Zprávy / Festivalové

V létě do Plzně? Živá ulice jako důvod

V létě do Plzně? Živá ulice jako důvod

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.06.2015

Mekka piva se letos stala Evropským hlavním městem kultury a v létě nabídne spoustu důvodů, proč se vydat směrem na západ. Jenom hodinu cesty od Prahy se od 14. do 23. srpna chystá multižánrový festival Živá ulice. V centru Plzně se letos na celkem sedmi scénách pod širým nebem prostřídají kapely ze zahraničí, festivalové stálice i hudební alternativa. Přes 100 kapel a zdarma, to je hudební část největšího multižánrového festivalu na západ od Prahy.

Udělat si výlet do Plzně v druhé polovině srpna se vyplatí. Ulice tu totiž už tradičně žijí festivalovým děním. Na stagích vystupují hudebníci, do toho se v centru města pohybují pouliční performeři a nechybí ani food festival, fashion days nebo třeba galerie v ulicích. Multižánrovost naplňuje festival do posledního písmene. Vybrali jsme pár nejzajímavějších akcí, které stojí za to vidět.

Zahraniční kapely
Vidět interprety z Bosny a Hercegoviny, Rumunska nebo třeba Izraele v pár dnech a zadarmo? Na scénách multižánrového festivalu Živá ulice se představí nejvýraznější umělci současné (nejen) evropské alternativní hudební scény. Dubioza kolektiv, Moonligt Breakfast, Fanfara Transilvania nebo Adam Ben Ezra, který se navíc v České republice představí vůbec poprvé. Ze sousedního Slovenska pak dorazí mladá a talentovaná písničkářka Katarzia.


Česká alternativa
Jedna programová linie hudebního bloku Živé ulice je zaměřená na českou alternativu a interprety, kteří dostali v posledních letech ocenění od Anděla přes Vinylu po Apollo. V centru Plzni se tak na scénách vystřídá duo DVA (Vinyla 2014), Adrian T. Bell (Apollo 2014) nebo třeba seskupení Tvrdý/Havelka. Václav Havelka v Plzni zahraje i se svojí kapelou Please The Trees, kteří na plzeňské náměstí přijedou se sborem Elpida. Doplní je ještě například Wild Tides, Houpací koně, Dalekko nebo Kalle.

Plzeňské kapely
Na Živé ulici nechybí ani místní tvorba. Celá jedna třetina kapel, které na festivalu vystoupí, je z Plzně nebo Plzeňského kraje, to ale neznamená, že by o nich nemělo být slyšet i kdekoli dál. Už tradičně vystoupí plzeňská legenda Znouzectnost. Chybět nebude ani další stálice plzeňské scény – kapela Sebevrány (progressive-alternative). Velký prostor dává festival i plzeňským začínajícím kapelám, o nichž ještě uslyšíme.

Doprovodný program
Živá ulice není ale jen o hudbě. Mezi koncerty si můžete po celou dobu festivalu projít Živou galerii na plakátovacích plochách v centru města i objekty a instalace studentů a absolventů uměleckých škol umístěné nedaleko stagí. A jestli máte rádi exotické jídlo, ve dnech 18. a 19. 8. přijeďte na Babylon na Plotně – food festival národnostních menšin.

Info

Živá ulice
14. - 23. 8. 2015, Plzeň
www.zivaulice.eu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Queer filmový festival Mezipatra bude online

redakce 21.10.2020

Mezipatra letos uvedou v hlavní soutěži celkem jedenáct celovečerních snímků, mezi kterými jsou nově zařazeny i vybrané dokumentární filmy.

Bazaar Festival přivede své Superhrdinky až do obýváků

Martina Wes 20.10.2020

Šestý ročník divadelního a tanečního festivalu , který se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy, se přesouvá do online verze.

Letošní Blues Alive neproběhne

redakce 20.10.2020

Letošní ročník mezinárodního festivalu Blues Alive je bohužel z důvodu koronavirových opatření a celkové epidemické situace zrušen.

Ji.hlava online

redakce 16.10.2020

To nejnovější z českého i světového dokumentu, retrospektiva jihokorejského filmu, velká přehlídka afroamerického dokumentu i navýsost aktuální témata.

4+4 dny v pohybu vysílá podcastové studio

redakce 15.10.2020

Mluvit se bude o hnutí Black Lives Matter, aktivismu mladých lidí, digitální ekonomice, jak pohlížet na náboženství v dnešní době či o zvuku a hudbě.

Mezipatra představí novou znělku festivalu a highlighty letošního programu

redakce 15.10.2020

Vybrané snímky queer filmového festivalu Mezipatra svoji pozornost obrací na problémy uvnitř LGBTQ+ komunity.

Kurátory soutěže PAFu Jiné vize Tina Poliačková a Lumír Nykl

redakce 14.10.2020

Soutěž Jiné vize CZ si dlouhodobě klade za cíl vytvářet povědomí o českém pohyblivém obraze: hraničních formách na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu.

Literární přehlídku ProtimluvFest předznamenává téma tance

redakce 13.10.2020

Festivalová čtení sice neproběhnou kvůli koronavirovým omezením s publikem, ale sledovat jejich průběh budou moci zájemci na webových stránkách.

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu v třídenní variantě

redakce 09.10.2020

Vzhledem k ohlášeným bezpečnostním opatřením organizátoři oznamují zkrácenou třídenní variantu festivalu.

Začal konkurz kapel na Welcome scénu Hradeckého slunovratu

redakce 06.10.2020

Welcome scéna tradičně nabízí skvělou příležitost pro české i zahraniční kapely prezentovat svou vlastní tvorbu.