Články / Reporty

V kapele je ženská! (Primal Scream)

V kapele je ženská! (Primal Scream)

Anna Mašátová | Články / Reporty | 19.11.2013

Primal Scream brázdí kluby a festivaly už jedenatřicátý rok, člověk by jim zpomalení snadno odpustil. Ale místo důchodu letos vydali desátou, a jistě ne poslední, desku More Light, která mnohým připomíná pěkně dlouhej trip. Vzhledem k tomu, že poslední návštěva byla jen v podobě zastávky na vzpomínkovém Screamadelica turné, zvědavost, jak asi budou znít novinky, navíc s baskytaristkou, zaplnila pražský Lucerna Music Bar po strop.

Úloha předskokana je málokdy vděčná, navíc jste srovnáváni s hvězdou večera. A že by se volba Nicelanda dala pokládat za šťastnou, se říci nedá. Michal Motyčka a jeho parta by byli na přehlídce gymnaziálních kapel bezkonkurenční, před skotsko-anglickými bardy budili rozpaky. Osm písní bez jasnějšího společného jmenovatele, od indie popu po psychedelii až k alternativě a country. Pár pěkných nápadů, více zaujala jen velmi slušně šlapající rytmika.

Přesně v deset se bez jakéhokoliv úvodu přiloudala na pódium toužebně očekávaná šestice s psychedelickou novinkou 2013. Při devítiminutovém opusu začalo v uších zběsile bít kladívko na kovadlinku a nepřestalo ještě několik hodin po skončení, Primal Scream byli ve formě. Frontman Bobby Gillespie zůstal věrný své sedmdesátkové image, jiskřil nejen třpytivě stříbrnou košilí, ale i dobrou náladou. Běhal z jedné strany pódia na druhou, zdravil se s fanoušky, sem tam prohodil pár vět. Na poslední desku si opravdu posvítili a odehráli z ní dobrou polovinu, příchozí se nedali zahanbit a nové texty Hit Void, Jailbird či Walking with the Beast vyřvávali spolu se seduktivním Gillespieho hlasem.

Co si budeme povídat, mnozí očekávali, jak to nová basistka Simone Butler zvládne. Nahradit takového hráče, jako byl Gary „Mani“ Mounfield, nebylo jednoduché, ale Primal Scream se hudebnice osvědčily, už když za Maniho krátkodobě zaskakovala Debbie Googe z My Bloody Valentine. O hudební minulosti Butler není v podstatě nic známo, do kapely se dostala jen náhodou, když dělala ve stejných hudebninách jako kytarista Barrie Cadogan. Slovo dalo slovo, na konkurzu oslnila, a tak se po desítkách let čistě pánské kapely dostala do týmu ženská. Pokud měl někdo pochyby, Simone je rázně smetla. Spolu s Cadoganem se sice drželi zpátky, od exhibování mají Gillespieho, když ale došlo na lámání chleba, Butler hrála precizně a s drajvem, navíc se na ní pěkně koukalo. Těžko říct, zda je to právě ženským elementem nebo jen nabrali Primal Scream druhý dech s More Light, nicméně koncert šlapal jak švýcarské hodinky s jakýmsi nepopsatelně pozitivním nádechem. Půlkruhové pódium Lucerna Music Baru dovolovalo velmi blízký kontakt a první řady s každým přiblížením Gillespieho nablýskaných lakýrek šílely jak náctileté fanynky při čekání na Lunetic.

Překvapivě se kromě aktuálního alba brouzdalo spíše ve vodách dávno minulých. To, že nebudou chybět zásadní věci ze Screamadelicy, se dalo očekávat, absence předchozí Beautiful Future zarazila. Na setlist se dostaly třináct let staré věci z XTRMNTR od Shoot Speed/Kill Light přes Accelerator po pro Čechy zásadní Swastika Eyes, na kterou (málem) dojelo Radio Wave. Posledním důkazem toho, že Primal Scream nejsou příznivci Třetí říše, budiž to, že strávili den prohlídkou míst spojených s Kafkou a po koncertě živě debatovali o hrdinství Gabčíka s Kubišem.

Končilo se tradičně Rocks, pak, aby se neřeklo, se nechali vytleskávat několik dlouhých minut. Čtyřpísňový přídavek v podobě Higher Than the Sun, Loaded či Movin on Up z legendární Screamadelicy znamenal sice opravdu konečnou, ale po více jak dvouhodinovém setu si nemohl stěžovat ani ten největší šťoural. „No ty vole, Primal Scream, oni ještě žijou?“ dohaduje se mládež v knize Baskičanky Lucie Extebarrii. To si tedy pište, že jo, a jsou v sakra dobrý kondici. Pražský koncert je toho nejlepším důkazem.

Info

Primal Scream (uk) + Niceland
18. 11. 2013, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace