a jedna z největších heavymetalových kapel Sabaton.

Metronome Prague je zpět

redakce 04.05.2021

Ambicí festivalu je oslovovat všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů.

Za jedenáct týdnů se uskuteční Exit festival

redakce 28.04.2021

Zatím není jasné, zda bude existovat nějaké omezení kapacity festivalu, o tom bude rozhodnuto v příštích několika týdnech.

Jacob Collier přijede na JazzFestBrno

redakce 23.04.2021

Hudební hračička s lehkostí a charismatem překračuje hranice žánrů, dokáže pobavit i inspirovat.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace